100 kadın 100 hikaye: ‘Kadın Cinayetlerini Acil Önle’ kampanyası başlatıldı

100 kadın 100 hikaye: ‘Kadın Cinayetlerini Acil Önle’ kampanyası başlatıldı

Kadıköy İskelesi’nde toplanan kadınlar, öldürülen 100 kadının hikâyesini anlatarak ‘Kadın Cinayetlerini Acil Önle’ kampanyasını başlattı.

______________________________ 29. 9. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

adıköy Eminönü İskelesi’nde toplanan Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu üyesi 100 kadın ‘Kadın Cinayetlerini Acil Önle’ kampanyasını başlatarak bugüne kadar öldürülen 100 ayrı kadının hikâyesini anlattı. Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu üyesi bir kadın, “Hepimizin yapabileceği bir şeyler var. Kampanyamızı başlatırken burada sizlere 100 kadının hikâyesini paylaşacağız” dedi

Platform üyeleri; işlenen kadın cinayetlerini, ellerindeki siyah kâğıtların arkasında bulunan kadınların isimlerini okuyarak anlattı. Platform üyeleri kampanyalarını 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne kadar sürdüreceklerini bildirdi.

[Haber görseli]

Katledilen 100 kadın, isimlerinin olduğu 100 dövizle temsil edilip, 100 ayrı kadın tarafından okunan kısa hikayeleriyle bir kez daha hatırlatıldı.

2 ay boyunca devam edecek kampanyanın süreklileştirilen eylemlerle 25 Kasım’a kadar süreceği, bugün gece 20:00’den itibaren her gün 5 dakika ses çıkarma eylemi yapılacağı, geniş kadın kitlelerin bu eyleme davet edileceği ifade edildi.

Eylemde sık sık “Erkek şiddetini durdur” ve “6284’ü-İstanbul Sözleşmesini uygula” pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık “Erkek şiddetini durdur kadın cinayetlerini önle!”, “6284 ve İstanbul Sözleşmesini uygula!”, “Kadın cinayetleri politiktir!” sloganları atıldı.

[Haber görseli]

“Yeterli sığınak aç, cezasızlığa son ver”

Kadınlar, sayıların ardındaki kadınları, cinayetlerin ardındaki hayatları, yasalar uygulansa, faillerin sırtları sıvazlanmasa, “karı-koca arasına girilmez” denmese erkek şiddetini önlenebileceğini ifade ederek şu talepleri sıraladı:

  • Erkek şiddetini durdur – kadın cinayetlerini önle!
  • İstanbul Sözleşmesi’ni uygula – kadın cinayetlerini önle!
  • Toplumsal cinsiyet eşitliğini tanı – kadın cinayetlerini önle!
  • 6284’ü uygula – kadın cinayetlerini önle!
  • Yeterli sığınak aç – kadın cinayetlerini önle!
  • Şiddeti izleme, müdahale et – kadın cinayetlerini önle!
  • Cezasızlığa son ver – kadın cinayetlerini önle!
  • Ekonomik haklarımızı güvence altına al – kadın cinayetlerini önle!
  • Kadınlara yönelik sosyal politikaları aileyle sınırlandırma – kadın cinayetlerini önle!

Kadınlar eylemlerinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken bu akşam ve her akşam saat 20.00’de 5 dakika boyunca ses çıkarma eylemi yapacaklarını duyurdu.

 

(DHA)