1984 – Büyük Gözaltı oyunu İzmir, İstanbul ve Ankara’da tiyatroseverlerle buluşuyor

1984 – Büyük Gözaltı oyunu İzmir, İstanbul ve Ankara’da tiyatroseverlerle buluşuyor

Taner Barlas’ın kurguladığı, Rutkay Aziz’in yönetmen koltuğunda oturduğu “1984 (Büyük Gözaltı)”; George Orwell’in kült romanı “1984”te kaleme aldığı distopyayı bu defa tiyatro sahnesine taşıyor. Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levent Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Uçurtma ve Hüseyin Demir’in birlikte rol aldığı “1984 (Büyük Gözaltı)”, ocak ayı boyunca İzmir ve İstanbul’da Şubat ayında ise Ankara’da tiyatroseverlerle buluşacak

––––––––––––––––––––––––––––– 03. 01. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

erdeci Oyuncuları ve AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “1984 (Büyük Gözaltı)” oyunu, daha önce sinemaya da uyarlanan “1984”ü bu defa tiyatro seyircisiyle buluşturuyor. Robert Owens, Wilton E. Hall ve William A.Miles’ın uyarladığı, Artun Özsemerciyan, Celal Üster ve Nuran Akgören’in roman ve oyun çevirilerinden yararlanarak Taner Barlas’ın kurguladığı oyun, Rutkay Aziz’in yönetmenliğinde sahneleniyor.

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayınlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayınlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, ”Büyük Birader”, ”Düşünce Polisi”, ”101 Numaralı Oda”, 2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugatine dahil etmiştir.

Romanın özetini kısaca anlatmak gerekirse, romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya… Okyanusya, düşünmeden itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir.

Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

Bu distopik, Dünya Perdecileri aracılığıyla tiyatro sahnesinde tekrar hayat bulup seyircisiyle buluşuyor

Perdeci Oyuncuları ve AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “1984 (Büyük Gözaltı)” oyunu, daha önce sinemaya da uyarlanan “1984”ü bu defa tiyatro seyircisiyle buluşturuyor. Robert Owens, Wilton E. Hall ve William A.Miles’ın uyarladığı, Artun Özsemerciyan, Celal Üster ve Nuran Akgören’in roman ve oyun çevirilerinden yararlanarak Taner Barlas’ın kurguladığı oyun, Rutkay Aziz’in yönetmenliğinde sahneleniyor. Oyunda Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levent Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Uçurtma ve Hüseyin Demir birlikte rol alıyor.

“1984 (Büyük Gözaltı)”, 10 Ocak Perşembe akşamı Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda, 11 Ocak Cuma ve 12 Ocak Cumartesi akşamları ise Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde İzmirli seyircilerle buluşacak. Oyun ayrıca; 15 Ocak Salı akşamı Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 16 Ocak Çarşamba akşamı Kozyatağı Kültür Merkezi’nde, 18 Ocak Cuma ve 31 Ocak Perşembe akşamları artısahne Mecidiyeköy’de, 24 Ocak Perşembe akşamı ise Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde, 09 Şubat Ankara  MEB Şura Salonu’nda sahnelenecek.

“1984” Bir ruh halinin dile getirilmesinin yanında bir uyarı niteliğindedir”

Psikanalist ve sosyolog Erich Fromm edebiyat tarihinin en önemli distopya romanlarından biri olan “1984”ü, “Bir ruh halinin dile getirilmesinin yanında bir uyarı niteliğindedir.” diye anlatır. Fromm’a göre, hâlâ umudu olan ve toplumu uyarmak, uyandırmak isteyen George Orwell’in kült romanı, “bu umudun ancak, bugün tüm insanların karşı karşıya oldukları tehlikenin, bireyselliği, aşkı, eleştirel düşünceyi tümden yitireceği gibi bunun ayırdına bile varamayacak bir otomatlar toplumu olup çıkma tehlikesinin farkına vararak kavranabileceğini öğretir.” Orwell’in distopyasını ve buna rağmen sahip olduğu umudu tiyatro izleyicisiyle buluşturmaya hazırlanan “1984 (Büyük Gözaltı)” oyunu, romanda sergilenen ve adeta bir “büyük gözaltı” olan toplum düzenini sahneye taşıyacak.

 

Yönetmen: Rutkay Aziz
Uyarlayanlar: Robert Owens, Wilton E. Hall, William A.Miles
Çeviri: Artun Özsemerciyan, Celal Üster
Kurgu: Taner Barlas
Dekor ve Kostüm Tasarım: Metin Deniz
Müzik: Cahit Berkay
Reji Asistanı: Andaç Sayın
Işık Tasarım: Mahmut Özdemir
Projeksiyon Oyuncuları: Ali Gül, Gülşah Kıray Barlas, Ezgi Erdilek, Aykut İşpir, Bekir Akbaş, Özgür Can Akbaş
Oyuncular: Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Demir, Hüseyin Uçurtma

10 Ocak – 09 Şubat  
İzmir , İstanbul , Ankara

Biletler Biletix’te