37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” temasıyla10 Kasım’da başlıyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 10 Kasım’da kapılarını açacak. Fuar, bu yıl “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” ana temasıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de gerçekleştirilecek.

––––––––––––––––––––––––––––––– 07. 11. 2018 –––––––––––––––––––––––––––––––

er yıl yüz binlerce kitapseveri buluşturan 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın başlamasına sayılı günler kaldı. Fuarı bu yıl “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” ana teması kapsamında yine dolu dolu bir etkinlik programı ile okurları buluşturacak. 10 Kasım Cumartesi günü kapılarını açacak olan fuara 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı bekleniyor. Fuar, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve binlerce imza gününde yurtiçi ve yurtdışından pek çok değerli yazarı buluşturacak.

Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda, 9 gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan 300 kültür etkinliği yapılacak.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile ilgili görsel sonucu

Fuarın Onur Yazarı: Selim İleri

Selim İleri’nin “Onur Yazarı” olduğu fuar kapsamında düzenlenen imza günlerinde birçok yazar okurlarıyla bir araya gelirken, Mustafa Kemal Atatürk de “Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” kapsamında fuar açılışında anılacak.

Everest Yayınları ve TÜYAP tarafından düzenlenen “Selim İleri Edebiyatı” panellerinin 10 Kasım’daki Doğan Hızlan’ın yönettiği ilk oturumuna, Ayşe Sarısayın, Gül İrepoğlu, ve Beşir Ayvazoğlu konuşmacı olarak katılacak.

Türkan Şoray’dan “Arkadaşım Selim” söyleşisi

Oturumun ikinci paneli ise 18 Kasım’da Metin Celal’in yönetimi ve Turhan Günay, Atilla Birkiye, Fatih Altuğ, Handan İnci ve Filiz Aygündüz’ün konuşmalarıyla gerçekleşecek.

Bu paneli ise Eray Ak’ın yöneteceği, Jale Sancak, Sibel Oral, Onur Caymaz ve Burcu Aktaş’ın konuşmacı olacakları, “Selim İleri ve Sonraki Kuşaklar” paneli takip edecek.

Faruk Şüyün’ün yöneteceği 11 Kasım’daki “Arkadaşım Selim” söyleşisinin konuğu Yeşilçam’ın “Sultan”ı Türkan Şoray olurken, Türkiye Yayıncılar Birliği ile birlikte ilk kez organize edilen illüstratör ve yayıncıların buluşacağı etkinliğe, 64 illüstratör ve 35 yayıncı katılacak.

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri

Fuarın özellikle genç kuşak okurlarına yönelik tasarlanan yeni etkinlik alanında, gençler için farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Çocuk ve gençlere yönelik söyleşi, dinleti ve atölye çalışmalarından oluşan etkinliklere ev sahipliği yapacak. Söyleşilerde ve imza etkinliklerinde pek çok değerli çocuk ve gençlik kitapları yazarı okurlarıyla buluşacak. Aynı zamanda Çocuk Atölye Alanı’nda düzenlenecek atölye çalışmalarında fuarın minik ziyaretçileri bir araya gelecek.
Fuarda, seçme metin ve fotoğraflardan oluşan “Arkadaşım Selim” sergisinin yanı sıra, yakın zamanda hayatını kaybeden duayen foto muhabiri Ara Güler sergisi de “37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” boyunca açık kalacak.

İlgi çekici Panel ve söyleşiler yapılacak

Fuar boyunca her gün birçok panel ve söyleşi düzenlenecek. Yüze yakın söyleşiden bazıları şöyle; ‘Sanatın Gölgedeki Kadınlarını Konuşuyoruz – Tarihi Erkekler Yazarsa’, ‘Sanatın Gücü’, ‘Şarkılarla Aşkın Kavurduğu Güneş: Zeki Müren’, ‘Yaşar Kemal’li Anılar ve ‘Köy Enstitüleri ve Edebiyat’.

Sanat fuarını takip edin

ARTİST 2018 / İstanbul Sanat Fuarı, 28.kez sanatseverleri ağırlayacak. 28. İstanbul Sanat Fuarı, 7 no’lu ana salonunda pek çok galeriyle birlikte ‘Deneyim’ teması kapsamında büyük bir projeye; 8 no’lu salonda ise bağımsız genç sanatçılara ve etkinliklere ev sahipliği yapacak. Sanat Fuarı’nın 7 no’lu ana salonu onur ödülleri kapsamında özel sergilere de ev sahipliği yapacak. Yine aynı salonda Evin Sanat Galerisi, Karşı Sanat Çalışmaları, Akademililer Sanat Merkezi, Nurol Sanat Galerisi, D’Art Gallery, Galeri Soyut, Doruk Sanat Galerisi, Galeri Diani, Artestruttura ve NeoArtGallery gibi galerilerin yanı sıra Yeni Nesil Kütüphane ZAİ ve Gravürist gibi projeler yer alacak.

Ziyaret saatleri

Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu fuar 10-18 Kasım tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek; fuarın son günü olan 18 Kasım Pazar akşamı ise saat 19.00’da sona erecek.