2 milyar 900 milyon kuş yok oldu

2 milyar 900 milyon kuş yok oldu

Hava kirliliği, rüzgar türbinleri, gökdelenler, uçaklar, pestisit kullanımı ve benzeri görülmemiş düzeyde habitat kaybı kuşların yaşamını tehdit ediyor Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre ABD ve Kanada’da 1970’den beri 2.9 milyar kuş kayboldu. Bu rakam, insanlığın bu kadar çok farklı kuş türünü korumadaki büyük başarısızlığını gösteren vahim bir tablo olarak dikkat çekiyor. .

______________________________ 3. 11. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

uzey Amerika ülkelerinde kuş nüfusu 1970 yılından bu yana dörtte bir oranında azaldı. Kayıpların yüzde 90’ı serçe, ötleğen ve saka kuşları dahil 12 kuş türünü yakından ilgilendiriyor. Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, bilim insanlarını endişeye düşürdü. Cornell ve Georgetown üniversitelerinden araştırmacıların çalışmasına göre, Kuzey Amerika’da 1970’li yıllardan bu yana 3 milyara yakın kuş ortadan kayboldu.

Kuş popülasyonundaki bu düşüş insanlık için de büyük tehlikelerin habercisi. Kuş ölümlerinin önüne geçilmesini isteyen araştırmacılara göre, bu düşüşteki en önemli etken insan!

Ortalama 2.9 milyar kuş net nüfus kaybına uğramış durumda

son beş yılda birçok kuş türünün popülasyonda önemli kazanımlar elde ettiğini gördü. Ancak birçoğu, yani yaklaşık 2,7 milyar ile 3,2 milyar arasında, ortalama 2.9 milyar kuş net nüfus kaybına uğramış durumda. Araştırma ekibi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 500’den fazla kuş türü için kuş popülasyonu izleme verilerini analiz etti. Göçmen kuşların hareketlerini toplayan sofistike meteoroloji radarlarına ait on yıllık verilerden ek destek sağlandı.

Tarım alanlarında kuşların besin zincirini alt üst eden kimyasal madde pestisitin kullanılması

Kırsal kesimlerde bulunan kuşların muhtemelen yeşil alanların giderek yok edilmesi, tarım alanlarının genişletilmesi ve böcekleri öldürerek kuşların besin zincirini alt üst eden kimyasal madde pestisitin kullanılmasının bu duruma neden olabileceğine dikkat çekildi.

Otlaklarda yaşayan kuşlar, hızla artan tarımın etkisiyle birlikte en sert şekilde etkilenen türlerden birileri. Habitat alanlarının traşlanıp tarıma açılması ve uygulanan pestisit gibi kimyasallar yüzünden hem böcekler hem de kuşlar ilaçlı tohumlar nedeniyle etkilenmekte. Bu çalışmadaki bilim adamları, otlak kuş türlerinin %74’ünün azaldığını ve 700 milyon kuşun kaybolduğunu tespit etmiştir.

 

Ormanlarda yaşayan kuşların da sayısının azaldığı tespit edildi

Bunun yanı sıra ormanlarda yaşayan kuşların da sayısının azaldığı bu yüzden büyük tehlike altında olduğu tespit edildi. Kaybolan 2.9 milyar kuşun çoğunun, Kuzey Amerika’ya özgü olmayan türlere ait olduğunu gözlemlendi. Bu türlerden sadece ikisi – ‘Avrupa Sığırcığı’ ve ‘Bayağı Serçe’ – kaydedilen net nüfus kaybının sadece yüzde 15’ini oluşturuyor.

Ördek ve kaz sayısının, istisnai bir durum olarak, 1970 yılından bu yana arttığı gözlemlendi.

Çözümler yeterli değil 

Çözüm bir veya iki kimyasalın yasaklanması ile yeterli olmayacak. İnsanlığın kendine bir ayna tutması ve karar vermesi gerekiyor – gerçekten bu gezegende yalnız mı kalmak istiyoruz? Dünyanın biyoçeşitliliği; bilim, tıp, eğitim ve kendimizi anlama yolunda canlı ve önemli bir kaynak. Sistemimize yardımcı olabilecek en iyi politikaları belirlemek için bu alanda oturup düşünmek ve araştırma yapmamız gerekiyor. Biyoçeşitliliği korumak için birkaç dar görüşlü kişilerin politikaları takip edilmemeli. Aksi takdirde göklerimizi tüylü arkadaşlarımızdan tamamiyle arındırma yoluna gidiyoruz.

Kaynak: Science News / DW