Kastamonu’nun gizli cennetlerinden Horma Kanyonu

Kastamonu’nun gizli cennetlerinden Horma Kanyonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine yaklaşık 5 km mesafede yer alan Horma Kanyonu, Anadolu’nun saklı cennetlerinden biri. Valla Kanyonu, dünyanın en derin ikinci kanyonu. Birincisi de Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunuyor.

______________________________ 3. 11. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

astamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Valla ve Horma kanyonları ziyaretçilerden ilgi görüyor. Biri “dünyanın en derin ikinci kanyonu” olarak gösterilen, diğeri ise ahşaptan yürüyüş platformuyla büyük bölümü gezilebilen iki kanyona sahip Pınarbaşı, özellikle doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

undefined

Küre Dağları Milli Parkı sınırlarında bulunan ve içinden Zarı Çayı geçen Horna Kanyonu, yaklaşık 4 km. uzunluğunda olmasına rağmen, suyun geçtiği alanlarda oluşan derin kazanlar ve kuyular nedeniyle oldukça tehlikeli.

undefined

Valla Kanyonunun derinliği yer yer bin 100 metreyi buluyor. Bu nedenle rehber kullanılmadan geçilmemesi gerekiyor. Basit bir eğitimden sonra Horma Kanyonu rahatlıkla geçilebilir ama Valla Kanyonu öyle değil. Oldukça zorlu bir kanyon.

undefined

Sularının Ilıca Şelalesi’ni oluşturduğu Zara Çayı’nın muhteşem manzarası eşliğindeki kanyonu gezmek isteyenler için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 km’lik bir ahşap yürüme yolu oluşturulmuş.

 

undefined

Bu yol, kanyonun tabanından 50-60 metre yüksekliğe ulaştığı için zaman zaman heyecan verici etapları geçmek gerekiyor.  Ahşap yolu daha güvenli hale getirecek olan iyileştirmeler ise hala sürüyor.

undefined

“Valla Kanyonu’na rehbersiz girilmemeli”

Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği Başkanı Meral Kuvan da 7 yıldır doğa sporlarıyla uğraştığını söyledi.

İlçedeki iki kanyonun da birbirinden güzel olduğunu anlatan Kuvan, “Horma, zamanında ve uygun dönemde geçildiğinde, pek çok insanın kısa bir eğitim sonunda girebileceği, keyif alabileceği bir kanyon.” dedi.

undefined

Valla Kanyonu’nun özel bir yapısı olduğunu belirten Kuvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 12,5 kilometre uzunluğu var. Su çokluğu, suyun debisi ve sifonlar bulunması açısından riskli bir kanyon. Bu sifonlar ölümcül olabilir. Teknik bilgi ve eğitim olmadan girilmemesi gerekir. Oldukça riskli bir yer. Daha önce daha az su seviyesinde geçtiğiniz kanyonun su seviyesinde bir süre sonra değişikler olabiliyor. Bu da yeni sifonlar ve yeni riskler demek. Rehbersiz girilmemesi lazım. Ayrıca sadece rehber değil, giren kişinin de tecrübesinin bulunması gerekir.”

undefined

“Horma sanki doğal bir aquapark”

Kanyon sporcusu Hakan Ziyadeoğlu ise iki kanyonun doğal güzellikleriyle ön plana çıktığını vurguladı.

Ziyadeoğlu, “Horma sanki doğal bir aquapark. Su kaydırakları var. Rahatlıkla atlanabilen yerleri var. Basit bir eğitimden sonra Horma Kanyonu rahatlıkla geçilebilir ama Valla Kanyonu öyle değil. Oldukça zorlu bir kanyon.” ifadelerini kullandı.