Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Bozkır’ 10 dalda ödül aldı

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Bozkır’ 10 dalda ödül aldı

Bu yıl 56’ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin kapanış galası başladı. Galada, ödüller de açıklandı. Ödül törenine En İyi film dahil 10 ödül kazanan Bozkır filmi damga vurdu.

______________________________ 2. 11. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, sunuculuğunu Nefise Karatay ile Yekta Kopan’ın üstlendiği ödül töreniyle sona erdi. 29 ülkeden 66 filmin gösterimi yapılan festivalde, Ali Özel’in yönettiği “Bozkır”, 10 dalda ödül alarak gecenin en dikkat çeken yapımı oldu.

2019 Altın Portakal Film Festivali’nde kim hangi ödülün sahibi oldu? İşte ödül listesi:

 • En İyi Film ödülü “Bozkır”a verildi.
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü “Bozkır” filmindeki rolleri ile Ozan Dağara ile Hakan Emre Ünal paylaştı.
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi “Soluk” filminde canlandırdığı karakter ile Aslı İnandık oldu.
 • En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü “Kronoloji” filminden Meral Efe Yurtseven ile Yunus Emre Yurtseven’e verildi.
 • En İyi Kurgu Ödülü, “Bozkır” filminden Ali Özel, Mahmut Aran ve Yakun İnanlı’nın oldu.
 • En İyi Müzik Ödülü’nü yine aynı filmden Hüseyin Özel aldı.
 • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü de Ümit Çakmaksoy’a verildi.
 • En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi yine “Bozkır” filminden Ali Özel oldu.
 • Bu yıl ilk defa verilen Cahide Sonku Ödülü ise “Küçük Şeyler” ve “Kronoloji” filmlerinden Selda Taşkın’a verildi.
 • En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi ise “Bozkır” filminin yönetmeni Ali Özel oldu.
 • Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de “Bozkır” filmine verildi.
 • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü de “Aşk, Büyü vs.” ile “Küçük Şeyler” adlı iki filme verildi.
 • En İyi Kadın ve Erkek oyuncu ödülü
 • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, “Aşk, Büyü vs.” filmindeki rolüyle Selen Uçer’e verildi.
 • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise “Küçük Şeyler” filmindeki rolüyle Alican Yücesoy ile “Bozkır” filmindeki rolüyle Mücahit Koçak paylaştı.

İzleyici Ödülü “Bilmemek” filmine gitti

İzleyici Ödülü Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek” adlı filme, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Filim Ödülü, Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü vs.” filmine, Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü de “Bozkır” filminin yönetmeni Ali Özel’e verildi.

Ulusal Kısa Metraj yarışmasında jüri özel ödülü Ozan Yoleri’nin yönetmenliğini yaptığı Aylin filmine verildi. Bu daldaki En İyi Kısa Film Ödülüne ise Burcu Aykar’ın yönetmenliğini yaptığı “Ablam” filmi layık görüldü.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda ise jüri özel ödülüne Ruken Tekeş’in “Aether” adlı belgesine verildi. Bu kategoride En İyi Film ödülü ise Şirin Bahar Demirel’in yönettiği “Kadınlar Ülkesi” filmine gitti.

Uluslararası yarışmada En İyi Film: “Zaman Her Şeyi Siler”

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi İran yapımı “Şirin’in Kalesi” filminden Hamed Behdad, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi ise Brezilya ve Fransa ortak yapımı “Üç Yaz” filminden Regina Case oldu.

En İyi Yönetmen Ödülü “Şirin’in Kalesi” yönetmeni Reza Mirkarimi’ye, En İyi Film Ödülü de Joe Odagiri’nin yönettiği Japon yapımı “Zaman Her Şeyi Siler” filmine verildi. Önce Japonca konuşan Odagiri, Japonca çeviri olmayınca, “Çok teşekkür ederim.” dedi.

ALİ ÖZEL: 1 ÖDÜL DE ALSAK AYNI HEYECANI YAŞARDIK

İlk filminde 10 ödül alan ‘Bozkır’ filminin yönetmeni Ali Özel, ekip olarak çok heyecanlı olduklarını söyledi. Bir ödül alsalar da aynı heyecanı yaşayacaklarını belirten Ali Özel, “Çok ödül aldık, yine aynı heyecanı yaşıyoruz. Filmin konusu bir ailenin iletişimsizliği üzerine konu edindi. Bir baba oğul üzerine bir çatışma olsa da toplumdakilerin birbirlerini anlamaması, karşı tarafı dinlememesi üzerine konu alan bir filmdi. Tahminimce amacına ulaştı, jüri de bizi bu konuda takdir etti. Çok mutluyuz” diye konuştu.

MÜCAHİT KOÇAK: RÜYA GİBİ

En iyi erkek oyuncu ödülünü alan filmin oyuncularından Mücahit Koçak ise “Ödül alacağımı tahmin etmiyordum. Rüya gibi. Rüya olsa hemen biterdi diye düşünüyorum. Hikayeyi okuduğumda çok etkilenmiştim. ‘Bu etki izlediği zaman seyirciye de geçerse müthiş bir film olur’ diye düşündüm ve oldu. Festivalin son günü, son gösterimdi. Aynı anda başka bir gösteri olduğu için ‘ilgi görmedi’ diye düşünüp üzüldüm ama jürinin izlemesi ve değerlendirmesi her şeyden çok önemliydi. Çok mutluyum” dedi.

ERCAN KESAL: UMARIM BU COŞKUSU DEVAM EDER

56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne ilk kez katılan, kırmızı halıda mini elbisesiyle dikkat çeken Selin Şekerci, festivalin çok güzel geçtiğini belirtti. 

Son dönemde ‘Çukur’ dizisinde ‘İdris baba’ karakterini canlandıran Ercan Kesal, “2 senelik zorunlu bir ayrılığımız vardı. Şimdi Antalya Portakal Film Festivali’ne kavuştuk. Umarım sürekliliği ve bu coşkusu devam eder” dedi.

Festivalde ‘Onur Ödülü’ne layık görülen ünlü sanatçı Selma Güneri, 15 yaşında Antalya’da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü aldığını ve 50 yılın boşa geçmediğini söyledi. Güneri, “Yeşilçam’ı yaşatmak lazımdı. Yeşilçam olmasaydı Türk Sineması olmazdı” dedi.

Şıklığı ve güzelliğiyle göze çarpan oyuncu Demet Evgar ise “Ulusal tekrar geri döndüğü için çok mutluyuz. Severek inanarak film yaptık” dedi.

Sevgilisi Hazal Ergüçlü’yle kırmızı halıda yürüyen yönetmen Onur Ünlü, törene film ekibiyle katıldığını, ulusala geri dönüldüğü için çok mutlu olduğunu ifade etti.

MERT FIRAT: BU RUH ÇOK DEĞERLİ

56’ncı Altın Portakal Film Festivali’nde jüri üyesi Mert Fırat, eşiyle birlikte objektiflere poz verdi. Festivalle ilgili görüşlerini aktaran Mert Fırat, “Ulusal yarışma bu festivalin ruhu, buna geri dönmüş olması bizi başka heyecanlara sürükledi. Başarılı 10 film seyrettik. Filmler bizi heyecanlandırdı. Bu ruh çok değerli. Hepimizi üretime sevk eden Türkiye’nin dertlerini bakış açısını hissettiren, bizi dertlerde ya da sevinçlerde bir eden sinemadır” diye konuştu.

Şarkıcı Şevval Sam, törende ödül vereceği için çok mutlu olduğunu ifade etti. Sam, “Türkiye’ye ve Antalya’ya çok yakışan bir festival” dedi.

Gece, Cahit Berkay’ın film müziklerinden oluşan konseriyle sona erdi.