Avustralya Açık’ta zafer Djokovic’in

Avustralya Açık’ta zafer Djokovic’in

Avustrala Açık Tek Erkekler Finali’nde çok dominant bir performans ortaya koyan Novak Djokovic, rakibi Rafael Nadal’ı 3-0’la geçerek şampiyon oldu.

––––––––––––––––––––––––––––– 27. 01. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

vustralya Açık’ta kadınlar şampiyonu Naomi Osaka’dan sonra erkekler galibi de belli oldu. Dünya 1 numarası Novak Djokovic 2 saat 6 dakika süren maçın ardından rakibi Rafael Nadal’ı 3-0 yenerek 2019 Avustralya Açık’ı şampiyon tamamladı.

Avustralya Açık Tenis Turnuvası Tek Erkekler finalinde İspanyol Rafael Nadal’ı yenen Sırp Novak Djokovic şampiyon oldu. Djokovic böylece Roy Emerson ve Roger Federer ile paylaştığı Avustralya Açık’ı teklerde en fazla kazanan erkek tenisçi rekorunu kırdı.

2019 Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı tek erkeklerde, 2 numaralı seribaşı Rafael Nadal’ı 6-3, 6-2, 6-3’lük setlerle yenen dünya 1 numarası Novak Djokovic kazandı.

Melbourne kentinde düzenlenen sezonun ilk Grand Slam turnuvasının tek erkekler finalinde, Avustralya Açık’taki tek zaferini 2009’da elde eden İspanyol Nadal ile 6 şampiyonluğu bulunan Sırp Djokovic karşılaştı.

Kariyerinin 25. Grand Slam finalini oynayan Nadal ile 24. finaline çıkan Djokovic, 2014 Fransa Açık’tan (Roland Garros) beri ilk defa bir Grand Slam finalinde karşı karşıya geldi.

Djokovic, servislerinde yalnızca bir puan verdiği ve Nadal’ın çok basit hata yaparak başladığı ilk seti, 2. oyunda kırdığı servis sayesinde 6-3 kazandı. Servis karşılama ve savunma konusunda ekstra bir oyun sergileyen Djokovic, Nadal’ın basit hatalarına devam ettiği 2. seti 6-2 alarak skoru 2-0’a getirdi. Kusursuza yakın performansıyla Nadal’ın gardını düşüren ve psikolojik üstünlüğü ele geçiren Djokovic, 3. setin başında servis kırıp 2-1 öne geçti. 6. oyunda maçta ilk kez servis kırma fırsatı yakalayan Nadal’a izin vermeyen Djokovic, 3. seti 6-3, 2 saat 4 dakika süren maçı da 3-0 kazandı.

 

Nadal’a karşı oynadığı 8. Grand Slam finalinde 4. galibiyetini alan Djokovic, Avustralya Açık’taki 7. şampiyonluğuna uzandı. Djokovic böylece Roy Emerson ve Roger Federer ile paylaştığı Avustralya Açık’ı teklerde en fazla kazanan erkek tenisçi rekorunu kırdı. Grand Slam turnuvalarında 15. kez mutlu sona ulaşan Sırp tenisçi, kariyerindeki 73. tekler şampiyonluğunu kazandı.

Nadal’a karşı oynadığı 53. maçta 28. kez korttan galip ayrılan Djokovic, 4,1 milyon Avustralya doları (15.5 milyon lira) para ödülünün de sahibi oldu.