Banksy’nin Batı Şeria’daki oteli kullanıma açıldı

İngiliz sokak sanatçısı Banksy, Beytüllahim’deki Batı Şeria duvarına bakan boş binayı sanat eserleri ile dekore edilmiş bir otele çevirdi. The Walled Off dünyanın en kötü manzarasına sahip oteli olarak kabul ediliyor.

––––––––––––––––––––––––––––––––– 17. 03. 2017 –––––––––––––––––––––––––––––––––

ngiliz sokak sanatçısı Banksy, Beytüllahim’deki Batı Şeria duvarına bakan boş binayı sanat eserleri ile dekore edilmiş bir otele çevirdi. The Walled Off dünyanın en kötü manzarasına sahip oteli olarak kabul ediliyor.

Ortadoğu’da Banksy sanatı

İsrail’in Batı Şeria’da ördüğü tartışmalı duvarın tam karşısında yer alan ‘The Walled Off Hotel’ açıldı. Sahibi efsanevi İngiliz grafiti sanatçısı Banksy. Sanatçı uzun zamandır boş duran ve günde 25 dakika güneş alan binayı protesto eserleriyle dekore ederek bir sanat oteline çevirdi. Burada kalmak isteyenler öncelikle İsrail askerlerinin kontrol noktasından geçmek zorunda.

İsrail’in ördüğü tartışmalı duvar

Batı Şeria’nın etrafında örülü duvar İsrailliler için bir “güvenlik duvarı”. Filistinliler için ise hareket özgürlüğünü kısıtlayan bir “ayrım duvarı”. İsa Peygamber’in doğduğu kabul edilen kenti çevreleyen 8 metre yüksekliğindeki duvarda gözetleme kuleleri var. Banksy daha önce de eserlerini bu tartışmalı duvarda sonsuzlaştırmıştı. Sanatçının eserleri bugün milyon dolarlar değerinde.

Geçmişi hatırlatan otel dekoru

Banksy yaptığı yazılı basın açıklamasında “bundan 100 yıl önce Filistin topraklarının İngiltere’nin kontrolünde olduğunu” belirtti ve bölgenin, 1948 yılına kadar manda yönetiminde olduğu için otelin dekorunda da İngiliz mandasına ait stilin kullanıldığını ifade etti.

Tatil atmosferinden uzak bir otel

İngiliz mandası atmosferi günümüz koşullarına da uyarlanmış. Örneğin bir Antik Yunan heykeli biber gazı ile çevrilmiş. Geri dönüşümlü maddelerden oluşan yağlı bir tuvalde ise mültecilerin geride bıraktığı can yelekleri ile dolu bir deniz resmi göze çarpıyor. Eski bir seramik atölyesi olan binada Banksy ekibi yaklaşık bir yıl çalıştı.

Her otel odası bir sergi alanı

Otelin odalarında Banksy’nin eserleri de sergileniyor. Örneğin bu odanın duvarında bir İsrail askeri ile bir Filistinli yastık savaşı yaparken görülüyor. Banksy’nin en ünlü eserlerinden biri olan bu resimde etrafa mermiler yerine tüyler saçılıyor. Bazı odalarda Filistinli sanatçıların eserleri de sergileniyor.

Beytüllahim’de turist beklentisi

İsa Peygamber’in doğduğu yer olduğuna inanılan Nativity (Doğum) Kilisesi’nin bulunduğu Beytüllahim kenti birçok Hristiyanı buraya çekiyor. Kent sakinleri, Banksy’nin otelinin daha fazla turisti buraya çekmesini umuyor. Genç mimar İlyas “Belki klasik Hristiyan hacıları yerine daha genç bir turist kitlesini buraya çekebilir” diye konuşuyor.

Kriz bölgesinde “duvar turizmi”

Beytüllahim sakinlerinin bir kısmı “duvar turistlerine” karşılar. Kentin merkezinde bir pansiyon işleten Fadi Kattan “Bir barış sağlanmış değil, sorunlar devam ediyor. O nedenle duvarın bir turizm objesine dönüşmesine karşıyım” diye konuşuyor. Filistinlilerin kontrol noktalarından geçmeleri için İsrail makamlarından izin alması gerekiyor.

Deutsche Welle