Bisikletli isyan: Faytona son, atlara özgürlük!

Bisikletli isyan: Faytona son, atlara özgürlük!

Kadıköy Adalar İskelesi’nin önünde bir araya gelen bisikletli bir grup, faytondan zarar gören atlara dikkat çekmek için eylem yaptı. Bostancı Sahili’ne kadar bisiklet süren grup, “Faytona son, atlara özgürlük” yazılı pankart açarak faytondan zarar gören atlar lehine sloganlar attı.

–––––––––––––––––––––––––––––––––– 28. 7. 2019 ––––––––––––––––––––––––––––

adıköy Adalar İskelesi’nin önünde bir araya gelen bisikletli bir grup, faytondan zarar gören atlara dikkat çekmek için eylem yaptı. Bostancı Sahili’ne kadar bisiklet süren grup, “Faytona son, atlara özgürlük” yazılı pankart açarak faytondan zarar gören atlar lehine sloganlar attı.

Adalar’da faytondan zarar gören atlara dikkat çekmek isteyen bir grup Kadıköy Adalar İskelesi’nin önünde bir araya geldi. Atların zarar görmemesi için yetkililere seslenen grup “Faytona son, atlara özgürlük” yazılı pankart açtı.

”Eşit ve özgürce yaşam hakkımız onlarınkinden üstün değildir”

Basın açıklamasını yapan grubun sözcüsü Melike Özdemir, “Talebimiz; Türkiye’nin faytonculuk yapılan her yerinde ‘daha az fayton’ veya ‘atlar için daha iyi yaşam koşulları’ değil, atlı faytonların tamamen kaldırılmasıdır! Atlara özgürce yaşam hakkının, yani her canlının doğuştan sahip olduğu en temel hakkın derhal geri verilmesidir. Bizim eşit ve özgürce yaşam hakkımız onlarınkinden üstün değildir” dedi.

hybrid bicycle ile ilgili görsel sonucu

 

”Yeryüzünün tüm bileşenleri için özgürlük arayışımıza ses verin”

Atlı faytonların kaldırılması yetkisine sahip olan İstanbul Büyükşehir Belediyesini ve seçimden önce Hayvan Hakları Yaşama İzleme Delegasyonu’nun ‘SÖZ VERİYORUM’ metnine imza atarak metnin 15. Maddesinde ‘Atlı faytonları kaldırarak yerine akülü ulaşım araçları koyacağıma, kurtarılan atların etolojilerine uygun geniş doğal ortamlarda rehabilite edilerek ölene kadar yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacağıma söz veriyorum.” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun bu sözünü yerine getirmesini istiyoruz. Atlara yapılan işkenceye ve adına ‘kaza’ denilen sistematik cinayete karşı, atlar ve yeryüzünün tüm bileşenleri için özgürlük arayışımıza ses verin! ‘Faytondan in, bisiklete bin’ sloganıyla bisiklet isyan zamanıdır” dedi.

[Haber görseli]

“İnsanlar empati kurmak istemiyorlar”

Eyleme katılan isimlerden biri olan Sait Biliz ise, “İnsanlar empati kurmak istemiyorlar. Çalışan bir canlının yerine koymak istemiyorlar kendilerini ne yazık ki. Adalar kendi jeolojik durumu nedeniyle de parkurları zor virajları ve dik yokuşları olan aynı zamanda hunharca kullanılan bir faytona 5-6 kişinin binip onu tepelerde ve zor koşullarda çalıştırılmasını insanlar empatiyle görmek istemiyorlar. Oysa bunun daha modern yöntemleri var. En basiti golf araçları yani 100 yıldır elektrikli neredeyse. Elektrik motorlu bir araç çok rahat kamu kaynaklarıyla faytonculara tahsis ve temin edilebilir. Kredileri yapılandırılabilir. Bununla ilgili gerek hükümet gerekse Büyükşehir Belediyesi, Adalar Belediyesi ve STK’lar, yerel gruplar insiyatif alıp taraf olup kalantör olup bu işi çözebiliriz”dedi.

Faytondan zarar gören atlar lehine sloganlar atan grup daha sonra Bisikletli isyan zamanıdır’’ başlıklı basın bültenini okudu. Bülteninin okumasının ardından bisikletlerine binen grup Bostancı Sahiline kadar atların yanında durmak adına pedal çevirdi. 

‘Nostaljik bir eğlence değil artık’

Biliz, sözlerine şöyle devam etti: Bu iş bir fantezi değil, nostaljik bir eğlence değil artık. Bu gerçekten zulüm kokan bir iş. Adalar gibi her anlamda dokusu korunan bir bölgede sürekli bu tarz vahşi eylemlerin olması hayvanların ölmesi, insanların ve çocukların gözü önünde kötü koşullarda sürekli mağdur edilmeleri artık gerekli bir şey değil. Belki atları adaların bir dokusu olarak orada özgürleştirmek gerekiyor. Faytoncular içinde gerçekten onları mağdur etmeyecek bir sonuca, bir çözüme ulaşmak için tarafların oturup bir araya gelmesi gerekiyor. Aslında olay çok basit, sadece inatla sürdürüyoruz. Ben insanlığı duyarlı olmaya çağırıyorum, herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum. Gerçekten kendi yapmak istemediğimiz şeyleri başka canlılara yaptırmayalım. Bundan keyif almayalım, eğlenmeyelim bununla. Bu eğlence değil. Herkes kendi bedenini taşıyabilecekken neden başka bir canlıya kendi bedensel yada diğer yüklerimizi yüklemeye çalışıyoruz. Bunları bir düşünmek lazım” dedi.

Adalar İskelesi’nden başlayan bisiklet turu olaysız bir şekilde Bostancı iskelesinde son buldu.

 

DHA