Bozcaada’da 19 Mayıs tatili yoğunluğu

Çanakkale’nin Kuzey Ege Denizi’ndeki turizm cenneti Bozcaada, bu yıl sezonu hem erken hem de hızlı bir şekilde açtı. 19 Mayıs Cuma gününün resmi ilan tatil ilan edilmesinin ardından Çanakkale’nin turistik adalarından Bozcaada ve Gökçeada’da bulunan otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

––––––––––––––––––––––––––––––––– 12. 05. 2017 –––––––––––––––––––––––––––––––––

afta sonu tatilinin 1 Mayıs İşçi Bayramı tatili ile birleşerek 3 güne çıkması nedeniyle dolup taşan Bozcaada, 13 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek New Balance Yarı Maratonu nedeniyle bu hafta sonu da büyük bir hareketlilik yaşayacak. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tatili ile birleşerek 3 güne çıkacak olan hafta sonu tatili öncesinde ise Ada’da konaklamak için yer bulabilmek neredeyse imkansız hale gelecek.

Nisan ayının son iki gününe denk gelen hafta sonunun 1 Mayıs İşçi Bayramı tatili ile birleşerek 3 güne çıkmasıyla tatilcilerin akınına uğrayan Kuzey Ege’nin gözde tatil cenneti Bozcaada’daki konaklama yerleri, önümüzdeki iki hafta sonunda da yüzde 100 doluluk oranına ulaşacak. Son 2 yıldır turizm sezonunu erken açan Bozcaadalı işletmeciler, yaşanan hareketlilikten çok memnun. Nisan ayının son 2 gününe denk gelen hafta sonu tatilini 1 Mayıs İşçi Bayramı tatiliyle birleştiren tatilciler Bozcaada’ya akın edince, Ada’daki konaklama yerlerinde boş oda bulmak imkansız hale gelmişti. Bozcaada’da bu hafta sonu ve gelecek hafta sonu da aynı yoğunluk yaşanacak. Ada’daki konaklama yerlerinde yer bulmak yine imkansız hale gelecek.

13 Mayıs Cumartesi günü bu yıl 7’ncisi gerçekleşecek New Balance Yarı Maratonu ve 10 K Koşusu (10 kilometre) için binlerce sporcu cuma gününden itibaren Bozcaada’da olacak. İki gün süren organizasyona katılacak binlerce sporcunun yanı sıra hafta sonu tatili için gelecek tatilciler ile birlikte Bozcaada, yine yüzde 100 doluluğa ulaşacak. Önümüzdeki hafta sonu ise 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tatilinin cuma gününe denk gelmesi ve hafta sonu tatili ile birlikte toplam tatil gün sayısının 3’e çıkacak olması nedeniyle Bozcaada’da doluluk oranı şimdiden yüzde 100’e yaklaşmaya başladı. Bu nedenle, hem bu hafta sonu, hem de gelecek hafta sonu Bozcaada’ya rezervasyonsuz gidecek tatilcilerin boş oda bulması çok zor olacak.

HAFTA İÇİ İSE HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Buna karşın Bozcaadalı işletmeciler hafta içleri yarım kalan sezon hazırlıklarını tamamlıyor. Bozcaada Kaymakamlığı, Bozcaada Belediyesi, İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı da bu iki hafta sonu için tüm hazırlıklarını tamamladı. Bozcaada Belediyesi, geçen hafta olduğu gibi önümüzdeki iki hafta sonu da, normalde 15 Mayıs’ta başlamasına rağmen Ada merkezinde inşaat yasağı uygulayacak ve kamyon, TIR, iş makinesi gibi araçların iki gün boyunca Ada’ya girişini ve çıkışını yasaklayacak. Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş. ise aşırı araç yoğunluğunu azaltmak için önümüzdeki 2 hafta sonu da 2 feribot ile çalışacak. Son yıllarda artan popülaritesi ile yaz sezonunda turistlerin akınına uğrayan Bozcaada’da, araç yoğunluğu nedeniyle 2 yıldır Haziran ayından 15 Eylül’e kadar Ada merkezi araç trafiğine kapatılıyor.

ADAYA YOĞUN TALEP

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Ülke Diler, “Özellikle bu sene Nisan ayından itibaren turizm sezonu hafta sonları yüzde 100 doluluk oranıyla başladı. Gelecek hafta ise 19 Mayıs tatili var ve otellerden aldığımız bilgilere göre şuanda yüzde 90-95 doluluk oranı var. Ama yüzde 100’ü yakalayacağımızı düşünüyorum. Bozcaada bu sezon 7 bin yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Geçmiş senelerden edindiğimiz tecrübe ile esnaf daha hazır olarak başlıyor. Tüm hazırlıklarımızı yaptık ve misafirlerimizi bütün sezon boyunca bekliyoruz” dedi.

Kapı 14 Restoran işletmecisi Selçuk Şahin ise, Nisan ayından itibaren işletmelerini açtıklarını belirterek, “Bozcaada turizminde restoranlar olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Rezervasyonlar yoğun. Umarım bu tempoda devam edeceğiz. Tüm misafirlerimizi bekliyoruz Ada’ya” diye konuştu.

Martı Pansiyon’un işletmecisi Fatih Şeker de, “1 Mayıs ile birleşen 3 günlük hafta sonu tatilinde yaşanan büyük yoğunluktan sonra 19 Mayıs’ta da büyük yoğunluk bekliyoruz. Şu anda boş 2 odamız kaldı bizimde. Heyecanlıyız. İnşallah güzel bir sezon olur bizim için” dedi.

KAYMAKAMLIKTAN UYARI

Bozcaada Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, 13 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek olan New Balance Yarı Maratonu ve 10K Koşusu nedeniyle oluşacak yoğunluk göz önünde bulundurularak, Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş. tarafından o gün Geyikli’den 09.30-14.30, Bozcaada’dan ise 10.00-15.00 saatleri arasında feribot seferlerinin yapılmayacağı duyuruldu. Ancak yoğun talep olması durumunda ise sadece yayaların geçişleri için bir özel sefer yapılabileceği belirtildi.