5 yaşındaki Havva, Kartal’daki enkazdan 19 saat sonra kurtarıldı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın dakikalar önce “Havva isimli bir kızımızla AFAD ekiplerimiz konuştular” açıklamasının ardından Havva’dan iyi haber geldi. Yaklaşık 19 saat sonra yaralı olarak kurtarılan küçük kız ambulansla hastaneye kaldırıldı.

––––––––––––––––––––––––––––– 07. 02. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

stanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın, AFAD ekiplerinin Kartal’da çöken binanın enkazı altında iletişim kurduğunu belirttiği 5 yaşındaki Azra Havva Tekgöz, 19 saat kaldığı enkazdan sağ çıkarıldı. İstanbul Valisi Yerlikaya, Kartal’da dün çöken binayla ilgili son bilgileri anlattı.

Kartal’da çöken binanın arama kurtarma çalışmaları hakkında açıklama yapan Yerlikaya:

“Arama kurtarma çalışmalarımız 18 buçuk saattir aralıksız devam ediyor. Bu 18 buçuk saatte 9’u genel sağlık durumu iyi 3’üağır olmak üzere 12 yaralımız başta Kartal Eğitim Araştırma hastanesi olmak üzere çeşitli hastanelerimizde tedavileri devam ediyor.  3 ölümüz var. Daha önce iki tanesinin kimliği tespit edilmişti. Birinin ismi de de yakınları tarafından bu sabah tespit edildi. Çevredeki binalar güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Bunlardan birinin durumu farklı. Yıkılan binanın yanındaki 10 katlı Yunus Apartmanı. Bunun durumu risk arz ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın mühendisleri, teknik heyeti lazer yönetimiyle bu binanın an be an durumunu devamlı kontrol altında tutuyorlar. Çünkü arama kurtarma faaliyetini yürüten arkadaşlarımızın güvenliği, etrafta yaşayan insanların güvenliği adına bunu yapmak zorundayız. Bu durumu netleştirmek için 3 kere arama kurtarma faaliyetlerine ara verdik. Netleştirip, risk tahlilini yapar yapmaz tekrardan çalışmalara başladık” dedi.

Yerlikaya, “Gece saat 02.00’de yaptığımız açıklamadan beri maalesef arama kurtarma faaliyetlerinde bir cana ulaşamadık. Size sevindirici bir haber vereyim. Az önce Havva isimli bir kızımızla AFAD ekiplerimiz konuştu. Şu anda da konuşuyorlar. İnşallah sizlerin duasıyla onların gayretleriyle bu kızımıza da tıpkı dün Mahmut Tayyip Alemdar gibi kavuşacağız. Bütün arama kurtarma ekipleri büyük bir uyum içinde gayret gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

ENKAZDAN 19 SAAT SONRA KIZ ÇOCUĞU KURTARILDI 

Kartal’da çöken 8 katlı binanın enkazından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın konuşmasında bahsettiği 5 yaşındaki Azra Havva Tekgöz isimli kız çocuğu kurtarıldı. Yaklaşık 19 saat sonra yaralı olarak kurtarılan küçük kız ambulansla Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Azra enkazdan çıkarıldığı sırada bazı kurtarma görevlileri ve vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Sevindirici bir haber vereyim. Az süre önce Havva isimli bir kızımızla AFAD kurtarma ekiplerimiz konuştular, şu anda konuşuyorlar. İnşallah sizlerin duası, onların gayretleriyle tıpkı dünkü Mahmut Tayyip Aler gibi ona da kavuşacağız. Gayretimiz, temennimiz bu.” demişti. Azra Havva Tekgöz’ün hastanedeki tedavisi sürüyor.

(DHA)