Cambridge Dictionary 2018’in kelimesini seçti; ‘Nomophobia’

 

Cambridge Dictionary 2018’in kelimesini seçti; ‘Nomophobia’

Her yıl Cambridge Dictionary editörleri tarafından seçilen 4 kelime katılımcıların oylarıyla belli oluyor. Yılın kelimeleri 2017’de ‘Popülizm’, 2016’da ‘Paronayak’, 2015’teyse ‘Kemer sıkma’ydı. Bu yıl ise ‘Gender gap’ ‘Ekocide’ ve ‘No-platforming’ arasından sıyrılan ‘Nomophobia yılın kelimesi oldu.

––––––––––––––––––––––––––––– 05. 01. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

ritanya’nın en yetkin sözlüklerinden Cambridge Dictionary, 2018’in kelimesini açıkladı; ‘Nomophobia’… Telefon bağlantısını kaybetme korkusu anlamına gelen bu kelime ‘Gender gap’ ‘Ekocide’ ve ‘No-platforming’ gibi rakipleri arasından sıyrılarak 2018’in kelimesi oldu. 2008’de Britanya’da ortaya çıkan kelime ‘No mobile phone phobia’ (Cep telefonsuz kalma korkusu) cümlesinin kısaltması olarak kabul görüyor. Söz konusu kelime 2018’in başında Cambridge’in online sözlüğüne eklenmişti.

Nomophobia’ ile ilgili görsel sonucu

Yılın kelimesi her yıl seçiliyor. Editörler arasında dünya gündemi de göz önünde bulunduruluyor ve seçilen dört kelime arasından katılımcıların oylarıyla bir kelime seçiliyor. ‘Nomophobia’ dışındaki finalist kelimeler ise şunlardı: ‘gender gap’ (cinsiyet ayrımı), ‘ecocide’ (ekolojik tahribat) ve ‘no-platforming’ (kürsüsüz bırakma). ‘Nomophobia’ ise kullanıcılar tarafından seçildi.

Nomophobia’ ile ilgili görsel sonucu

Cambridge editörleri, katılımcıların ‘Nomophobia’ yönünde oy kullanmasını, dünya çapında çoğu insanın yaşadığı endişeli tecrübelerden sonra buna bir ad vermek istemesine yordu. Sözlüğün editörleri, ‘Nomofobi’nin bilimsel bir kelime olmadığını da belirterek klinik derecedeki aşırı korkudan ziyade kaygıyı temsil ettiğini açıkladı.

'Nomophobia' sözcüğünü bir sözlükte arattığınız zaman karşınıza 'telefon hattının kesilmesi korkusu' olarak karşınıza çıkıyor.

‘Nomophobia’ sözcüğünü bir sözlükte arattığınız zaman karşınıza ‘telefon hattının kesilmesi korkusu’ olarak karşınıza çıkıyor

Kelime ilk ortaya 2008 yılında çıktı ve iki kelimenin birleşmesinden geliyor. Editörlerin açıklamalarına göre tam olarak ‘telefonsuz kalma korkusu’ olarak adlandırılıyor. Sözlüğe eklenmesi ise bu yılın başlarında oldu.

Görsel sonucu

Cambridge editörlerine göre ‘nomophobia’ kelimesinin seçilmesi günümüzde insanların telefonlarına ne kadar bağımlı yaşadıklarının bir göstergesi. Bu durumun klinik derecede bir korku olmadığını, telefonsuz kalma durumunda yaşanan bir endişe olduğunu da dile getiriyorlar.