CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

______________________________ 5. 11. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

emal Kılıçdaroğlu konuşma yapmadan önce kürsüye; lösemiyle mücadele etmiş ve hastalığı yenmiş Batuhan çıktı.  LÖSEV tarafından ilan edilen “Maskemi Takarım, Farkındalık Yaratırım” haftası nedeniyle ülkeye seslenen Batuhan, Sağlık Bakanlığı’nın yıllardır ruhsat vermediği LÖSANTE hastanesi çini destek istedi. Batuhan’ın konuşmasının ardından kendisi de maske takan Özgür Özel tüm grupla birlikte “Maskemi Takarım, Farkındalık Yaratırım” sloganını attı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 13 yıl önce bugün hayata veda eden eski başbakanlardan Bülent Ecevit’i anarak konuşmasına başladı. ”Ecevit’in verilmeyecek hiçbir hesabı yoktu. CHP’ye sosyal demokrasi ilkelerinin gelmesi açısından çok önemli görevler üstlenmiştir. Sevgiyle, rahmetle anıyorum” dedi..

 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ecevit’in verilmeyecek hiçbir hesabı yoktu. CHP’ye sosyal demokrasi ilkelerinin gelmesi açısından çok önemli görevler üstlenmiştir. Sevgiyle, rahmetle anıyorum”

“Eren Erdem aramızda… 490 gün hapiste kaldı… Yargı bağımsız değil, ülkede demokrasi yok. Hapiste gazeteci olmaz, avukat olmaz, düşünce suçlusu olmaz”

“Tank Palet fabrikasını da unutmadık. Özellikle ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Bu ülkenin silah fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çekenlerin önünde ben varım”

“Bizim gibi düşünmeyenler için de demokrasiyi savunuyoruz. Sonuçta hep birlikte bu ülkenin çıkarları için mücadele ediyoruz. Kayyım atamalarını bu bağlamda eleştirdik. Seçime gireceğim engel var mı diye sorup başvuruyor. YSK’ye gidiyor, hakimler sorun yok diyor. Seçime girip kazanıyor ve görevden alınıyor. Kayyım atanıyor. Hangi gerekçeyle alındığını bilmemiz lazım. Ankara, Balıkesir, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı görevden alındığında da demokrasiye darbe olduğunu söyledik”

“RTÜK diye bir kurum var. Bizden seçilen Faruk Bildirici’yi görevinden aldılar. Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı’nın yasalara aykırı diğer görevlerini maaşlarını dile getirdi. Bu nedenle üyeliğini düşürdüler. 600 kişinin seçtiği üyeyi 6 kişi düşürdü”

“Adil Öksüz’ün iki cep telefonu var. Herkesin toplanıyor onun iki tane. GPS cihazı da var kendi yanında. Onu Adil Öksüz nereden bulldu? Hangi kamu kurumu onu Öksüz’e verdi. Öksüz’ün ifadesi dahi alınmadı. Kayınpederini, kayınvalidesini her şeyini buldular. Öksüz’ü bir türlü bulamadılar. 15 Temmuz darbe girişimi Adil Öksüz yakalanmadan aydınlığa kavuşamaz. Öksüz’ü serbest bırakanlar da şimdi beraat etti. Hava Harp Okulu öğrencileri hâlâ hapiste. Öksüz gerçeği aydınlanmak zorundadır”

“Çiftçi borç batağı içinde. Çiftçi üretecek ama bankalar tepesinde. İcralarla mücadele ediyor. Borçlarını ödeyemediği için kendisini yakan, intihar eden çiftçi var. Seçim öncesi ‘Deponun yarısı sizden yarısı bizden’ dediler. Hani ne oldu bu sözler?”

“Çiftçiyi çantada keklik olarak görüyor. Nasıl olsa bana oy verir diye düşünüyor. Şimdi sen de Saray’ın burnundan getireceksin kardeşim. 2020’ye geliyoruz tohum destekleri hala ödenmedi. Soğan üreticinin elinde kaldı, kontrolsüz et ithalatı yapıldı”

“Oy vermeye devam et biraz daha ezileceksin ve göreceksin. Çiftçi kardeşim unutma. Saray gitti Sudan’da pamuk ekmek, yağlı tohum ekmek için arazi kiraladı. Faturasını sen ödeyeceksin. Oy vermeye devam et biraz daha ezileceksin ve göreceksin. Yurt dışından buğday, patates, canlı hayvan ithal eden adama oy mu verilir?”

“Sosyete damat “Belirlediğimiz stratejiler doğrultusunda çalışıyoruz 2019’da 2.5 milyon kişiye iş bulacağız. Bugün Türkiye İstihdam alanında devrim yaşıyor” diyor. Ekim ayında işsiz sayımız 8 milyon kişiyi buldu. Normal demokraside istifa etmesi lazımdı. Asla ayrılmaz görevinden çünkü parayı seviyor”

“847 bin emekli aylık bin liranın altında maaş alıyor. O emeklilerimizin Saray’da oturan kişiye ‘Ben bin lirayla 1 ay geçiniyorum. ‘sende vicdan var mı?’diye sormaları gerekir”

“Saray iktidarı; bir zümre iktidarıdır. Kibir iktidarıdır. Aynı zamanda firavun iktidarıdır. Asla unutmayın”

“Başımıza şimdi yeni bir şey daha geldi. Bir Bakan’ın adının karıştığı uluslararası, yasa dışı, ahlak dışı uygulamalara katıldığı yönünde haberler geliyor”

7 MADDE SIRALADI

Suriye’de yapılan stratejik hatalar

1)Suriye’nin uluslararası konumu iyi okunamadı ve Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakıldı.

2) Emperyal güçlerin taşeronluğuna soyunuldu.

3)Teröristlerin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmesine göz yumuldu.

4) Musul Başkonsolosluğu’nun basılmasına edilgen tepki verildi.

5) Süleyman Şah Türbesi’ni, kendi toprağını terör örgütlerine karşı koruyamadı. 

6) IŞİD terörüyle mücadele edilemedi.

7) Türkiye haklı iken haksız duruma düşürüldü.