CHP’den işsizlik verilerine ilişkin değerlendirme: Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı

CHP’den işsizlik verilerine ilişkin değerlendirme: Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı

TÜİK’in işsizlik verilerini açıklamasının ardından yaşanan vahim tablo karşısında CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’tan açıklama geldi. Öztrak “Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı.” dedi. Kaynak: Faik Öztrak’tan “işsizlik” isyanı! Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı.

–––––––––––––––––––––––––––––––––– 16. 7. 2019 ––––––––––––––––––––––––––––

ÜİK’in işsizlik verilerini açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’tan açıklama geldi. Buna göre son işsizlik geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile yüzde 13,0 seviyesinde gerçekleşti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak,konuya ilişkin Twitter hesabından değerlendirme yaptı. Öztrak, “Nisan’da resmi işsizlik oranı, geçen yıla göre, 3,4 puan artarak %13 olurken, mevsim etkilerinden arınmış işsizlik oranı, geçen aya göre, 0,1 puan artarak %13,8’e çıktı. Mevsim etkilerinden arınmış işsizlik son 14 aydır artıyor. Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı.

Nisan ayı itibariyle son bir yılda işinden olan yurttaşlarımızın sayısı 810 bin kişi. Bunun 544 bini inşaat sektöründen, 329 bini tarımdan, 97 bini ise sanayi sektöründen. İnşaattaki istihdam kaybı son 13 aydır derinleşerek devam ediyor” dedi.