CHP’li Karabat: İstanbul’da zemin çatlıyor

CHP’li Karabat: İstanbul’da zemin çatlıyor

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul’da sık sık gündeme gelmeye başlayan bina yıkımları, toprak kaymaları ve zemin çatlamalarına dikkat çekmek için konuyu TBMM gündemine taşıdı. Karabat, Beyoğlu, Kağıthane, Esenyurt, Kartal, Sancaktepe ve Avcılar’da risk artığını belirterek ”yıkımların yaşandığı bölgelerin incelenmesini ve bir an önce önlem alınması gerekiyor” dedi.

–––––––––––––––––––––––––––– 23. 05. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

HP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul’da sık sık gündeme gelmeye başlayan bina yıkımları, toprak kaymaları ve zemin çatlamalarına dikkat çekmek için konuyu TBMM gündemine taşıdı. Karabat, yıkımların yaşandığı bölgelerin incelenmesini ve bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi.

Önergesinde, Türkiye’de yaşanan deprem acılarını da hatırlatan Karabat, bu acılardan bir ders çıkarılmadığını, afetlere karşı yeterli önlem alınmadığını ifade etti.

T24’te yer alan habere göre, Mart-Nisan aylarında İstanbul’un çeşitli ilçelerinde zemin çatlamaları, toprak kaymaları olduğuna ve vatandaşlarımızın can ve mal kaybı yaşadığına işaret eden Karabat; Beyoğlu, Kağıthane, Esenyurt, Kartal, Sancaktepe ve Avcılar’da da benzer risklerin giderek arttığına vurgu yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş dönem faaliyet raporuna da atıfta bulunan Karabat, “Rapor incelendiğinde, 2014-2018 yılları arasında rant gündemli imar raporlarının 8 bin 470 kez görüşüldüğü, büyük deprem riskine rağmen Deprem ve Doğal Afet Komiyonu’nun ise sadece 70 raporu görüştüğü belgelenmiştir. Bu tablo, belediye düzeyinde olası İstanbul depremine dair ciddi bir hazırlık yapılmadığının bir göstergesidir.” dedi.

“Acil önemli alınmalı”
İstanbul’da daha büyük felaketler yaşanmadan hem belediyeler hem de bakanlık düzeyinde acil bir eylem planı yapılması gerektiğini söyledi.