Doğu Ekspresi dolandırıcılığı: ‘Hayaller Kars, gerçekler Kartal Adliyesi’

Kış turizminin en önemli etkinliklerinden biri olan Doğu Ekspresi bu sefer bir dolandırıcılık hikayesine konu oldu. 4 ay öncesinden rezervasyon yapan 28 kişi, paralarını tur şirketinin yetkilisine gönderdi. Tatil tarihi geldiğinde şirketten hiç bir haber alamayan arkadaş grubu dolandırıldıklarını şirketin patronunu arayarak öğrendi.

––––––––––––––––––––––––––––– 19. 01. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

ış turizminin en gözde yerlerinden biridir Kars. Doğu Ekspresi’yle Kars’a gitmek ise pek çok kişinin hayali. Bir arkadaş grubu da kurdukları hayali gerçekleştirmek için hazırlık yaptı; ancak başlarına gelmeyen kalmadı.

Doğu ekspresiyle Kars’a seyahat. En çok ilgi çeken turizm rotalarından biri. Doğu Ekspresi’yle bu rotada seyahat edenlerin çekip sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflar nedeniyle de nam-ı diğer “like” ekspresi. Yolcularına Ankara- Kars güzergahındaki eşsiz manzarayı yataklı vagonlarda izletme şansı veren Doğu Ekspresi seyahati bu kez bir dolandırıcılık hikayesine konu oldu.

Habertürk’ten Arzu Kaya’nın “Doğu Ekspresi dolandırıcılığı: Hayaller Kars, gerçekler Kartal Adliyesi” başlıklı haberine göre, İstanbul Kadıköy’de yaşayan Sevcan Yönet ile yakınlarının da hayaliydi Doğu Ekspresi. Ocak ayında yapmayı planladıkları seyahat için tam 4 ay öncesinden yani 2018 yılının Eylül ayında rezervasyon yaptırmışlardı.

Ancak telefonda konuştukları tur şirketi yetkilisi, şirket hesabında işlem sıkıntısı olduğu gerekçesiyle bir kişi için belirlenen bin 500 liralık tur parasını kendi kişisel hesabına göndermelerini istedi.

Ocak ayı gelmiş turun gerçekleşmesine sadece 2 gün kalmıştı. Ancak ne otel rezarvasyonları yapılmış, ne de uçak biletleri alınmıştı. Durumdan şüphelenen müşteriler hemen şirketin yetkilisini aradılar. Ancak ulaşamadılar.

Yetkiliye ulaşamadılar ama şirket sahibine ulaştılar. Onun anlattıklarıyla da adeta başlarından aşağı kaynar sular döküldü. Çünkü iddiaya göre şirket yetkilisi hepsinin tur ücretlerini zimmetine geçirip kayıplara karışmıştı. Şirket sahibi biraz daha para vermelerini isteyerek mağduriyeti çözeceğini iddia etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Doğu Ekspresi turu satın alıp yarı yolda kalan tam 28 mağdur bulunuyor. Mağdurlar maddi ve manevi zarara uğradıklarını düşünüp soluğu adliyede aldılar. Mağdurların şikayetinin ardından tur şirketi ve çalışanı hakkında soruşturma başlatıldı.

“HAYALLER KARS’TI, GERÇEKLER KARTAL ADLİYESİ OLDU”

Diğer mağdurlar ise maddi manevi zarara uğradıklarını belirterek, “Hayaller Kars’tı. Gerçekler Kartal Adliyesi oldu. Mağdur olduk. Hem maddi olarak zor duruma düştük, öbür türlü manevi olarak da güvensizlik oluştu. Çok büyük hayallerle başlamıştık” diye konuştular.

“ZORUNLU SİGORTA ALTERNATİF ÇÖZÜM”

Avukatları Cansın Yönet ise, “Bu mağduriyette asıl problem turizm faaliyetleri yapan, bir hizmet vaat eden şirket mağdurlarının herhangi bir güvencesi olmamasıdır. Buna ilişkin de devletin zorunlu sigorta gibi alternatif çözümler üretmekte olduğu kanaatindeyim” açıklamasında bulundu.