Dolar yeni haftaya nasıl başladı? İşte rakamlar…

Dolar yeni haftaya nasıl başladı? İşte rakamlar…

Merkez Bankası’nın 150 baz puanlık sıkılaştırmasının yanı sıra TL’yi desteklemek için kamu bankalarının özellikle illikit piyasalarda döviz satışlarının da desteğiyle dolar/TL güne 6 civarında başladı. Kur daha sonra 6.08 seviyesinin üzerine tırmandı.

––––––––––––––––––––––––––––– 13. 05. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

olar/TL, haftaya yükselişle başlıyor. 6 liranın altında açılan dolar/TL, ardından yükselişe geçerek 6.08 seviyesinin üzerine çıktı. Cari işlem dengesi, martta piyasa beklentilerin altında gerçekleşti. Veri öncesi yükselişe geçen kurda, yukarı yönlü eğilim korunuyor.

Kur en yüksek 6.0805 seviyesini test etti. Dolar, saat 10:12 itibariyle 6.0750 seviyesinde yer aldı.

Geçen haftanın son işlem gününde en yüksek 6,2047’yi gören dolar/TL, özellikle akşam saatlerinde hızla düşüşe geçerek günü önceki kapanışın yüzde 3,4 altında, 5,9839’dan tamamlamıştı.

Euro/TL ise 6.8350’ye kadar yükselirken, aynı dakikalarda 6.8290 seviyesinde işlem görüyor.

ABD ile Çin arasında cuma günü devam eden ticaret müzakerelerinde bir sonuca ulaşılamaması ve ABD’nin 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarına yüzde 25 gümrük tarifesi kararının yürürlüğe girmesinin ardından Asya piyasaları yeni haftaya negatif başladı.

Söz konusu gelişmelerin ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow, piyasaları sakinleştirecek açıklamalarda bulundu. Kudlow, haziran sonunda Japonya’da yapılacak G20 Zirvesi’nde Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in görüşmesinin beklendiğini söyledi.

Yurt dışında veri gündeminin zayıf olduğunu ve ABD ile Çin yetkililerinde gelecek açıklamaların gündemi meşgul edeceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 6,23’ün önemli direnç, 5,9650’nin destek konumuna geldiğini kaydetti.

Kaynak: Dünya