Elazığ’da devasa çukur gizemini koruyor…Meteor Düştüğüne İnanılıyor

Elazığ’da devasa çukur gizemini koruyor…Meteor Düştüğüne İnanılıyor

Elazığ’ın Ağın ilçesinde bulunan ve meteor düşmesi sonucu oluştuğuna inanılan 50 metrelik çukur araştırılacak. Halk arasında çukurun meteor düşmesi sonucu oluştuğuna inanılıyor.

–––––––––––––––––––––––––––– 6. 7. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

lazığ’ın Ağın ilçesinde halk arasında “kup” adı verilen ve meteor düşmesi sonucu oluştuğuna inanılan devasa çukurda araştırma yapılacak. İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Şenpınar Mahallesi’ndeki tarım arazisinde yer alan, yaklaşık 500 metre çapında, 50 metre derinliğindeki çukurun halk arasında meteor düşmesi sonucu oluştuğuna inanılıyor.

İnsanlar 'Kup Çukuru'nu görmeye geliyor

‘Görünümüyle hayranlık uyandıran bir yer’

Kaymakam Fatih Cıldıroğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Burası görünümüyle hayranlık uyandıran bir yer. Halk arasında meteor düşmesi sonucu oluştuğu söylentileri var. Kaymakamlık olarak bunu araştıracağız. Nasıl oluştuğunu uzmanlarla yapacağımız çalışmayla gün yüzüne çıkaracağız.”

'Çevrede bundan başka bu şekilde bir çukur yok'

‘Çevrede bundan başka bu şekilde bir çukur yok’

Şenpınar Köyü Muhtarı Ahmet Emin Erben ise şu ifadeleri kullandı:

”Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla meteor düşmesi sunucu oluşmuş. Burayı duyan insanlar görmeye geliyor. Koni şeklindeki devasa görüntüsüyle insanların dikkatini çekiyor. Buranın meteor düşmesi sonucu oluşup oluşmadığıyla ilgili yetkililerin bir araştırma yapmasını istiyoruz. Çevrede bundan başka bu şekilde bir çukur yok. Yıllar önce çukurun altından geçen bir dere yatağı olabileceği düşüncesiyle sondaj çalışması yapıldı ancak herhangi bir su izine de rastlanmadı. Hakikaten insanların ilgisini çeken bu yerin gizeminin ortaya çıkarılmasını istiyoruz.”

'Görünümüyle hayranlık uyandıran bir yer'

İnsanlar ‘Kup Çukuru’nu görmeye geliyor

Keban Baraj Gölü, Hastek Kalesi gibi merkezlerin yer aldığı Ağın ilçesinde, Kup Çukuru’nu da merak eden insanlar tarafından ziyaret ediliyor.

İnsanlar 'Kup Çukuru'nu görmeye geliyor

Kaynak: AA