Eski bakan ve CHP milletvekili Ali Topuz yaşamını yitirdi

Eski bakan ve CHP milletvekili Ali Topuz yaşamını yitirdi

Eski bakanlardan ve bir dönem CHP’den milletvekilliği de yapan Ali Topuz, 87 yaşında İstanbul’da yaşamını yitirdi.

______________________________ 15. 10. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

ski bakanlardan ve bir dönem CHP’den milletvekilliği de yapan Ali Topuz, 87 yaşında İstanbul’da yaşamını yitirdi. 8 Şubat’ta beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırılan Ali Topuz, dün gece saatlerinde İstanbul Yeşilköy Acıbadem Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Topuz’un cenaze törenine ilişkin ayrıntıların Kanada’da bulunan oğlu Ender Topuz’un Türkiye’ye gelmesinin ardından netleşeceği öğrenildi.

Rize’nin Çayeli ilçesinde 1932’de doğan Ali Topuz, 5 dönem İstanbul milletvekili seçilmiş, 37. Hükümet’te İmar ve İskan, 40. Hükümet’te Köyişleri, 42. Hükümet’te ise Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürütmüştü. Ali Topuz, iki çocuk babasıydı.

ALİ TOPUZ KİMDİR?

Ali Topuz, 14 Ekim 1932, Çayeli, Rize, doğumlu Türk siyasetçidir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Serbest Mimarlık yaptı. Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

Yurtiçi ve yurtdışında büyük inşaat projeleri uyguladı. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneğinde yönetim görevleri üstlendi. İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı.

IV(15), V(16), 18, 20, 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 15. Dönem’de İmar ve İskân Bakanlığı, 16. Dönem’de Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürüttü. 23. Dönem’de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu.

CHP’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise taziye mesajında “Örnek siyaset ve devlet adamı kimliğiyle tanınan, ülkemize ve partimize önemli katkılar sunan eski bakanımız Ali Topuz’u kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve partimize başsağlığı dilerim” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Topuz hakkında yaptığı sosyal medya paylaşımında “Partimizin iktidarında bakanlık görevlerinde bulunan, grup başkanvekilliği dönemini örnek aldığımız, değerli siyaset adamı Ali Topuz’u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başımız sağolsun” ifadelerinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ”Çok kıymetli ağabeyimiz, değerli siyaset ve devlet adamı Sayın Ali Topuz’u kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Topuz ailesine, büyük CHP ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum” dedi.