Fındık saklama stratejisi beyni büyütüyor

Bilim insanları sincapların fındık saklama stratejisini inceledi. Araştırma, bazı sincapların beyinlerinin sonbaharda diğer mevsimlere göre daha büyük olduğunu ortaya koydu.

––––––––––––––––––––––––––––––– 27. 11. 2018 –––––––––––––––––––––––––––––––

merikan Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, bazı sincapların fındık arama ve saklama faaliyetleri nedeniyle sonbaharda beyinlerinin diğer mevsimlere göre daha büyük olduğunu ortaya koydu.

 

Eichhörnchen kopfüber am Baum (picture-alliance/imagebroker/K. Prönnecke)

Atik tırmanışçı

Sincaplara “ağaçların kralı” benzetmesini yapmak mümkün. Yön bulma ve denge sağlamaya yarayan kabarık kuyrukları sayesinde ağaçtan ağaca kolayca atlayabiliyorlar. Ayrıca 180 derecelik bir esnekliğe sahip ayak bilekleri, ağaçların gövdelerinden baş aşağı hızlıca inmelerine imkan sağlıyor.

Eichhörnchen mit Pilz (picture-alliance/Mary Evans Picture Library)

Zengin menü
Bu minik kemirgenlerin neyle beslendikleri mevsimine göre değişiyor. İlkbaharda tomurcuk, tohum ve filizler, yazın da çeşitli meyveler, fındık ya da mantarlar menüyü oluşturuyor. Ancak kışın da beslenmeleri şart. Çünkü kış uykusuna yatmıyorlar.

Eichhörnchen mit Nuss (picture-alliance/imagebroker/T. Hinsche)

Zorlu saklama maratonu
Kışın hayatta kalabilmek için sonbaharda yiyecek stoğu yapmak şart. Fındık ve ceviz bulup saklama konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var: Yeniden bulunabilecek en iyi saklama yeri neresi, hangi fındık ve ceviz çeşidi uzun saklama koşullarına daha uygun. Tüm bu kıstaslar büyük bir zihinsel efor gerektiriyor.

Flash-Galerie Tiere in der Großstadt (Florian Möllers)

Daha çok fındık, daha zeki?
Amerikan Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, bazı sincapların fındık arama ve saklama faaliyetleri nedeniyle sonbaharda beyinlerinin diğer mevsimlere göre daha büyük olduğunu ortaya koydu.

USA Florida Everglades Nationalpark Eichhörnchen (Imago/Eibner)

Fındık hazinesi
Beyindeki büyüme fenomeni özellikle gri sincaplarda görülüyor. Çünkü yiyeceklerini kendi mıntıkalarında sayısız yere saklayıp, bu noktaların neresi olduğunu da hafızalarında tutmaları gerekiyor. Kızıl sincaplar ise erzaklarını belli noktalara depolayıp, bu depolar önünde hırsızlara karşı nöbet tutmayı tercih ediyorlar.

Graues Eichhörnchen (picture-alliance/Pacific Press/Z. Wanchang)

Kalite kontrol şart
Ancak önemli olan sadece kışlık erzak yeri değil. Fındık ve cevizin kalitesi de önemli. Araştırmacılar, sincapların özel bir baş hareketiyle fındıkların ağırlığını, hassas elleriyle de tazelik ve kabuğun durumunu belirleyebildiğini kaydediyor. Tüm fındık ve cevizler bu standartlarla test ediliyor.

Graues Eichhörnchen im Schnee (picture-alliance/imagebroker/M. Walch)

İz sürmek kolay iş değil
Saklanan fındıkları bulmak için sadece iyi bir burun yeterli değil. Araştırmacılar, farklı fındık çeşitlerinin gruplandırılarak saklandığını da ortaya çıkardı. Böylece sincaplar fındıkları sakladıkları yerleri daha iyi hatırlayabiliyorlar. Bu da hayatta kalmalarını sağlıyor. Bu sayede yiyeceklerini daha çabuk bulup sıcak yuvalarına hızlıca geri dönebiliyorlar.

 

Kaynak: DW