Greenpeace: Plastik atıkların yeni adresi Türkiye

Greenpeace: Plastik atıkların yeni adresi Türkiye

Greenpeace raporuna göre, Çin’in plastik atık alımına 2018’de getirdiği yasağın ardından, atıkların yeni adresi Türkiye ve Endonezya oldu. Türkiye’nin bir kısıtlama getirmemesiyle, plastik atık ithalatı beşe katlandı.

––––––––––––––––––––––––––––– 24. 04. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

ürkiye’nin, 2016 yılının ilk aylarında 4 bin ton olan plastik atık ithalatı 2018 başlarında aylık 33 bin tona kadar yükseldi. Çevre Örgütü Greenpeace’in yayımladığı yeni rapora göre, Çin’in yurt dışından plastik atık alımına 2018’de yasak koymasının ardından, bu atıkların yeni adresi Endonezya ve Türkiye oldu.

Çin’deki yasak henüz uygulamaya girmeden plastik atık akışı Malezya, Vietnam ve Tayland’a yönelmişti. Ancak bu ülkelerin de hızlı bir şekilde plastik ithalatına kısıtlamalar getirmesiyle plastik atık akışı Endonezya, Hindistan ve Türkiye’ye kaydı. Plastik atıklarını ihraç eden ülkelerin başında ise ABD, Almanya, İngiltere ve Japonya geliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Greenpeace Doğu Asya, “2016-2018 dünya plastik atık ticareti verileri ve Çin’in yurt dışından atık ithalini yasaklamasının etkileri” başlıklı raporunu yayımladı.

Türkiye'nin plastik atık ithalatı beşe katlandı

Rapor, 2016-2018 yılları arasında en fazla plastik atık ithal ve ihraç eden 21 ülkenin ithalat ve ihracat verilerini içeriyor. Rapora göre plastik atık ihracatı, 2016 yılında 12.5 milyon tondan 2018’de 5.8 milyon tona düşerek yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı.

Türkiye’nin ithalatı 2016 yılının başında aylık 4 bin tondan, 2018’in başında aylık 33 bin tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20 bin tona geriledi ve sabit kaldı.

Türkiye’nin İngiltere’den ithalatı Ekim 2018’den itibaren 10 bin tona ulaşarak hızlı bir artış gösterdi. Türkiye’ye en fazla plastik atık ihraç eden 10 ülke; İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa ve Japonya.

Çin'deki kısıtlamanın ardından plastik atık akışı Türkiye, Endonezya ve Hindistan'a kaydı

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde şu ifadeler dikkat çekti:

  • Türkiye’nin ithalatı 2016 yılının başında aylık 4.000 tondan, 2018’in başında aylık 33.000 tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20.000 tona geriledi ve sabit kaldı.
  • Türkiye’nin İngiltere’den ithalatı Ekim 2018’den itibaren 10.000 tona ulaşarak hızlı bir artış gösterdi.
  • Hükümet, plastik atık ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlama getirmedi.

'Tek çözüm daha az plastik üretmek'

‘Bakanlık plastik atık ithalatıyla ilgili politikalarını gözden geçirmeli’

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, Türkiye’nin plastik atık ithalatı ile ilgili kaygılarını şu sözlerle ifade etti:

“Türkiye henüz kendi çöpüyle baş edemeyen bir ülke. Bu yüzden kontrolsüz çöp ithalatı Türkiye’nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların daha da artmasına neden olabilir. Türkiye başka ülkelerin çöpünde boğulmadan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, plastik atık ithalatıyla ilgili politikalarını gözden geçirmesini talep ediyoruz.”

plastik atık

‘Tek çözüm daha az plastik üretmek’

Greenpeace Doğu Asya Kampanya Sorumlusu Kate Lin, plastik kirliliği konusunda tek çözümün daha az plastik üretmek olduğunu söyledi:

“Bir ülke plastik atık ithalatına düzenleme getirdiği zaman, ithalat akışı bir sonraki ülkeye geçer. O da düzenleyince, bir sonrakine geçer. Ancak giderek daha yetersiz hale gelen bu sistemin yıkıcı bir etkisi var. Çünkü bu plastiklerin akıbetini göremiyoruz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Geri dönüşüm sistemleri plastik üretimine hiçbir zaman çözüm olamaz. Bugüne kadar üretilen plastiğin sadece yüzde 9’u geri dönüştürüldü. Plastik kirliliğinin tek bir çözümü var, o da daha az plastik üretmek.”