Güldür Güldür Show’da medya eleştirisi

Güldür Güldür Show’da medya eleştirisi

Türkiye’nin en çok izlenen programlarından biri olan ‘Güldür Güldür Show’un dünkü bölümünde bir gazetenin yazı işleri toplantısı hicvedildi; yayın yönetmenin ‘pozitif başlıklar’ bulma çabası izleyenleri güldürdü.

––––––––––––––––––––––––––––– 24. 03. 2019 –––––––––––––––––––––––––––––

how TV’de yayınlanan ve Türkiye’nin en çok izlenen programlarından biri olan ‘Güldür Güldür Show’un dünkü bölümünde, Türkiye’de bazı medya kuruluşlarının hicvedildiği bir skeç yayınlandı. Yeni yayın yönetmeninin yazı işleri toplantısına sadece “Hay hay efendim, hay, hay. Hay hay efendim” dedi bir telefon konuşması yaparak girdiği skeçte, bir dizi habere ‘alternatif’ manşetler atıldı.

“Gazetecilik nedir” sorusuyla başlayan skeçte,  “kriz, işsizlik, eğitim ve sel felaketi” gibi konularda atılan başlıklar komik bir dille eleştirildi.

Skeçte, gazete müdürünün, gazete başlıklarını yumuşatmayı çalıştığı görüldü

Haber başlıklarını ‘olumlu’ hale getirmeye çalışan yayın yönetmeni “Ekmeğe yüzde 20 zam geldi” haberine “Obeziteye tokat! Halkımız ekmek yiyemediği için yaza fit vücutlarıyla merhaba diyecek” başlığını atıyor; artan obezite oranları hakkındaki bir habere ise “Var ki yiyoruz” başlığını uygun görüyor. “İşsizlik oranı yüzde 10” haberine “Çalışma oranı yüzde 90” haber başlığını atan yayın yönetmeni, “Tonlarca limon çiftçinin elinde kaldı” haberine de “Çiftçi limonataya doyacak” diyor.