IŞİD’den kurtulan Ezidi çocuk Kanada’da ailesine kavuştu

Irak’ta, IŞİD’in 2014 yılında Sincar’a (Şengal) saldırması sırasında kaçırılan ve geçen ay Musul operasyonu sırasında kurtarılan 12 yaşındaki Ezidi çocuk İmad Misko Temo, Kanada’da yaşayan annesi ve 4 kardeşine dün kavuştu.

––––––––––––––––––––––––––– 18 . 08 . 2017 –––––––––––––––––––––––––––––

yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün esaretinde yaşayan 12 yaşındaki Ezidi çocuk Emad Mishko Tamo, yıllardır ayrı kaldığı ailesine Kanada’da kavuştu. Irak’ın kuzeyindeki Şengal’in 2014’te IŞİD’in eline geçmesiyle yolları ayrılan aile, bir sosyal kampanya sayesinde yeniden bir araya geldi

Ailesi tarafından öldüğü sanılan ve Musul’da kurtarıldığı sırada görüntüsü ile çok konuşulan Temo’nun annesi ile kavuşma anına ait görüntülerde duygusal anların yaşandığı görüldü.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Ajansına göre, IŞİD tarafından 2014 yılında Irak’ın Şengal bölgesine yapılan saldırıda kaçırılan ve aile tarafndan öldüğü sanılan 12 yaşındaki İmad Misko Temo, Temmuz ayında biten Musul operasyonu sırasında eski Musul’da kurtarıldı. Irak ordusu askerleri tarafından kurtarılırken çekilen görüntüleri ile dünyanın konuştuğu Ezidi çocuk, daha sonra Duhok’ta bulunan ve BM gözetimindeki kampa yerleştirildi. Perişen haldeki görüntülerin yayınlanmasından sonra Temo’nun anne ve 4 kardeşinin daha önce Şengal’den kaçtığı ve Kanada’da olduğu ortaya çıktı. Ailesine kavuşmak isteyen Ezidi çocuk Temo, BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin girişimi ile dün Kanada’nın Winnipeg kentinde bulunan annesi ve 4 kardeşine kavuştu.

Anne Nafa Zohla Temo, 3 yıl önce 9 yaşında iken kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alamadıkları oğlu İmad Misko Temo’nun öldüğünü sanarken, ona kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Kavuşma anında duygusal anlar yaşanırken, Ezidi çocuk Temo ve ailesinin mutluluğu gözlerinden okundu.

Tamo ailesi, IŞİD’in hedefindeki Iraklı Ezidi ailelerden sadece biriydi. Aile 2 yıl örgütün esareti altında yaşadı. Anne Mihlo Rafo, 6 çocuğundan dördünü alarak sığındığı mülteci kampından kaçmayı başardı. Ancak IŞİD tarafından savaşçı olarak eğitilmek için ailesinden kaçırılan Emad’ı geride bırakmak zorunda kaldı.

Irak güçleri, kaçırılmasından 3 yıl sonra Emad’ı kurtararak, fotoğrafını sosyal medyada paylaştı. Temmuz ayında amcası Emad’ın fotoğrafına rastlandığında, Kanada’daki annesine haber verdi. Emad’dan yıllarca haber alamayan anne, o gün oğlunun kurtarıldığını ve hayatta olduğunu öğrendi. Ancak Emad kurtarıldığında, çocuğun karnında kurşun ve şarapnel yaraları vardı. Amcasının yardımıyla, Musul’daki bir hastanede tedavi gören çocuk, bu süreçte sık sık annesinin ve ailesinin fotoğraflarına baktı.

Kanada’daki Manitoba Ezidi Derneği ve Iraklı Hristiyan ve Ezidi Çocukların Kurtuluşu (CYCI) gibi mültecilere destek veren gruplar, bir kampanya başlattı.

‘Annemle yeniden buluşmamıza yardım eden herkese teşekkür ediyorum’

Çarşamba günü Emad, yıllardır görmediği ailesiyle Kanada’da havalimanında bir araya geldi. Amerikan CBS televizyonunun haberine göre, bir tercüman aracılığıyla gazetecilere konuşan çocuk, “Çok mutluyum. Annemle yeniden buluşmamıza yardım eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook’ta paylaşılan bir fotoğrafta, oğluna kavuşan Mihlo Rafo’nun gözyaşlarına boğulduğu, Emad’ın ise mutlulukla kocaman gülümsediği görüldü.

Kanada hükümeti, IŞİD’den kurtulan 1200’e yakın Ezidi kadın ve çocuğun ülkeye getirilmesi için çaba gösteriyor.