“Kadınlar öldürülüyor diyorsunuz, ne yapalım öldürülüyorsa…”

Çorum İl Genel Meclisi’nin AK Partili başkanı Halil İbrahim Kaya, kadın cinayetleriyle ilgili tepki çeken sözlere imza attı. Kaya, kadınların öldürülmesi konusunda ‘ne yapılabileceğini’ söylerken “Adam öldürüyorsa cezasını çekiyor. Erkekler öldürülmüyor mu?” ifadesini kullandı.

––––––––––––––––––––––––––– 06. 12 . 2017 –––––––––––––––––––––––––––––

orum’da İl Genel Meclisi toplantısında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıl dönümü nedeniyle söz alan CHP’li Burçin Solmaz Polat, kadına yönelik şiddet olaylarına değinince tartışma çıktı. İl Genel Meclisi Başkanı AKP’li Halil İbrahim Kaya, Polat’a, “Kadınlar öldürülüyor diyorsunuz. Kim öldürüyor. Ne yapalım öldürüyorsa, polis yakalayıp cezasını veriyor.” dedi.

Çorum İl Genel Meclisi toplantısında kadın cinayetleri ve şiddeti konusunda AK Partili yöneticinin ifadeleri tepki çekti. Kaya, iki CHP’li Meclis üyesinin kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83. yılı dolayısıyla yaptığı konuşmayı kesti ve Türkiye’de kadına verilen değerin başka ülkelerde olmadığını iddia etti. Kadına yönelik şiddetle ilgili konuşmaları ‘popülist’ olarak niteleyen Kaya, CHP’li Burçin Solmaz Polat’ın, ancak kendisinin izin vermesi durumunda konuşabileceğini savundu.

‘BUGÜN NE GÜNÜ’ DİYEREK KONUŞMASINI KESTİ

Yıldız Bek’in konuşması sırasında Kaya “Bugün ne günü dediniz?” diyerek konuşmayı kesti. Bek ise bugünün Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83’üncü yıldönümü olduğunu hatırlatıp, konuşmasına devam etti.

Bek’in ardından Burçin Solmaz Polat da aynı konuyla ilgili konuşma yaptı. Polat, konuşmasında kadına yönelik şiddet konusunda da açıklamalarda bulununca Kaya bir kez daha konuşmayı keserek, tepki gösterdi. Kaya “Nereden alıyorsunuz bu yazdıklarınızı? Rusya’ya hiç gittiniz mi? Kadınlara trende bile yer vermiyorlar. Türkiye’de Osmanlı’dan bugüne kadınların değeri hep bilinmiştir. Kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir zamanda onlara değer vermiş bir dinin mensubuyuz. 1400 yıldır kadın hakları İslamiyet’in haricinde hiçbir toplumda yer bulmamış. Türkiye’de kadına verilen değer, dünyanın hiçbir ülkesinde verilmiyor. Bu kadar da vicdansız olmayın. Bu popülist söylemleri bırakın. Bir kadına eziyet ediliyorsa, hiçbir Türk vatandaşı seyirci kalamaz. Kendi ülkesine insan bu kadar mı düşman olunur?” dedi.

‘KOLTUK SİZİ DEĞİŞTİRDİ’

Bunun üzerine ise CHP’li kadın meclis üyesi Polat, “Bunlar gözümüzün önünde olan olaylar. kadınlar ölüyor, kadınlar istismara uğruyor. Herkesin önünüde dövülüp öldürülüyorlar. Başkanım biz bunları söylediğimizde siz ‘Avrupa’ya bakın diyorsunuz’. Bir kadın dövülüyorsa, başörtülü, başörtüsüz olup olmadığına bakmaksızın savunuyoruz. Biz kimse dövülmesin, öldürülmesin istiyoruz. Siz gerçekten büyük bir güç zehirlenmesi içerisindeyiz. Kendi söylediğinizin dışında hiçbir şey kabul etmiyorsunuz. Koltuk sizi o kadar değiştirdi ki; siz böyle değildiniz. Ağzımızı açtığımız anda üzerimize yürümeye kalkıyorsunuz” diyerek cevap verdi.

KADIN ÜYEYE: “KONUŞMA YA! SÖZ VERİRSEM ÖYLE KONUŞ”

Kaya, Polat’a yönelik olarak şunları söyledi:
“Karşılıklı cevap vermeyin. Siz konuştunuz, ben dinledim. Kestim mi sözünüzü? Bu memlekete bu kadar mı düşman olunur ya? Sizin ideolojiniz nedir, anlamıyorum. Hollanda’da kadın bakanı topraklarına koymadılar, hiçbirinizden ses çıkmadı. Hiç tepki gösterdiniz mi? Konuşma ya. Söz verirsem öyle konuş. Sen konuşurken kimse konuştu mu? Başörtülü kadınlar üniversiteye alınmazken, ikna odalarında şerefsizce muamele yapılırken neredeydiniz? Hiçbiriniz tepki gösterdiniz mi? Sizinki sadece popülist politika. Şimdiye kadar bir tane mağdur başörtülü kadın için geldiniz mi? Kadın bizim anamız.”

‘ADAM ÖLDÜRÜYORSA CEZASINI ÇEKİYOR’

Karşılıklı tartışma devam ederken Kaya, “Kadınlar öldürülüyor diyorsunuz. Kim öldürüyor. Ne yapalım öldürüyorsa, polis yakalayıp cezasını veriyor. Bu hükümetin verdiği kadın haklarını Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri hiçbir hükümet vermedi. Adam öldürüyorsa cezasını çekiyor. Erkekler öldürülmüyor mu? Biz hiç kimsenin elbette öldürülmesini istemiyoruz” dedi. DHA