Trump, Tillerson’ı görevden aldı

Trump ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden aldı. Tillerson yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu getirmesi bekleniyor.

––––––––––––––––––––––––––– 13. 03 . 2018 –––––––––––––––––––––––––––––

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu atadı.

Trump, Tillerson’ın görevden alındığını Twitter hesabından duyurdu.

Trump’ın paylaşımı şöyle:

 

Trump, paylaştığı tweet’te şu ifadeleri kullandı: “CIA Direktörü Mike Pompeo, yeni Dışişleri Bakanımız olacak. Fantastik bir iş yapacak. Rex Tillerson’a hizmetleri için teşekkürler.”

Washington Post’un haberine göre Trump, 9 Mart Cuma günü Tillerson’dan görevi bırakmasını istedi. 66 yaşındaki diplomat da, Afrika seyahatini yarıda keserek pazartesi günü Washington’a döndü. 

Tillerson’ın istifa edeceği iddia edilmişti

Trump ve Tillerson’ın bugüne kadar Kuzey Kore, İran ve Katar krizi konularında kamuoyu önünde sık sık birbirine ters düşen açıklamalar yapmaları dikkat çekmişti. Daha önce de Tillerson’ın görevden alınacağı iddiaları basına yansımıştı.

NBC News de geçen yıl, bakan olmadan önce petrol devi ExxonMobil’in CEO’su olan Tillerson’ın 2017 sonunda istifa etmeyi düşündüğünü belirtmişti.

Trump, geçen ekim ayında attığı bir tweet’te, Tillerson’ın Kuzey Kore’yle masaya oturulması konusundaki taleplerine atıfta bulunarak, “Enerjini boşa harcama Rex. Yapılması gerekeni yapacağız” mesajını paylaşmıştı.

CIA’in ilk kadın direktörü

CIA’in yeni direktörünün ise, Şubat 2017’de CIA Direktör Yardımcılığı görevine atanan Gina Haspel olacağı duyuruldu. Haspel, bu göreve getirilen ilk kadın olacak.