Haziran ayında erkek şiddeti sonucu 39 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 Haziran ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre Haziran ayında 39 kadın cinayeti işlendi, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti.

––––––––––––––––––––––––––––––– 5. 7. 2018 –––––––––––––––––––––––––––––––

adın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 Haziran ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre Haziran ayında 39 kadın cinayeti işlendi, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. Platform basından derlediği verilerden yola çıkarak hazırlanan raporda çocuk istismarının ve cinsel şiddetin açıkladıkları verilerden ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Haziran ayında 39 kadın öldürüldü 

Bir önceki aya göre kadın cinayetlerinde artış oldu. Kadın cinayetlerinde bu ay 9 kadının ölümü şüpheli ölüm iken, 18 kadının ölümü tespit edilemedi. Bu ay kadın cinayetlerinde şiddetin boyutu da arttı, canice cinayetler gerçekleşti.

Rapora göre öldürülen 39 kadından 18’inin neden öldürüldüğü tespit edilemedi ve cinayetlerin 14’ünün faili belli değil. Kadın cinayetlerinde şiddetin boyutu da arttı, canice cinayetler gerçekleşti.Antalya’da Fatma F., kendi hayatına dair karar alma istediği için imam nikahlı olduğu İbrahim E. tarafından boğularak öldürüldü.

Kadınların 9’u şüpheli ölümle hayatlarından oldu, 18’i tespit edilemedi, 5’i kendi hayatına dair karar almak isterken, 4’ü boşanmak, 2’si ayrılmak istediği ve 1’i başka bir kadını korumak istediği için öldürüldü.

Kadınlar yakınları tarafından öldürülmeye devam etti. Öldürülen kadınların 11’i evli olduğu erkek tarafından, 5’i akrabası, 3’ü imam nikahlı olduğu erkek, 2’si boşandığı erkek, 2’si erkek arkadaşı, 1’i oğlu ve 1’i babası tarafından öldürüldü.Öldürülen kadınların 9’u 36-65 yaş aralığındayken 6’sı 26-35 yaş arasında, 6’sı 19-25 yaş arasında.

‘Yargılama aşamasına geçilemiyor’

2018 yılı haziran ayında da öldürülen birçok kadının, kim tarafından veya neden öldürüldüklerinin tespit edilmediği, bunun belirlenmemesi nedeniyle yargılama aşamasına geçilemediği ya da çok geç geçildiği, bunun da kadın cinayetlerini artırdığı belirtildi.

İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili kurumlarının şiddet vakalarını tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamların bunları yapmadığının kaydedildiği raporda, şöyle denildi:

“Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Kadın cinayeti haberleri şikâyete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansıyorken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikâyete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşmaktadır.”

Yine en yakınları öldürdü

Haziran ayında kadınların 9’u şüpheli ölümle hayatlarından oldu, 18’i tespit edilemedi, 5’i kendi hayatına dair karar almak isterken, 4’ü boşanmak, 2’si ayrılmak istediği ve 1’i başka bir kadını korumak istediği için öldürüldü.

Kadınlar yine yakınları tarafından öldürüldü. Bu ay kadın cinayetlerinde 14’ünün faili tespit edilemezken, 11’i evli olduğu erkek tarafından, 5’i akrabası, 3’ü imam nikâhlı olduğu erkek, 2’si boşandığı erkek, 2’si erkek arkadaşı, 1’i oğlu ve 1’i babası tarafından öldürüldü.

Bu ay içerisinde kadın cinayetinin en çok işlendiği iller: İstanbul’da 4, Antalya’da 4, Bursa’da 3, İzmir’de 3, Muğla’da 3. Öldürülen kadınların 9’u 36-65 yaş aralığındayken, 6’sı 26-35 yaş arasında, 6’sı 19-25 yaş arasında.

Basından alınan bilgilere göre, 2018 Haziran ayında 22 kadına cinsel şiddet uygulandığı, kadınların 19’u tanımadığı, 1’i akrabası, 1’i öğretmeni ve 1’i tanıdığı erkekler tarafından cinsel şiddete maruz kaldı.

Çocuk istismarı da devam etti

Raporda, çocuk istismarına dair sadece basına yansıyan haberlerden 24 çocuğun bu suça maruz bırakıldığına ulaşıldı. Gerçek rakamların çok daha fazla olduğunun vurgulandığı raporda, “Bu ay içerisinde kayıp olduğu ortaya çıkan, bunun üzerine sosyal medyadan halkın #LeylaVeEylülNerede etiketiyle aramaya çalıştığı küçük çocuklardan da acı haber geldi. 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın cansız bedeni istismara uğramış ve bir elektrik direğine gömülü halde bulundu. 2 yaşındaki Ecrin Ergün ise babası tarafından öldürüldü. Şiddetin boyutu artarken korunamayan sadece kadınlar değil çocuklar da oldu. Basından öğrendiğimiz kadarıyla bu ay çocukların 10’u tanımadığı kişiler, 5’i akrabası, 4’ü öğretmeni, 1’i patronu, 4’ü tanıdığı kişiler tarafından istismara uğradı” bilgileri paylaşıldı.

Kadınlardan mücadele çağrısı 

Haziran ayında isminde “kadın” kelimesi dahi geçmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kaldırılması gündeme geldi. Kadınlar bu ay #KadınBakanlığıŞart “Bugüne kadar adliyelerde, meydanlarda, iş yerlerinde, okullarda canı pahasına mücadele eden bizler Kadın Meclisleri’ni nasıl ülkenin dört bir tarafında kurduk ve kurmaya devam ediyorsak; Kadın Bakanlığı’nı da kurmak için her gün çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek sosyal medyada eylemdeydi.

24 Haziran seçimleri sonucu meclisteki kadın milletvekili oranı %13’ten %17’ye çıktı. Sadece seçme hakkı değil, seçilme hakkını da tırnaklarıyla kazıyarak elde eden kadınların bu ayki önemli başarılarından biri de bu oldu.

Flormar’a bağlı olan işçi kadınlar sendikal ve çalışma haklarına sahip çıkmaya devam etti. Direnişleri 45 günü aşarken sosyal medyada da kadınlar #FlormarVeYvesRochereBoykot etiketinde buluştu.

İstanbul’da “itaatsizlik” gerekçesiyle işten çıkartılan Derya Koçak, haksız yere işten çıkartıldığını ifade ederek oturma eylemi gerçekleştirdi. Koçak’a kadınlar destek verdi.

1 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasına karşı, bu yasak ararını tanımadığı ilan eden kadınlar sosyal medyadan #Pride #OnurYürüyüşü ve #OnurYürüyüşüYasakTanımaz etiketlerinde bir araya gelerek yürüyüşe destek verdi.

Haziran ayında İstanbul Şişli Belediyesi ve DİSK Genel-İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreniyle olumlu bir adımın daha atıldığı duyuruldu. Belediye çalışanı erkek ve kadınlara eşit iş ve çalışma koşulları öngören sözleşmede erkeklere babalık izni 30 gün olarak düzenlendi.

Dünyada da kadınlar durmuyor. İran’da özgürlükleri ahlak polisleri tarafından kısıtlanan kadınlar sokaklarda tepki göstermeye devam ederken, yasak olan dansı meydanlarda yapıp sosyal medya üzerinden yayarak hareketi büyütüyorlar.

Amerika’da kadınların öncülüğünde binden fazla kişi Amerikan yönetiminin göçmen politikalarını protesto etti. 600’den fazla kadın ise gözaltına alındı. #WomenDisobey etiketiyle kadınların eylemine destek büyüdü.

Raporun tamamını buradan okuyabilrsiniz…