İklimi korumak için neler yapılabilir?

Küresel sera gazı salınımının dörtte üçüne kömür, petrol ve doğalgaz tüketimi yol açarken, dörtte birine ise tarım ve ormansızlaşma yol açıyor. Paris İklim Anlaşması, sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 56 milyar ton düşürmeyi hedefliyor. Bu hedefle küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması isteniyor.

––––––––––––––––––––––––––––––––– 11. 06. 2017 –––––––––––––––––––––––––––––––––

zmanlar, küresel sıcaklığın 2 derece artmasının geri dönüşü olmayan etkileri olacağı konusunda uyarıyor. Uyarıların başında buzullardaki erimenin hızlanması geliyor. Bu durumun, deniz seviyesindeki yerleşimleri su altında bırakacağı ve iklim mültecilerin ortaya çıkaracağına dikkat çekiyor. Diğer tehditlerse kavurucu sıcaklar, kuraklık, kıtlık ve şiddetli fırtına riski olarak sıralanıyor.

Küresel ısınma, atmosferde biriken gazların bir tabaka oluşturarak sıcaklığı arttırması sonucu ortaya çıkıyor. Sera etkisi olarak adlandırılan bu durumun oluşmasında petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların kullanılması önemli bir rol oynuyor. Tarım için kullanılan gübreler, hayvancılık faaliyetleri de büyük oranda sera gazı emisyonuna neden oluyor. Sera gazları arasında karbondioksit, metan ve ozon yer alıyor.

Peki sera gazı salınımı nasıl azaltılabilir? İşte 10 ipucu:

air pollution ile ilgili görsel sonucu

1. Daha az kömür, petrol ve doğalgaz kullanımı
Sera gazlarının çoğunluğu enerji santralleri, sanayi ve taşıtlar nedeniyle oluşuyor. Binaları ısıtmak sera gazı emisyonlarının yüzde 6’sına neden oluyor. Kömür, petrol ve doğalgaz kullanımı azaltılıp enerji verimli kullanılırsa iklim de korunmuş olur.

Mobisol Photovoltaik Technologie in Ruanda

2. Kendi ürettiğin temiz elektrik
Ayrıca artık elektrik; kömür, petrol ve enerji santrallerinden gelmek zorunda değil. Alternatifler mevcut, hem de daha ucuza. Elektriği kendimiz kolayca üretebiliriz, hatta üstelik ihtiyacımızdan da fazla. Çatılarda güneş panelleri için bir sürü yer var. Bu teknoloji artık yerleşmiş durumda.

Energiekommunen

3. İyi fikirlere destek
Gittikçe daha fazla belediye, şirket ve kuruluş yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor ve temiz enerji satıyor. Bu güneş parkı Almanya’nın Saerbeck ilçesinde. 7 bin 200 nüfuslu bu örnek ilçe ihtiyacından fazla elektrik üretiyor. Fotoğrafta ABD’den gelen bir inceleme heyeti görülüyor.

Projekt Fossil Free Münster

4. İklime zarar veren şirketlere para yok
Gittikçe daha fazla vatandaş, emeklilik fonları, sigorta şirketleri, üniversiteler ve şehirler fosil yakıt şirketlerinden paralarını çekiyor. Münster, Almanya’da bu tasfiye hareketine katılan ilk kent oldu. Buna şimdiye kadar dünya çapında 57 kent dahil oldu. Küresel hareket oldukça ses getirici. Zira herkes katılabilir.

Niederlande Fahrradfahrer in Amsterdam

5. Bisiklete, otobüse ve trene bin
Bisiklet, otobüs ve trene binmek daha az karbondioksit salınımı anlamına geliyor. Otomobil ile karşılaştırıldığında bir otobüs beş kat, hatta elektrikle çalışan bir tren 15 kat daha fazla çevre dostu. Amsterdam’da çoğu kişi bisiklete biniyor. Kent genelinde bisikletle ulaşımı kolaylaştırmak için geniş bisiklet yolları var.

Symbolbild Ryanair Flugzeug hebt ab

6. En iyisi uçmamak
Uçmak iklime son derece zararlı. İklim hedeflerine ulaşabilmek için her dünya vatandaşının yılda ortalama en fazla 5,9 ton karbondioksite neden olması gerekiyor. Ancak bir kez Berlin-New York arasında gidiş dönüş uçan bir kişi 6,5 ton karbondioksit salınımına neden oluyor.

USA Burger mit einer extra Scheibe Fleisch

7. Daha az et yiyin
İklim için tarım da sorun teşkil ediyor. Pirinç tarımı ve sığır, koyun ve keçilerin sindirimi sırasında atmosfere zararlı metan gazı üretiliyor. Hayvancılık ve büyüyen küresel et tüketimi ve buna bağlı olarak hayvan yemi olarak kullanılan soyaya olan talebin artması eleştiriliyor. Zira soya ekimi yapmak için yağmur ormanları kesiliyor.

Bildergalerie Artenvielfalt Deutschland

8. Organik gıda satın alın
Özellikle azot oksit iklim için zararlı. Küresel sera etkisindeki payı yüzde altı. Bu gazın salınımına elektrik santralleri ve motorların yanı sıra endüstriyel tarımda suni gübre kullanılması sebep oluyor. Suni gübre kullanımı organik tarımda yasak. Bu nedenle daha az azot oksit açığa çıkıyor. Bu da iklimin korunmasına yardımcı oluyor.

Kolumbianisch-deutsche Schule fürs Leben

9. Sürdürülebilir yapı ve tüketim
Çelik ve çimento üretimi sırasında çok fazla karbondioksit açığa çıkarken buna karşılık ahşap ve bambu büyürken karbondioksiti tutuyor. Bilinçli inşaat malzemesi seçimi iklimin korunmasına yardımcı olur. Aynı şey günlük tüketim için de geçerli. Örneğin her masaj ve saç yapımı için fosil enerjiye ihtiyaç yok. Aynı şekilde kullanıldıktan sonra atılan plastik bardaklar da şart değil.

Energiekommunen

10. Sorumluluk üstlenmek
Dünyadaki bütün çocuklar ve onların çocukları iklim felaketi olmadan yaşamaları için sera gazları nasıl önlenebilir? Bu öğrenciler temiz enerjiden etkilenmiş ve gelecekleri için bir şans olarak görüyorlar. Bunu gerçekleştirmek için herkes yardımcı olabilir.

Deutsche Welle Türkçe