İmamoğlu: Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi

İmamoğlu: Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, İstanbul Valiliği’nde düzenlenen törene katıldı. İmamoğlu tören sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

______________________________ 29. 10. 2019 ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________

stanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıldönümü kutlamaları kapsamında, valilikte düzenlenen törene katıldı.  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, İstanbul Valiliği’nde düzenlenen törene katıldı.Buradaki törenin ardından İmamoğlu, Vatan Caddesi’ndeki resmigeçiti izledi.

Burada gazetecilere konuşan İmamoğlu, “Bayramımız kutlu olsun. Nice yüzyıllarda inşallah bayramımızı hep birlikte kutlarız. Bizim en büyük milli bayramımız. Milletimizin birliği ve dirliği için çok özel bir simge. Biz, bu sene özellikle diyoruz ki, ‘Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi’. İkisi bir arada çok güzel” ifadelerini kullandı.İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Ali Yerlikaya’nın ev sahipliğinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında, valilikte düzenlenen tebrikleri kabul törenine katıldı.

İBB üst yönetiminin de tam kadro yer aldığı törende, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul protokolü ile birlikte yabancı misyon temsilcileri hazır bulundu. Buradaki törenin ardından İmamoğlu, Vatan Caddesi’nde yapılan Resmigeçit Törenine katıldı.

İMAMOĞLU: “EN BÜYÜK MİLLİ BAYRAMIMIZ”

İmamoğlu, burada gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. “İnşallah nice yüzyıllarda bayramımızı hep birlikte kutlarız” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Bizim en büyük milli bayramımız, bir araya gelişimiz, kol kola oluşumuz. Milletimizin birliği ve dirliği için çok özel bir simge. İstanbul’da bayramımızı doya doya kutluyoruz. Biz bu sene özellikle diyoruz ki, ‘Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi.’ İkisi bir arada çok güzel. Toplumun bağımsızlığı, özgürlüğü ve fikir birliği… Her konuda Cumhuriyet’in etrafında birleşmesi adına, çok simgesel ve değerli bir tanım. O bakımdan bu duygularımla, barış ve huzur içerisinde nice güzel seneler, nice güzel yüzyıllar diliyorum. ”

Resmi tören, Başkan İmamoğlu, Vali Yerlikaya ve Orgeneral Avsever’in üstü açık askeri araca binip, Vatan Caddesi’ni dolduran vatandaşları selamlaması ile başladı. Ellerinde Türk Bayraklarıyla bayram coşkusunu yaşayan vatandaşlar, daha sonra hep bir ağızdan, 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı emir komutasındaki karma bando eşliğinde İstiklal Marşı’nı okundu.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, basketbol sahası ve açık hava

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Cumhuriyetin 96’ncı yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi. Birincilerin ödüllerini Vali Yerlikaya, ikincilerin ödüllerini Orgeneral Avsever verdi.

Başkan İmamoğlu, resim yarışması 3’ncüsü Beşiktaş Özel İstanbul Koleji öğrencisi Işıl Duru Güvendiren, şiir yarışması 3’ncüsü Çekmeköy Alemdar Çatalmeşe Ortaokulu öğrencisi Şeyma Nur Göktaş, kompozisyon yarışması 3’ncüsü Çekmeköy Özel Çekmeköy Çınar Koleji Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Örnek’e ödüllerini vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törende, bando takımı eşliğinde kara, hava ve deniz kuvvetlerinin askerleri, jandarma ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler, il genelindeki okulların öğrencileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta, İtfaiye, Bando Takımı ve İzcilik Teşkilatı ile muharip gaziler, resmigeçit yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Birliği de mehter marşları eşliğinde yürüdü.

Görüntünün olası içeriği: 31 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

BÜYÜK BAŞKAN BURAYA!

Başkan İmamoğlu törenden sonra gazi ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Bu sırada töreni izlemeye gelen vatandaşlar, “Büyük başkan buraya!” sloganı attı. Eskişehirspor taraftarı bir grubun da yer aldığı kalabalığı kırmayan İmamoğlu, yanlarına giderek sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, kalabalık ve açık hava

İşte İBB’nin ilçe ilçe 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni dönemde bir ilke daha imza atacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe ilçe 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı belli oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni dönemde bir ilke daha imza atacak. Cumhuriyet Bayramı, ilk defa kent genelinde ve 2 gün boyunca büyük bir coşku ile kutlanacak. 16 milyon İstanbullu alanlarda ortak değerler etrafında kilitlenecek. Dünyaya İstanbul’dan birlik ve beraberlik mesajları verilecek.

KUTLAMALARIN İLK ADRESİ TAKSİM CUMHURİYET ANITI

Kutlamalar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla 28 Ekim’de Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlayacak. Ayasofya Meydanı’nda İstanbul ve Atatürk Konulu Fotoğraf Sergisi açılışı ile devam edecek.

Gece ise Sultanahmet Meydanı birbirinden güzel konserlere sahne olacak. Başkan İmamoğlu’nun da ye alacağı meydandaki programda Şevval Sam, Fahir Atakoğlu, Yaylı Çalgılar Orkestrası ve Magma Filarmoni Korosu eşliğinde Athena birer konser verecek.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, çocuk ve açık hava

29 EKİM’DE ÜSKÜDAR MEYDANINDA TOPLANILACAK

29 Ekim’de ise cumhuriyet coşkusu Anadolu Yakası’na taşınacak. Kutlamaların merkezi Şemsi Paşa ile Harem yolu arasındaki meydan olacak. Başkan İmamoğlu meydanda yurttaşların cumhuriyet coşkusuna ortak olacak.

Buradaki programda gece boyunca müzik dinletileri ve çeşitli gösteriler yapılacak. İBB Kent Orkestrası, Mehteran Takımı, oda müziği, Türk halk müziği, Ata türküleri, Türk sanat müziği, pop müzik ve kemençe dinletileri geceye renk katacak. Deniz yüzeyinde su, ışık, lazer ve pyro gösterisi ve Kız Kulesi açıklarında yapılacak havai fişek gösterisi de cumhuriyet coşkusunu İstanbul semalarına taşıyacak.

 

KUTLAMALAR İLÇELERE YAYILACAK

Bu yıl ilk defa Adalar’dan Eyüpsultan’a ilçelere yayılan konserlerle cumhuriyet coşkusu 16 milyon yurttaş tarafından hissedilebilecek. Adalar’da kutlamaların adresi, Golden Horn Brass nefesli beşlisi konseri eşiğinde Büyükada Sahili olacak.

Ayrıca Tuzla’da Gece Yolcuları, Ümraniye Meydanı’nda Fettah Can, Sancaktepe’de Elif Buse Doğan, Gaziosmanpaşa’da İlhan Şeşen, Güngören’de Resul Dindar, Çatalca’da Gökçe, Eyüpsultan’da Fatih Erkoç, Bakırköy’de ise Balık Ayhan, Fasa Fisa Orkestrası ve Dans Ekibi sahne alacak. Aynı ilçelerdeki havai fişek gösterileri de yurttaşların bayram gecesini aydınlatacak.

İSTANBUL BAYRAMA HAZIR

Bu yıl bir ilki gerçekleştirecek İBB’de ise bayram hazırlıkları tamam. “Cumhuriyet demokrasi ile buluştuğumuz an” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla kentin ana caddeleri ve konser alanları; Türk bayrağı, Atatürk posteri ve İBB flamasından oluşan setler ile süslendi. Meydanlarda çalışmalar yapıldı, taklar kuruldu. Ayrıca üst geçitlerden elektrik direklerine, toplu ulaşım araçlarındaki Modyo ekranlarına kadar çeşitli açık hava mecralarına da gecenin anlam ve önemine uygun afiş ve görseller hazırlandı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, çocuk ve açık hava

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

Etkinlik : Taksim Cumhuriyet Anıtı Çelenk Koyma Töreni

Tarih : 28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat : 13.00

Yer : Taksim Meydanı

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava ve yazı

SULTANAHMET MEYDANI ETKİNLİKLERİ

Etkinlik : İstanbul ve Atatürk Konulu Fotoğraf Sergisi Açılışı

Tarih : 28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat : 14.30

Yer : Ayasofya Meydanı

Etkinlik : Konser

Tarih : 28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat : 20.00 – 23.00

Yer : Sultanahmet Meydanı

Sanatçılar – Şevval SAM

Fahir ATAKOĞLU

Yaylı Çalgılar Orkestrası ve Magma Filarmoni Korosu eşliğinde

Athena

ÜSKÜDAR SAHİLİ ETKİNLİKLERİ

Etkinlik : Üsküdar Sahili Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri

Tarih : 29 Ekim 2019 Salı

Saat : 19.00 – 23.00

Yer : Üsküdar Şemsipaşa ile Harem Sahil yolu

Müzikal Etkinlikler:

Kent Orkestrası Konserleri

Mehteran Konserleri

Oda Müziği Dinletileri

Türk Halk Müziği Dinletileri

Türk Pop Müziği Dinletileri

Türk Sanat Müziği Dinletileri

Kemençe Dinletileri

Ata Türküleri Dinletileri

Gösteriler:

Deniz Yüzeyinde Su, Işık, Lazer ve Pyro Gösterisi

Havai Fişek Gösterisi (Kız Kulesi Açıklarında Deniz Yüzeyinden Teknelerden)

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava

İLÇE MEYDANLARI KONSERLERİ

İlçe : Adalar İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 17.30

Yer : Büyükada Sahili

Etkinlik : Golden Horn Brass

İlçe : Tuzla İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 20.00

Yer : Tuzla Sahili Tören Alanı

Etkinlik : Gece Yolcuları Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Eyüp Sultan İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 20.00

Yer : Alibeyköy Osmanlı Parkı

Etkinlik : Fatih Erkoç Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Ümraniye İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 20.00

Yer : Alemdağ Caddesi, Çarşı Mevkii

Etkinlik : Fettah Can Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Sancaktepe İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 20.00

Yer : Sarıgazi, Demokrasi Caddesi

Etkinlik : Elif Buse Doğan Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Gaziosmanpaşa İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 20.00

Yer : Gaziosmanpaşa Meydanı

Etkinlik : İlhan Şeşen Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Güngören İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 20.00

Yer : Haznedar 15 Temmuz Parkı

Etkinlik : Resul Dindar Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Çatalca İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 21.00

Yer : Çatalca Cumhuriyet Meydanı

Sanatçı : Gökçe Konseri ve Havai Fişek Gösterisi

İlçe : Bakırköy İlçesi Konseri

Tarih : 29 Ekim 2019, Salı

Saat : 15.00

Yer : Yeşilköy Marina

Sanatçı : Balık Ayhan, Fasa Fisa Orkestrası ve Dans Ekibi Performansı ve Havai Fişek Gösterisi