Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

Aralık 21, 2019 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

Çocuklarımızın gelecekte sağlıklı ve üretken bireyler olmalarındaki en önemli yol yeterli ve sağlıklı bir dengeli beslenmekten geçmektedir. Özellikle çocukluk çağındaki sağlıklı beslenme alışkanlıkları hayatın ileriki dönemlerini de etkilemektedir. Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıklarıyla da örnek olmalıdırlar.

Sağlıklı beslenme çocuğun bedensel, zihinsel ve sosyal gelişim düzeyinde önemli bir rol oynamaktadır. Yapılan çalışmalar, yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların dikkat sürelerinin kısaldığını, algılamalarının azaldığını, öğrenim güçlüğü çektiğini, davranış bozuklukları yaşadıklarını ve okul başarılarının düşük olduğunu tespit etmiştir. Çocukların sağlıklı, aktif ve üretken bir yaşam sürebilmeleri için sağlıklı beslenme en önemli koşuldur. Ebeveynlere  ve öğretmenlere düşen görevlerden birisi de çocuklara sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazandırmalarıdır. 

İşte Çocuklara Sağlıklı Beslenmeyi Öğretmenin  Yolları…

Kahvaltı Alışkanlığı Edinmesini Sağlayın

Çocukların sağlıklı beslenebilmeleri için ilk olarak kahvaltı alışkanlığını kazanmış olmaları gerekmektedir. Bu alışkanlığın kazandırılmasındaki en önemli görev yine anne ve babaya düşmektedir. Eğer ki çocuklarınıza erken yaşta kahvaltı etme alışkanlığı kazandırırsanız bu alışkanlıkları ömür boyu da devam edebilir. Çocuklarınıza kahvaltıyı daha ilginç kılabilmek adına kahvaltı sofrasını birlikte hazırlayabilirsiniz. Ondan kahvaltıyı hazırlamak için yardım istemeniz hem iletişiminizi kuvvetlendirecek hem de çocuğunuz kahvaltı olayını ilgi çekici bulabilecektir.

Taklit Yaparak Öğretmeyi Deneyin

Anne ve babalar çocuklarının uzun süre rol modelleridir. Çocuklarda belirli bir yaşa kadar anne ve babayı taklit etmeyi severler. Ebeveynlerin yemek yeme alışkanları çocuklar için iyi bir örnektir. Tüm bu nedenlerden ötürü çocuklarınızın yanında yemek yeme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Yemeyi çok hızlı yememeli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Alternatif Seçenekler Sunmayı Deneyin

Sofranızda birkaç çeşit yemek bulundurmaya özen gösterin. Çocuklarınızın yemek seçebilme olanağı olsun. Örneğin tabağındaki bezelyenin yanında pilav da koyabilirsiniz. Böylelikle normalde belki de yemediği bezelyeyi de yemiş olur. Çocuğunuz böylelikle aynı öğünde farklı besin gruplarını yeme alışkanlığı da kazanmış olacaktır.

Yediği Besinin Faydalarını Anlatmayı Deneyin

Her zaman olduğu gibi sofrada da çocukla iletişim halinde olun. Ona yediği yemeklerin faydalarını söyleyin. Sofrada yemek ile ilgili sorduğu soruların hepsini yanıtlayın. Hangi besinin vücut için nasıl bir fayda sağladığını kolay ve çocuğunuzun anlayabileceği bir şekilde ona anlatın.

Birlikte Sofra Kurabilir Hatta Yemek Bile Yapabilirsiniz

Çocukların kendi elleriyle yaptığı yemekten yemek, onlara her zaman ilginç ve farklı gelecektir. Bu yüzden çocuğunuzu mutfağa sokmaktan korkmayın. Birlikte yemek yapmayı deneyebilirsiniz. Hatta taze sebze ve meyvelerin neden yıkanması gerektiğini anlatarak, onlara meyve ve sebze yıkama gibi küçük görevler de verebilirsiniz. Sofraya oturmak istemeyen çocuklar için bile bu gibi görevler ilgi çekici gelebilmektedir. Önemli olan onlara sofrayı sevdirebilmektir.

Yiyecekler Üzerinden Benzetmelerde Bulunabilirsiniz

Çoğunuzun yemediği besinleri ona değişik yollardan sevdirme olanağı yapabilirsiniz. Örneğin havucu sevmeyen bir çocuk için Bugs Bunny çizgi filmi izletebilirsiniz. Havuç yemesi dahilinde Bugs Bunny gibi çok akıllı olacağını söyleyebilirsiniz. Ispanak sevmeyen çocuklar için Temel Reis örneği de iyi bir seçenek olabilir. Çocuğunuza ıspanak yediği taktirde Temel Reis gibi güçlü olacağını söylemeniz, ona sevmediği ıspanağı çekici hale getirebilir.

Çocuğunuzla Oyun Oynayarak Yemediği Besini Sevdirebilirsiniz

Çocuğunuzun sevmediği bir yiyecek maddesini saklayarak ve ondan bulmasını isteyebilirsiniz. Söz konusu bir elma olsun. Çocuğunuz elmayı ağzına koymuyor. Elmayı saklayıp çocuğunuzdan belli bir süre içerisinde o elmayı bulmasını isteyebilirsiniz. Elmayı bulduktan sonra çocuğunuza o elmanın faydalarını anlatıp, elmayı sevdirmeyi deneyebilirsiniz. Bu gibi yöntemler çocuğunuzun hem oyun ihtiyacını karşılar hem de yemediği besini onun için daha ilgi çekici bir hale getirir.

Ara Öğünler Sunmayı Deneyin

Ara örünler kahvaltı ve akşam yemeği arasında geçen süre içinde önem arz eder. Çocuğunuz kahvaltıda aldığı enerjiyi gün içerisindeki hareketleriyle harcayabilir. İki ya da üç saatte bir çocuğunuza ilginç ara öğünler sunarak yeme alışkanlığını pekiştirebilirsiniz. Örneğin birinci ara öğünde süt içirebilir, ikinci ara öğünde elma yedirebilirsiniz.

Sofrayı Süsleyebilirsiniz

Çocuklarınız için süslü bir masa onlara her zaman çekici gelebilir. Yemediği sebze veya meyveleri kullanarak tabakları üzerinde güzel görseller ve suratlar oluşturabilirsiniz. Böylece çocuğunuz yemediği o meyve veya sebzeyi yeme isteğine teşvik olabilir.

Yiyecekleri Kolayca Erişebileceği Yerde Tutun

Çocuklarınızın yemesi için hazırladığınız atıştırmalık besinleri veya meyveleri kendisinin rahatlıkla ulaşabileceği yerlerde tutun. Böylelikle kendi istediği zaman dışarıdan kimsenin yardımı olmadan alması beslenme alışkanlığına olumlu yönde etki eder.

Sağlıklı Beslenme Çantası

Okula götürülen beslenme çantasının dört besin grubunda bulunan besinlerden seçilerek hazırlanması yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için önemlidir. Beslenme çantasında kolay taşınabilecek kuru gıdalar, yanında içecek en uygun seçimdir. Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir sandviçte haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk grubu besinlerinden seçilen herhangi bir besin yanında mevsime uygun, iyi yıkanmış, taze sebze ve meyveler bulunmalıdır.
Bunların yanında beslenme çantasında fındık veya ceviz bulunması da çocuğun beslenmesini enerji, protein ve mineraller açısından destekler. İçecek olarak ise okul kantininden alınacak olan ayran veya sütün tercih edilmesi sağlıklı bir seçim olacaktır.

Aile Olarak Sağlıklı Beslenin

Çocuğu ayırmak yerine siz de yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan arınıp birlikte sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişimi, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir. Aile olarak;

 • Öğünlerinizi beraber yapın ve çocuğunuza sağlıklı beslenme konusunda örnek olun.
 • Kahvaltının önemini çocuğun kavramasını sağlayarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırın.
 • Mutfağınızı meyve, sebze, tam tahıllı besinler ve diğer sağlıklı seçimlerle doldurun. Abur cuburları evinizden uzak tutun.
 • Dışarda hazır yemek yerine yemeklerinizi evde hazırlayıp, tüketin ve porsiyon ölçülerine dikkat edin.
 • Çocuğunuzun boy-kilo gelişimini takip edin.
 • Çocuğunuzu günlük fiziksel aktiviteye teşvik edin. Bu onun sosyalleşmesini, çevresiyle iletişim kabiliyetinin iyileşmesini de sağlayacaktır.
 • Televizyon, bilgisayar v.b. şeylere ayrılan süreyi sınırlandırın. Çocuğunuzun hareketsiz kalmasına engel olun.

Öğretmenin Rolü

Çocukların anne babadan sonra en çok örnek aldıkları kişiler öğretmenleridir. Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir.

Öğretmenler;

 • Öğrenciler ile birlikte yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler (bilgi yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi vb.) düzenlemeli ve bu konunun öğrenciler arasında tartışılmasına zemin hazırlamalıdırlar.
 • Öğrencilerin kahvaltı yapıp, yapmadıklarını sorgulamalı ve dışarıda açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri konusunda sık sık uyarıda bulunmalıdırlar.
 • Çocukların beslenme çantası içeriklerini sıklıkla kontrol etmelidirler.
 • Beslenme saatlerinde; patates kızartması, çikolata, gibi yiyecekler yerine, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler, gazlı ve diğer hazır içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunun tercih edilmesi konusunda çocukları uyarmalı ve bu konuda veliler ile işbirliği yapmalıdırlar.
 • Öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarını takip etmeli ve değerlendirmelidirler.
 • Yeterli ve dengeli beslenme konusunda örnek davranış göstermeli, örnek davranışlarda bulunan öğrencilerini ödüllendirmelidirler.