Dünyanın en ilginç gölleri

Dünyanın en ilginç gölleri

Aralık 24, 2019 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Dünyanın en ilginç gölleri

Dünyada seyahat severlerin ilgisini çeken birçok büyüleyici göl bulunuyor. Yeryüzünün farklı noktalarında pembe renkli olanından tutun da beneklisi, gökkuşağı gibi rengarenk olanı, sürekli kaynayanı ve  tıpkı bir bardak şampanya gibi kabarcıklar yükselteni…Göller farklı yapıları, renkleri ve görkemleri ile dikkat çekiyorlar.

İşte her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu gölleri sizler için derledik…

Büyük Prizmatik Kaplıca, ABD

ABD’deki Yellowstone Milli Parkı’ndaki en büyük kaplıcadır. 90 metre çapa ve 50 metre derinliğe sahiptir. Göldeki minerallerin fazlalığı ve farklı bölgelerinde yaşayan farklı bakterileri onu rengarenk kılar. Ortadaki parlak mavi alanın sıcaklığı 87 santigrat dereceye kadar çıkar.

Benekli Göl, Kanada

Başta sülfat olmak üzere mineral bakımından zengin olan bu gölde gümüş ve titanyuma rastlanır. Çember şeklindeki alanlar yazın göl buharlaştığında ortaya çıkar. Yerli halk gölü kutsal görür. Birinci Dünya Savaşı sırasında bu göldeki tuzlar patlayıcı yapımında kullanılmıştır.

Retba Gölü,Senegal

Bu pembemsi göl fazla miktarda tuz içerdiği için su üstünde kalması çok kolaydır. Senegal’in Atlantik kıyılarına yakın olan bu gölden tuz da çıkarılır. Göle rengini veren, tuzlu ortamda yetişen mikro yosunlardır.

Caño Cristales, Kolombiya

Eylül ve Kasım ayları arasında bu nehrin suları rengarenk bir hal alır. Farklı su yosunları ve dönemsel bitkiler göle bu renkleri verir. Dağlık bölgedeki bu nehir ülkedeki gerilla savaşı nedeniyle 2000’lerin ortalarına kadar turistlere kapalı tutulmuştur.

Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti

Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık bölgesinde bulunan bu göl gerçekten de kaynar. Gölü kaynatan ise tabanındaki çatlaktan sızan ve sıvı lavlardan çıkan sıcak gazlardır.

Salar de Uyuni, Bolivya

10 bin km kareden fazla bir alanı kaplayan bu alan dünyanın en büyük tuz ovasıdır. Yağmur mevsiminde çevredeki göllerden taşan sular ovayı bastığında muhteşem bir görüntü oluşur. Bölge ayrıca lityum bakımından da zengindir.

Pamukkale, Türkiye

Turkuaz renkli sularla dolu bu kireçtaşı terasları bol mineral içeren kaplıcaların akması sonucu oluşmuştur. Antik Roma kenti Hiyeropolis yakınlarında bulunan bu alan kentle birlikte UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Van Gölü, Türkiye

Dünya üzerinde yaşanan en eski kentlerden Van ili sınırları içerisinde yer alan Van Gölü, efsaneleri kadar doğal yapısıyla da hayranlık uyandırıyor. Dünyanın en büyük sodalı gölü olmasının yanı sıra Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, bölgenin balıkçılık açısından da önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca su altı peribacaları olarak bilinen mikrobiyalitleri ve içinde barındırdığı tarihi eserleri ile dalış aktivitesi için de oldukça dikkat çekici bir göl.


Gölün çevresinde yer alan ve misafirlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Akdamar Kilisesi’nin Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırıldığı biliniyor. Başlangıçta saray kilisesi olan yapı daha sonra manastır kilisesine dönüştürülmüştür. 2017 yılındaki restorasyon çalışmaları sonrasında Anıt Müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan yapı, dış cephesi ile görenleri büyülüyor.

Loktak Gölü, Hindistan

Bu göl büyük çemberler şeklindeki toprak ve bitkilerle kaplıdır. Hint pitonu ve jibon (şebek) gibi nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan birçok hayvan için bir barınma alanı olan bu göl ayrıca hidroelektrik santraline su sağlıyor.

Bled Gölü

Bled Gölü, Slovenya’nın Gorenjska bölgesinde yer alıyor. Alp Dağları eteğinde yer alan Bled Gölü, Avrupa’nın hatta dünyanın en çok dikkat çeken göllerinden biri. Buzul Çağı’nda oluşmuş gölde, su sporları yapmak ve yüzmek gayet popüler etkinler arasında sayılıyor. Bled Gölü’ndeki küçük adacık ise gondol tarzı kürekli kayıklarla ziyareti mümkün büyüleyici bir bölge. 1004 yılında inşa edilen ve ülkenin en eski kalesi olarak bilinen Bled Kalesi’nden gölü kuş bakışı izlemek mümkün.

Kelimutu Krater Gölü, Endonezya

Kelimutu yanardağının tepesinde her biri farklı renkte olan üç krater gölü vardır. Göller mevsimine göre mavi, yeşil, kırmızı, siyah, kahverengi ve beyaz renklere bürünür. Her biri farklı sıcaklıktaki bu göllerin kimyasal yapıları da farklıdır.

Şampanya Gölü, Yeni Zelanda

Tıpkı bir bardak şampanya gibi bu gölden de sürekli karbondioksit kabarcıkları yükselir. 900 yıl önce oluşan bu kaplıcanın yüzeyindeki sıcaklık 74 dereceye ulaşır. Silika bakımından zengin olan gölün kenarları turuncu bir renk almıştır ve arsenik ve antimon sülfür içermektedir. Etrafındaki kayalarda cıva, talyum, altın ve gümüş birikintilerine rastlanır.

Denizanası Gölü

Eil Malk Adası üzerinde bulunan Denizanası Gölü toplamda 250 adadan oluşan ve bir Okyanusya ülkesi olan Palau Cumhuriyeti’nde yer alıyor. Dünya çapında nadir görülen tuzlu su göllerinden biri olan Denizanası Gölü’nde altın denizanası ve ay denizanası olmak üzere iki tür bulunuyor. Öte yandan bu canlıların diğer denizanalarından farklı olarak iğnesi bulunmuyor. Bu durum ziyaretçilere denizanaları ile birlikte yüzme ve dalış yapma fırsatı sunuyor.