Salvador Dali’nin resimlediği üç klasik

Salvador Dali’nin resimlediği üç klasik

Ocak 3, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Salvador Dali’nin resimlediği üç klasik

Ressam, heykeltıraş, fotoğrafçı, film yapımcısı… Salvador Dali’den bahsediyoruz. Görsel sanatların her dalında ürünler veren Dali’nin yaptığı sürrealist tabloların replikaları dünyanın dört bir yanındaki duvarları süslüyor bugün. Bizim favorimiz Dali’nin etiketlerini tasarladığı Chupa Chups lolipopları. Beri yandan kesinlikle, Montaigne’in Denemeler’ine yaptığı çizimler de inanılmaz.

Dali’nin edebiyata yönelik çalışmalarında hayal gücünün nelere kadir olduğunu görebilirsiniz:

  • Dante’nin İlahi Komedyası,
  • Maurice Sandoz’un The House Without Windows’u,
  • Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarı’ı
  • Shakespeare’in Macbeth’ine yaptığı illüstrasyonlar…

 

Shakespeare’in Macbeth’i namıdiğer The Scottish Play

sahneye pek çok farklı yorumla kondu. Dali’nin yaptığı illüstrasyonlar, oyunun ruhunu kavrayıp içeriğiyle örtüşüyor. Macbeth’in kendisi sürreal olmasa da, hayli ürkütücü ve büyüleyici bir etki bırakır seyredende. Artık nadir bulunan 1946 Doubleday baskısında 12 adet siyah-beyaz Dali illüstrasyonu bulunuyor. Salvador Dali Kolleksiyonu’ndaki parçalar 75 ile 150 dolar arasında alıcı buluyor.

 

 

Dante’nin İlahi Komedyası

1957 yılında, İtalyan hükümeti Salvador Dali’yi, Dante’nin İlahi Komedyası’nı 100 suluboya çizim ile renklendirmesi için görevlendirdi. İllüstrasyonlar 1965’de şairin 700’üncü doğum yılına yetiştirildi. Sınırlı sayıda basıldı. Üzerinden yaklaşık 50 sene geçmesine karşın bu illüstrasyonların toplandığı kitaplar hâlâ internetten satılıyor. Eserlerin asılları da irili ufaklı müzelerde sergilenmek üzere dünyayı geziyor. Sordello, gece çökünce Araf’ta kendi özgürlüğünü sınırlayan çizgiyi çekerken.

 

 

Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarı’ı

Alice Harikalar Diyarında, görsel anlamda da çok yoğun bir içeriğe sahiptir. 1865’teki ilk basımından sonra, romanın onlarca resimli baskısı daha yapıldı.

 

 

 

Birçok kişinin tercihi, Alice’in ilk basımında yer alan John Tenniel illüstrasyonlarıdır. Dali’ye ne dersiniz? Usta, eseri resimlerken eski bir fotoğraf çoğaltma tekniği olan eliografiden yararlanmıştı.

 

 

Cehennem 13, İntiharlar Ormanı