Yazarların iç dünyalarına açılan kapı: Mektuplar

Yazarların iç dünyalarına açılan kapı: Mektuplar

Ocak 3, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Yazarların iç dünyalarına açılan kapı: Mektuplar

Biriken pullar, kapanmayan zarflar, bitmeyen aşklar ve zamanla devam eden tartışmalar… Kitaplarını severek okuduğumuz yazarların hiç bilmediğimiz yönlerinden, arkadaşlıklarından, hayallerinden, edebiyat ve sanat anlayışlarından izler taşıyan mektuplar…

Edebiyat dünyasına ve yayıncılığa içeriden bir bakış niteliği taşıyan mektuplar, sadece kitaplarıyla tanıdığımız yazarların sevgisine tanıklık etmenin yanı sıra kurmaca olmayan, gerçek yaşamlara da ışık tutmuş ve yazarların gizlerini de ortaya çıkarıyor.

Yaşadıkları çağlarda belki de okurları tarafından hiç bilinmeyen, akıllarda soru işareti bırakan yazarların yalnızlıkları, kırgınlıkları, sıkıntıları, acıları, kıskançlıkları, hayalleri ve tartışmaları günümüzde yayımlanan mektuplar ile çağın okurlarına sunuluyor. Yazarlarla eserlerin arasında bağ kurmamızı sağlayor.

İşte Yazarların hiç bilmediğimiz yönlerinden, arkadaşlıklarından, hayallerinden, edebiyat ve sanat anlayışlarından izler taşıyan mektuplar…

Saul Bellow: Letters

Editörlüğünü Benjamin Taylor’ın yaptığı eser, Nobelli yazarın özel hayatına bir kapı aralıyor. Savaş sonrası yeniden şekillenen topluma dair çarpıcı tespitler de içeriyor.

P.G. Wodehouse: A Life in Letters

Wodehouse’un bu kitabındaki mektupları Agatha Christie, Evelyn Waugh ve George Orwell gibi yazarlara gönderilmişti. Bu mektuplar sayesinde yazar olan Wodehouse ile günlük hayatındaki Wodehouse’u birbirinden ayırmak mümkün oluyor. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı sırasında kaldığı Nazi Kampları’nda yaşadıklarınndan da öğrenilecek çok şey var.

Between Friends: The Correspondence of Hannah Arendt and Mary McCarthy 1949-1975

20. yüzyılın bu iki dahi isminin arkadaşlıkları iniş çıkışlarla doluydu. Ve ikisi de yaşadıkları dönemin önemli olayları ve insanları ile yakın ilişki içindeydiler.

A Life in Letters: F. Scott Fitzgerald

Fitzgerald yıllardır kitap kurtlarının beslendiği bir kaynak olmuştur. Hayattaki deneyimlerinden, kızıyla ilgili bilinmeyenlere kadar pek çok şey bu kitapta derlenmiş.

A Literate Passion: Letters of Anaïs Nin & Henry Miller, 1932-1953

Haz duyarak okuyacağınız bir kitap: Edebiyatın gelmiş geçmiş en sansasyonel ilişkisi. Nin ve Miller ayrıldıktan sonra bile birbirlerine yazmayı sürdürmüş. Bu da koleksiyonu kuşkusuz çok daha ilgi çekici kılıyor.

Letters Home: Correspondence 1950-1963

Edebiyatçılar ve yazarın hayranları yanlışın nerede olduğunu görmek için yıllardır Sylvia Plath’ın mektuplarından medet umuyor.

Letters of Nancy Mitford and Evelyn Waugh

“Sevgili Nancy,
Vaftiz anne olacağın için çok mutluyuz.”
Mitford ve Waugh arasında geçen bu mektuplaşmalar, bize harika bir edebi dostluğun kapısını aralıyor.

Thinking of Home: William Faulkner’s Letters to His Mother and Father, 1918-1925

Bu mektuplar Nobel ödüllü yazardan ailesine gönderilmiş ve okurlarına yazarın pek âşina olmadıkları bir yönünü gösteriyor: Yetenekleriyle gururlu ama yine de kendinden pek emin olamayan. Biz onu her ne kadar katı biri olarak tanısak da, bu derleme Faulkner’ın insani tarafı olduğunu hatırlatıyor.

Graham Greene: A Life in Letters

Gittiği her yerden mektuplar atan Greene’in yazdıkları, sevdikleri ve yazar arkadaşlarıyla gözlemlerine dair tartışmaya istekli olduğuna işaret.

The Letters of Edith Wharton

Wharton’un mektupları, Amerika’nın önemli yazarının hayatına dair çarpıcı gerçekleri ortaya koyuyor. Henry James ile olan arkadaşlığından kocası olmayan bir adama aşkına kadar pek çok ayrıntı bu mektuplarda mevcut. Wharton’un mektupları yazarın önemli eserlerinin yanında kitaplıklarınızda bir yer hak ediyor.

The Letters of Virginia Woolf

20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan Virginia Woolf’un kurgu eserleri ve eleştirileri dışında okunacak birkaç cilt tutarında mektupları da vardır. Woolf’un tüm bilgeliği mektuplarındaki satır aralarında gizli.

George Orwell: A Life in Letters

Mektupları okuduktan sonra Orwell’a duyduğunuz hayranlık daha da artacak.