Edebiyatın çözülememiş beş gizemi

Edebiyatın çözülememiş beş gizemi

Ocak 4, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Edebiyatın çözülememiş beş gizemi

Edebiyat denizi öyle büyük ki, içinde itinayla günümüze aktarılan bilgiler kadar, kesinliğinden emin olunmayan, nedeni ve sonucu bilinmeyen, bugüne kadar aydınlığa kavuşturulamamış çok fazla gizemli olay var.

Huffington Post, Kimsenin Bilmediği Şeyler: Hayat, Evren ve Her Şey Hakkında 501 Gizem adlı kitaptan beş edebiyat mitini derlemiş.

İşte onlardan edebiyat dünyasına ait beş tanesi…

Beowulf’u kim yazdı?

Beowulf destanı Anglo-Sakson edebiyatının günümüze ulaşabilmiş en önemli eserlerinden biridir. Sadece Nowell Codex adlı tek bir elyazmasına dayanan ve ejderhalara karşı verilen kahramanca mücadeleleri anlatan destan öylesine güçlüdür ki 3 bin 182 dizesinin modern İngilizce’ye yapılan bir çevirisi 1999’da Seamus Heaney’ye Whitbread Yılın Kitabı Ödülü’nü kazandırmıştır. Ancak Beowulf’un kökenleri konusunda hemen hiçbir şey bilinmiyor. En fazlasından, kitabın sekiz ve dokuzuncu yüzyıllar arasında yazıldığı söylenebiliyor. Yazarın kimliği konusunda ise hiçbir fikir yok. Buna karşın hikâye yazıya dökülmeden önce bir süre için sözlü gelenek içinde ağızdan ağıza yayılmış da olabilir.

Edgar Allan Poe’yu ne öldürdü?

40 yaşındaki Poe, 3 Ekim 1849’da Baltimore, Maryland’ın sokaklarında muazzam bir sefalet ve hezeyan halinde bulundu. Kaldırıldığı Washington Üniversite Hastanesi’nde dört gün sonra hayatını kaybederken o gün yazarın başına neler geldiğine mantıklı bir açıklama getirilemedi.

Poe, en son 27 Eylül’de New York’taki evine dönmek üzere Richmond, Virginia’dan ayrılırken görülmüştü. Baltimore’da bulunana kadar nerede olduğuna ilişkin bir ipucu yok. Hastanede geçirdiği dört gün boyunca sarhoşlara ayrılan bir bölümde tutuldu ve hiçbir ziyaretçiye izin verilmedi. Ölmeden önceki gece tekrar tekrar “Reynolds” adını haykırdığı söylenir.

Poe öldüğünde neden başka birinin elbiselerini giyiyordu?

Poe’nun, üzerindeki sakil görünümüne bakılırsa ona hiç uymayacak şekilde başka birinin giysilerini giyiyor olması gizemi daha da artırıyor. Elbiselerin sahibi asla tanımlanamasa da, bu durum Poe’nun sokaktan birinin derdest edilip uyuşturulduktan sonra birden fazla mahalde oy kullandırılmasında dayanan ve “kafesleme” denilen bir oy sahtekarlığına kurban gittiği spekülasyonuna yol açtı. Ancak Poe, Baltimore’da iyi tanınıyordu ve kılıksız haliyle bile birilerince fark edilmemesi imkansızdı.

B T. E. Lawrence’ın “Bilgeliğin Yedi Sütunu”nun müsveddelerine ne oldu?

Arabistanlı Lawrence, 1919’da çoğunu Paris Barış Konferansı’nda yazdığı “Bilgeliğin Yedi Sütunu”nun (The Seven Pillars of Wisdom) ilk halini hemen hemen tamamlamıştı. Christmas’a doğru İngiltere’ye dönen Lawrence, Reading’de aktarma gerektiren bir tren yolculuğu sırasında müsveddeleri beraberinde taşıyordu. Aktarma trenini beklerken evrak çantası, içindeki paha biçilmez müsveddelerle birlikte kayboldu.

Kimileri Lawrence’ın evrak çantasını trende, kimileri ise istasyon büfesinde bıraktığını öne sürüyor. Lawrence’ın olay sonrasında elinde kalan tek şey ilk birkaç bölümün daktilo edilmiş müsveddeleriydi. Geri kalanını ezberinden yazdığı kitap 1921’de yayımlandı. Kayıp müsveddeler ve evrak çantası hiçbir zaman bulunamadı.

Emile Zola cinayete mi kurban gitti?

Kaza mı, intihar mı, cinayet mi? Altmış iki yaşındaki Fransız yazar ve siyasi aktivist 1902’de Paris’in yedinci bölgesindeki Rue de Burexelles’te evinde baca tıkanması sonucu karbonmonoksit zehirlenmesinden öldüğünde her üç ihtimal de mümkündü. Zola, 1898’de Fransa cumhurbaşkanını Dreyfus davasında anti-semitizm gütmek ve adaleti engellemekle suçladığı ‘J’accuse!’ (İtham Ediyorum” başlıklı ünlü açık mektubunu yayımladığında bazı güçlü düşmanlar edinmişti kendine. Hayatına kasteden girişimler dahi olmuştu. Düşmanları beklendiği gibi Zola’nın ölümünü kutlamış ve ünlü yazarın Dreyfus’un gerçekte suçlu olduğunu öğrenince intihar ettiğini söylemişlerdi (ki durumun böyle olmadığı ortaya çıktı).

Birkaç yıl sonra Parisli bir çatı ustasının ölüm döşeğindeyken Zola’nın bacasını “siyasi nedenlerle” tıkadığını itiraf ettiği söylenir. Yine de birini öldürmek için pratik bir yolmuş gibi görünmüyor bu, ayrıca çatı ustası emri kimin verdiği konusunda da bir şey söylememiş.

(Huffington Post)