Gülmek, acıyı dindirmek dışında bağışıklık sistemine de iyi geliyor

Gülmek, acıyı dindirmek dışında bağışıklık sistemine de iyi geliyor

Ocak 7, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Gülmek, acıyı dindirmek dışında bağışıklık sistemine de iyi geliyor

Uzmanlara göre gülen insanların kan akışı daha düzenli oluyor, bağışıklık seviyesi yükseliyor, acıya dayanıklılığı artıyor kan şekeri düşüyor ve uykusuzluk problemi yaşamıyor. Daha sağlıklı hissetmek için güne gülümseyerek başlamak yeterli!

Depresyona, bağışıklık sistemine iyi geldiği ortaya çıkarılan gülmenin, acıya dayanıklılığı da artırdığı saptandı. Uzmanlar, ağrı kesici hapları gereksiz kılacak yöntemler araştırıyor…

Bilimsel araştırmalar, gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirip insanın sağlık sistemine olumlu etki yaptığını ortaya çıkarmış durumda. Gülme-eğlendirme faktöründen yararlanmak izteyen bazı çocuk klinikleri palyaçoları devreye sokarken, depresyon tedavisinde de mizahın gücünden yararlanılıyor. Yapılan bir araştırma ise gülmenin acı hissimizi azalttığını ortaya koydu.

Gülmenin insan fizyolojisi üzerindeki etkilerini inceleyen uzmanlara göre gülen insanların kan akışı daha düzenli oluyor, bağışıklık seviyesi yükseliyor, kan şekeri düşüyor ve uykusuzluk problemi yaşamıyor. Uzmanların tavsiyesi, “Daha sağlıklı hissetmek için güne gülümseyerek başlayın ve hep daha çok gülmeyi deneyin!”

İnsanların güldükçe fizyolojik olarak değiştiğine dikkat çeken PSYCASE Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık’tan Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu’na göre, “Güldüğümüz zaman yüzümüzdeki ve vücudumuzdaki kaslarımızı esnetiriz, nabzımız ve tansiyonumuz artar. Daha hızlı nefes alıp veririz. Bu şekilde dokularımıza daha fazla oksijen göndeririz.” Gülmenin insan fizyolojisi üzerindeki etkilerini inceleyen psikoloji dalına ‘gelotoloji’ adı veriliyor.

Bu dalda yapılan araştırmalar sonucunda gülmenin vücut üzerindeki etkileri şöyle sıralanıyor:

KAN AKIŞINI DÜZENLİYOR

İnsanlara komedi veya dram türünde filmler izletildiğinde bunun damarlar üzerindeki etkileri izlendi. Gösterimden sonra komedi izleyen grubun damarları kolaylıkla daralıp genişleyerek normal bir şekilde hareket ederken dram izleyen insanlardaki damarlar kan akışını kısıtlayacak şekilde gerilme eğilimi gösterdi.

BAĞIŞIKLIK SEVİYESİNİ YÜKSELTİYOR

Artan stresin, azalan bağışıklık sisteminin tepkisi ile ilgili olduğu belirtiliyor. Çalışmalar, mizahı kullanma becerisinin vücuttaki enfeksiyonla savaşan antikor düzeyini yükseltebileceğini ve bağışıklık hücrelerinin seviyesini de artırabileceğini gösteriyor.

KAN ŞEKERİ DÜŞÜYOR

Diyabeti olan 19 kişi ile yapılan bir çalışma, gülmenin kan şekeri düzeyi üzerindeki etkilerini ortaya koydu. Yemekten sonra sıkıcı bir seminere giren gruba sonraki gün yine yemekten sonra bir komedi izlettirildi. Komedi filminden sonra grubun kan şeker düzeyi ölçüldüğünde seminerden sonra olduğundan daha düşük çıktı.

UYKUSUZLUĞA ÇARE

Psikolojinin gülmenin faydalarına odaklanmasının mazisi Norman Cousin’ın,’Bir Hastalığın Anatomisi’ adlı hatıralarına dayanıyor. Eziyetli bir omurga hastalığı olan ankilozan spondilit teşhisi konan Cousin, komedi filmlerinden oluşan bir kürün kendisini daha iyi hissettirdiğini bulmuş. On dakika gülmenin, iki saatlik ağrısız bir uyku çekmesine izin verdiğini söyleyen Cousin, hiçbir koşulda gülmeyi unutmadığını belirtti.