Gülmek her derde deva!

Gülmek her derde deva!

Ocak 7, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Gülmek her derde deva!

Depresyona, bağışıklık sistemine iyi geldiği ortaya çıkarılan gülmenin, acıya dayanıklılığı da artırdığı saptandı. Uzmanlar, ağrı kesici hapları gereksiz kılacak yöntemler araştırıyor…

Bilimsel araştırmalar, gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirip insanın sağlık sistemine olumlu etki yaptığını ortaya çıkarmış durumda. Gülme-eğlendirme faktöründen yararlanmak izteyen bazı çocuk klinikleri palyaçoları devreye sokarken, depresyon tedavisinde de mizahın gücünden yararlanılıyor. Zürih Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan bir araştırma ise gülmenin acı hissimizi azalttığını ortaya koydu.

Zürih Üniversitesi’ne bağlı Psikoloji Enstitüsü’nde araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Willibald Ruch, acı ve gülmeyle bağlantılı araştırmaları sırasında, Emil ve Monthy Python isimli kabarecilerden destek alıyor. Deneklere, herkesin daha önce izlemiş olduğu komedi filmleri gösteriliyor. Profesör Ruch, “Komik filmi izlerken daha çok gülen deneklerin, yarım saat sonra yapılan acı testi esnasında daha fazla acıya dayanabildiğini belirledik” diye konuşuyor.

“Soğuk basınç testi”

Deneklere acı uygulanması sırasında “soğuk basınç testi” adı verilen yönteme başvuruluyor. Bu test sırasında deneğin elini buz gibi bir suda ne kadar süre tutabildiği esas alınıyor. Test öncesi daha fazla ve daha içten gülen deneklerin ellerini soğuk suyun içinde daha fazla tutabildiği belirlendi. Prof. Dr. Willibald Ruch, şöyle konuşuyor:

“Araştırmamızın en ilginç yönü de işte burada yatıyor. Acının azalmasını üç etken mümkün kılabilir: İlginin başka noktalara yönelmesi, kana mutluluk hormonu olarak da tabir edilen endorfinin pompalanması ve son olarak da sinirsel açıdan rahatlamayı sayabiliriz. Ancak araştırmalarımızda bu üç etkenden hiçbirini tesbit edemedik.”

Zürih Üniversitesi uzmanı Prof. Dr. Willibald Ruch, deneklere dramatik ya da trajik konulu filmlerin izletilmesiyle de aynı sonucu elde ettiklerini, ancak komik filmlerinin etkisinin daha uzun süreli olduğuna dikkat çekiyor.

Gülmenin bedene etkisi kalıcı

Ruch, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Üzücü bir filmin verdiği acıya dayanıklılık hissi yarım saat sonra yok oluyor. Oysa komik filmlerde bunun devam ettiğini gözledik. Gülmenin kişinin keyfi ve mutluluğuna etkisi belki anlık olabiliyor. Ancak bedenine olan fiziksel yansıması daha kalıcı şekilde gerçekleşiyor.”

Prof. Dr. Willibald Ruch, mizahtan ağrı tedavilerinde bir yöntem olarak yararlanılabileceğine dikkat çekiyor. Ruch, tedavide kullanılan ilaçların azaltılması için hastanelerle ortak bir araştırma başlatılacağını kaydediyor.