Arka cepte bir şey taşımak ciddi kemik hastalıklarına yol açabiliyor

Arka cepte bir şey taşımak ciddi kemik hastalıklarına yol açabiliyor

Ocak 9, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Arka cepte bir şey taşımak ciddi kemik hastalıklarına yol açabiliyor

“Cüzdan sendromu” cüzdanın arka cepte taşınması sponucu ortaya çıkan, şaşırtıcı derecede yaygın ve tehlikeli bir rahatsızlıktır. Cüzdanın arka cepte tutulması ve saatlerce oturmak, leğen kemiğini ve omurgayı yerinden çıkarmaya zorlar, siyatik sinirinizi sıkıştırır ve acı verici bel ağrısına neden olur.

Bu haberi okurken oturuyorsanız öncelikle arka ceplerinizin boş olduğundan emin olun çünkü zaten haberi okuduktan sonra bir daha arka cebinize herhangi bir şey koymak istemeyeceksiniz. Neden mi?

Cüzdanı arka cebine koyması nedeniyle kalça kemiğine etkisi

İşte nedeni,
⦁ Cüzdanınız sırt üstü otururken leğen kemiğinizin pantolonunuzun çıkıntı yapan tarafına doğru yükselmesine neden olur. Ve uyumlu bir denge oluşturmak için beliniz onunla bükülecektir.

⦁ Bu sorunu dengelemek için sırtınız sola doğru eğilir.

⦁ Bu sağ kuadratus lumborum ve sağ taraftaki diğer kasların kısalmasına ve aktif olarak yetersiz olmasına neden olur.

⦁ Bu, kaslarınızın verimliliğini büyük ölçüde azaltır ve sağ sakroiliak ekleminizdeki stresi artırır.

⦁ Bu arada, pelvisinizin sol tarafı ve parçayı oluşturan kaslar uzar ve pasif olarak verimsiz hale gelir.

⦁ Orta sırtınızın sol tarafındaki kaslar kısalır ve acı verici ağrıya neden olur.

⦁ Buna ek olarak, sağ taraflı omurga stabilizatörleri aşırı gerginleşecek ve postural dayanıklılığınızı azaltacaktır.

Waterloo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma özellikle erkekleri ilgilendiren bir soruna parmak bastı. Kadınların çoğunlukla çantalarında taşımayı tercih ettiği cüzdanlar, erkeklerin genelde arka ceplerinde taşıdıkları bir aksesuar. Ancak bunu yaparak erkeklerin sağlıklarına verdikleri zarar gerçekten çok büyük olabiliyor.

Dr. Stuart McGill’in yürüttüğü ve biyomekanikler üzerine olan bir araştırma ortaya çıkarttı ki, arka cüzdanda duran herhangi bir nesnenin (bu telefon vs. de olabilir) üstünde uzun süre oturmak ciddi kemik hastalıklarına yol açabiliyor.Yani siz siz olun arka cebinizde mümkün olduğunca ince ve ufak şeyler taşıyın, ya da bırakın boş kalsın, yan cepleriniz ne güne duruyor?

Yukarıdaki resimde görüleceği üzere vücudun otururken denge ağırlığını bozacak yükseltiler büyük soru yaratabiliyor. Hayatınız boyunca bel, sırt ve kalça ağrılarından şikayet etmek istemiyorsanız kesinlikle arka ceplerinizin boş olduğundan emin olmanız gerekiyor. Özellikle gençlerde yaygın olarak görülen cep telefonunu arka cepte taşıma eylemi de uyuşma ve kas ağrılarına davetiye çıkartıyor.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rıza Azeri “cüzdan sendromu”na karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

 

Cüzdan üzerine oturulduğunda leğen kemiğinde (pelvis) dengesizlik olur

“Cüzdan sendromu” özellikle cüzdanlarında kredi kartı, ehliyet, kimlik, para veya gereksiz kartları taşıma alışkanlıkları olan erkeklerde sık görüldüğü için bu isim verilmiştir. Şişkin cüzdan üzerine oturulduğunda leğen kemiğinde (pelvis) dengesizlik olur, bunun sonucunda bel ve omurga çevresindeki kaslarda zorlanma ve spazm gelişerek bel ve omurga ağrıları oluşturur. Bu yüzden uzun süreli arka cepte cüzdan kullananlarda kronik kalça ve bel ağrısı gelişir. Ayrıca cüzdanın siyatik sinirine bası yapması sonucu bel fıtığına belirtisi gibi bacakta geçici veya kalıcı uyuşma ve karıncalanma yapabilir.

 

Ergenlerde skolyoz yapıyor

Cüzdan taşıyan erkekler oturduklarında cüzdan tarafındaki kabarıklık nedeniyle kalçaları yere paralel olmaz. Kalça ve bel kaslarında sürekli dengesizlik ve gerginlik oluşur, zamanla kronik kalça, bel ve bazen sırt ağrıları oluşabilir.

Ayrıca kalçada cüzdan üzerinde oturuşa bağlı olarak Piriformis denilen ve siyatik sinirin üzerinde bulunan kasın bası sonucu bölgesel kan akımı yavaşlamasına bağlı spazma girer ve siyatik sinire bası nedeniyle de bacakta uyuşma gelişmesine neden olur.

Özellikle ergenlerde omurgada şekil bozukluğu ve skolyoz oluşmasına neden olabiliyor. Bu yüzden son zamanlarda erkek pantolonlardaki arka cepler kalça kısmına değil daha aşağı uyluk kısmına dikiliyor.

Belirtileri nelerdir?

• Ağrı: En sık görülen belirti ağrıdır ve çoğunlukla kalça üzerinde görülür. Ağrılar cüzdan üzerine veya sert zemine oturmakla artar. Genelde hafif şiddette başlayıp zamanla artabilir veya aniden başlayabilir. Ağrı kalçada veya siyatik sinir boyunca oluşabilir. Bacağını kaldırma ve öne eğilme esnasında ağrı artabilir.

• Yürümede zorluk: Hasta yürüme veya bacak-bacak üzerine atmada zorlanır ve ağrıları artar, kalçayı rahatlatmak için ayağını dışa açarak yürür.
Uyuşma, karıncalanma: Bacakta siyatik sinir boyunca oluşabilir.

Cüzdan sendromu kadınlarda da görülüyor mu ?

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bir yana eğilerek oturmak ve piriformis kasının spazmı sonucu benzer şikayetler olur. Özellikle hamileliğin son aylarında vücuttaki ağırlık merkezinin öne kayması sonucu piriformis kasının yürüme ya da oturma esnasında zorlanmasına bağlı olarak benzer şikayetler oluşur.

Sebepleri nelerdir?

• Arka cepte cüzdan taşıma
• Uzun süreli sert zeminde oturma
• İlgili bölgeye travma
• Kalça kaslarının aşırı zorlanması (uzun süreli bisiklet kullanımı)
• Duruş bozukluğu veya yürüyüş bozukluğu
• Çömelip kalkma gibi aktivitelerinin sıklığı
• Ağır aktivite ve spor öncesi kasları yeterince esnetmeme
• Kalça ve pelvis’e yönelik ortopedik cerrahi girişimler

Tanı nasıl konulur?
• Elle muayene esnasında kalçada piriformis kası üzerinde hassasiyet
• Belirli kalça manevralarıyla hastanın ağrısının artması
• Nörografik MR
• EMG, pudendal sinir lezyonu veya siyatik sinir hasarının tespiti
• Görüntüleme yöntemlerinde (Röntgen, MR, BT)başka hastalıkların olmaması (Sakroiliak ya da kalça eklem patolojisi, belde fıtık veya dar kanal v.s.)
Laboratuar: Romatizma testlerin negatif oluşu

Tedavisi nasıl yapılıyor?
Erken ya da akut dönemde anti-inflamatuar ve kas gevşeticil ilaçlar ağrı ve spazmı azaltmaya yardımcı olur. İlk 1-2 gün içinde 2-3 saatte bir 20 dakika soğuk uygulama yapılabilir. Ağrı azaldıktan sonra kalça, uyluk ve bacak kaslarındaki gerginliği azaltmaya yönelik germe ve belirli kasları güçlendirecek egzersizler yapılabilir. Bu egzersizler fizyoterapist tarafından hastaya öğretilir. Spor yapmayan hastalara spor yapmaları tavsiye edilir. Ağrısı devam eden hastalara fizik tedavi cihazlarıyla uygulama yapılır. Manuel terapi teknikleri ile eklem mobilizasyonu, bağ dokusu ve kasları esnetmeye yardımcı olur. İnatçı olgularda kas içi enjeksiyonlar yapılabilir.

Nasıl önlenebilir?
• Dengesiz oturmadan ve arka cepte cüzdan taşımaktan kaçınılması gerekir.
• Hamilelerde aşırı kilo varsa veya kasları güçsüz ise uzun süreli oturma ve ayakta kalma ve yürüyüşlerden kaçınılmalıdır.
• Ofis çalışanları ve masa başında çalışanlar ergonomi kurallarına uymalı ve özellikle sandalyenin uç kısmında oturarak çalışmaktan kaçınmalıdır.
Kalça ve bacak kaslarının güçlü ve esnek olması için düzenli spor yapılmalıdır.