Dikkatiniz ne kadar çabuk dağılıyor?

Dikkatiniz ne kadar çabuk dağılıyor?

Ocak 9, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Dikkatiniz ne kadar çabuk dağılıyor?

Yapılan bir araştırma bu tablodaki Q harflerinin arasında bulunan O’ları bulma hızınızın konsantrasyon gücünüzü ortaya koyduğu söylüyor.

University College London’da yapılan bir araştırmaya göre, yukarıdaki tabloda Q harflerinin arasındaki O’ları bulmaya çalışırken resmin yanındaki figür yüzünden dikkati dağılanlar, konsantrasyon sağlama konusunda güçlük çekiyor. Araştırmanın sonuçlarından bir diğeri ise, harflerle hiçbir ilgisi olmayan bu figüre dikkat edenlerde hiperaktivite ile ilgili semptomların görüldüğü.

Araştırmanın sonuçları, odaklanmak konusunda sıkıntı çekmeyen kişilerin tablodaki O harflerini kolayca bulabildiğini de ortaya koymuş. Daily Mail’da yer alan habere göre araştırmayı yürüten nöroloji profesörü Nilli Lavie, ‘Bazılarının dikkat aralığının diğerlerine göre daha iyi olduğunu ve dikkatsizlik ve dikkatin kolay dağılmasının insanlara karakteristik özellikler atfettiğini biliyoruz’ açıklamasında bulundu.

174 yetişkin ile yapılan araştırmada, deneklerden resimdeki iki sette de bulunan O harflerini bulur bulmaz bir butona basmaları istendi. 384 denemenin yüzde 25’inde, tablonun yanındaki çizgi figür de tabloya dahil edildi ve deneklerin dikkatini hangi ölçüde etkilediği belirlendi. Sonuçlarda, deneklerin dikkat dağınıklığının çocukluklarındaki hiperaktiviteleri ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Çalışma ve sonuçları Psychological Science’ta yayınlandı.