Cilt problemleriyle ilgili bilinmesi gerekenler

Cilt problemleriyle ilgili bilinmesi gerekenler

Ocak 19, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Cilt problemleriyle ilgili bilinmesi gerekenler

Sivilceler genellikle ergenlik sorunu olarak görülür ve geçiştirilir. Hatta pek çok kişi kulaktan dolma bilgilerle kendi kendine sivilceleri için tedavi yöntemleri seçer; ancak özellikle ileri yaşlarda çıkan sivilceler için mutlaka bir dermatologa başvurulmalıdır.

Halk arasında sivilce olarak bilinen Akne vulgaris en sık rastlanılan cilt problemlerinden biridir.Genellikle ergenlik döneminde başlayıp, 20’li yaşlarda azalarak devam etmekle beraber, 30’lu 40’lı yaşlara kadar da devam edebilir, hatta bu yaşlarda yeni başlayabilir.

Akne derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır.Normal koşullarda derideki yağ bezlerinden salgılanan sebum dediğimiz yağ, deri yüzeyine bir kanal aracılığıyla atılır.Bu kanalın çeşitli nedenlerle tıkanması akne oluşumunun temel nedenidir.

Özellikle ergenlik döneminde, erkeklik hormonu olarak bilinen androjenin artması sonucunda yağ bezleri uyarılır, büyür ve yağ salınımı artar.Artan yağ salınımına bağlı olarak kanalın da yoğunluğu giderek artar ve tıkanma olasılığı yükselir.Bu arada derimizde bulunan bakteriler kanala girerek, gerek kendi varlıkları gerekse ortaya çıkardıkları birtakım kimyasal maddeler aracılığıyla iltihaplanma sürecini başlatabilirler.

Zamanla kanal yırtılıp içerik deri altına sızabilir ve yüzeyde kırmızı kabarıklıklar, daha ileri boyutta nodül ve kistler şeklinde görülebilir.Aynı anda çevresel tozlar, kirler ve deri yüzeyinin terlemesine bağlı olarak deri gözenekleri de dışarıdan tıkanabilir.Kanalın ağzındaki tıkaçtaki yağın hava ile oksitlenmesi sonucu siyah noktacıklar oluşur (komedonlar).

Akne nerelerde görülür?

Vücudun daha yağlı bölgeleri olan yüz. Boyun, çene, sırt, omuz ve kollarda görülür.Diğer alanlarda çıkabilen akneye benzer kıl kökü iltihaplanması (follikülit) akne ile karıştırılmamalıdır.

Akne gelişiminde hangi faktörler rol oynar?

Genetik, hormonal (adet dönemi öncesi sivilcelerde artış olabilir) faktörler  akne gelişiminde önemlidir.Bunun yanında stres, cilt tipine uygun olmayan ürün kullanımı (yağlı nemlendiriciler, fondöten, pudra gibi) da önemlidir.

Akne tedavi edilmeli midir?

Şiddeti ne olursa olsun akne mutlaka tedavi edilmelidir.Yaşamı tehdit eden bir hastalık olmadığı halde, gerek yarattığı görüntü gerekse neden olduğu ciddi ve kalıcı izler nedeniyle hastayı psikolojik olarak olumsuz etkiler.

Akne kimler tarafından tedavi edilmelidir?

Akne mutlaka bir dermatolog doktor tarafından tedavi edilmeli, yine onun önerisi ile yardımcı kozmetik ürünler kullanılmalıdır.Akne tedavisi uzun süreli, sabır gerektiren bir tedavidir.Aylarca sürebilir.Tedavi ile birlikte yardımcı tedavi denilen, deri hijyeni ve deri bakımında kullanılan  kozmetik ürünlerin kullanımı da oldukça önemlidir.

Unutulmamalıdır ki, akne tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde oluşan akne izleri ise akne kadar kolay tedavi edilememektedir. 

İnatçı sivilcelerle boğuşma sürecinde hijyen ve kişiye özel tedavi birinci koşul. Sizin için uzmanların tavsiyesi 6 temel adımı bir araya getirdik…

1. Başkalarında işe yarayan ilaçlar veya uzman ellerden çıkmayan tarifler sizin cildinize uygun olmayabilir.

Cilt problemleri kişiye özel çözümler gerektirir. Bu sebeple de etraftan duyulan ilaçları cildinize uygulamanız problemlerinizi arttırabilir.

2. Cilt problemlerinin çözümü için diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi doktora başvurmanız gerekir.

Sivilce, isilik veya egzama gibi cilt rahatsızlıklarını diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Doktora gitmekten kaçınmak sorunların yayılmasına veya iyileşme sürenizi uzatmanıza sebep olabilir.

3. Problemli bir cildin sebebi daha ciddi hastalıklar olabilir.

Cildinizi iç organlarımızın bir yansıması olarak görmelisiniz. Özellikle karaciğer ve sindirim sistemindeki sorunlar cildinize de yansır. Cilt problemlerinizin sebebini öğrenerek daha kolay çözüm yolundansa daha etkili çözüm yolunu seçmiş olursunuz.

4. Cilt temizliğinizi sadece yıkamak olarak algılamayın.

Her sabah ve akşam yüzünüzü yıkamanız çoğu zaman yeterli olmayabilir. Gece boyunca yüzünüze değen yastık kılıfınızı sıkça değiştirmeniz ve spor yaptıktan veya terledikten sonra duş almanız da gerekir. Aynı zamanda terli kıyafetlerinizi bir sonraki giyişinizde yıkamadan giymek bakteri oluşumunu hızlandırdığı için yapılmaması gereken bir davranıştır.

5. Cildinizin suya ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Işıltılı bir cildin en önemli gereksinimlerinden biri de sudur. Sağlıklı bir cilt için su içmeye özen gösterin. Günlük su ihtiyacınızın ne olduğunu en iyi siz anlarsınız, vücudunuzu dinlemeye çalışarak ne kadar miktarda su içmenin size yararı olduğunu görmeye çalışın.

6. Gün boyunca ellerinizin sürekli olarak bakteri ve virüslere maruz kaldığını unutmadan hareket edin.

Eğer ellerinizi yıkamadıysanız yüzünüze değdirmeyin ve soyulan veya kanayan bir yeriniz varsa oraya dokunmamaya çalışın.