Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Şubat 6, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Düşünen ve kendini ifade edebilen çocuklar yetiştirebilmek için çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Araştırmalar, günde sadece 20 dakika kitap okuyan çocukların okulda daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Ancak çok az sayıda çocuk kitap okuma alışkanlığını kendi kendine kazandığı için ailelerin çocuklarına yol göstermesi ve yönlendirmesi gerekiyor.

Çocuklar biz büyükleri taklit ederler. Çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak istiyorsanız, ilk önce sizin kitap okumaya başlamanız gerekir. Bir süre sonra çocuğunuzun, size okuduğunuz kitaplar ile ilgili sorular sormaya başladığını göreceksiniz. Çocuğunuz er ya da geç sizi taklit etmeye başlayacaktır.

Kitap, çocukların dil becerilerini geliştiren, onları bilişsel, duygusal, ruhsal ve ahlaki açıdan geliştiren en önemli araçtır. Çocuklar kitaplar sayesinde düşünmeyi ve etrafında olan şeyleri sorgulamayı öğrenir. Çocuklarda kitap okumanın belli bir yaşı yoktur. Bebekler bile kendilerine uygun kitaplar okunduğunda çok eğlenir ve öğrenirler. Kitap okuma alışkanlığı, kitap okumayı öğrendikten sonra bu işi zevkle ve sürekli olarak devam ettirebilme sürecidir.

Günümüzde çocukların dikkatini dağıtan ve çeldirici işlev gören; televizyon, çizgi filmler, bilgisayar oyunları var. Bu kadar süslü görüntüleri ve heyecanı bırakıp kitap okuma alışkanlığını nasıl geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız, haksız sayılmazsınız.

Çocuğunuzu bu ortamdan uzaklaştırıp okuma hevesini aşılamanın imkansız olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyeler umarım işinize yarar.

1. Bir okuma zamanı belirleyin. Ailedeki herkes için uygun olacak bir okuma zamanı seçin. Bu zaman, çocuğunuzun uyku vaktinden hemen önce veya ödevlerini yaptıktan hemen sonra olabilir.

2. Bir okuma yeri seçin. Evde herkesin rahat olabileceği bir yeri, okuma köşesi olarak belirlemek, herkesin okuduğu kitaptan zevk almasını sağlar. Oturma odasındaki koltuğunuzu veya akşam yemeği masanızı kısa süreliğine bu etkinlik için kullanabilirsiniz.

3. Birlikte kitap okuyun. Her seferinde dönüşümlü olarak belirlediğiniz bir kişi, ailenin geri kalanına kitap okuyabilir.

4. Dinleyicilere interaktif bir okuma deneyimi yaşatın. Dinleyicileri kitap okuma eylemin içine katın. Okumaya başlamadan önce, kitabın başlığından, yazarından ve varsa çizerinden biraz bahsedin ve onlara kitabın tam olarak ne ile ilgili olabileceği gibi çeşitli sorular sorun. Okudukça da hikayenin nasıl ilerleyebileceğini beraber tartışın. Ayrıca etkileyici bir ses tonu kullanarak kitaba olan ilgiyi artırmaya çalışın.

5. Evinizi okunacak materyallerle doldurun. Kitaplar, dergiler, gazeteler, yemek kitapları, hobi kitapları, çizimli kitaplar ve daha fazlası gibi pek çok türde ve yapıda okunacak şey çocuğunuzun etrafında bulunsun.

6. Çocuğunuz sizi kitap okurken görsün. Eğer çocuğunuz sizin bir şeyler okuduğunuzu görürse kendisi de bundan ilham alacaktır.

7. Büyük kardeşler, küçüklere kitap okusun. Yaşı daha büyük olan çocuğunuzun kendine olan güveni, kardeşine kitap okumasıyla artacaktır. Ayrıca kardeşler arasındaki sosyal bağın güçlenmesi için de faydalı bir etkinlik olur.

8. Dönemsel rutinler oluşturun. Çocuğunuzun okula her sene başlayacağı dönemde tekrar okuması için belli bir kitabı olsun veya özel bir kitabı her yaz tatilinde tekrar okusun. Bu gibi tatlı gelenekler, okuma deneyimlerini daha zevkli hale getirecektir.

9. Çocuğunuzun favori kitaplarını yakın çevresinde bulundurun. Yeni bir okur olarak çocuğunuzun kendine güveninin gelmesi ve okuma akıcılığı kazanması için en sevdiği kitapları yakınında bulundurun. Böylece istediği zamanlarda favori kitaplarını rahatça okuyabilecek ve okumayı daha çok sevecektir.

10. Seçimleri Çocuğunuzun Yapmasına İzin Verin. Çocuğunuz kitap okumakla hiç ilgilenmiyor olabilir. Bu da sizi ebeveyni olarak çok üzebilir. İçinde bulunduğunuz durumu aşmak için yapmanız gereken en etkili ve basit davranışlardan biri; kitap seçimini sizin kontrolünüzde çocuğunuza yaptırmak olacaktır. Örneğin 5 kitap seçip çocuğunuza içinden 2 tanesini seçtirebilirsiniz. Çocuğunuz kendi seçtiği kitabı okuma noktasında daha istekli olacaktır

11. Kitap Okumayı Siz Rutin Haline Getirmelisiniz. Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız; yapmanız gereken ilk şey kitap okuyarak ona örnek olmaktır. Çünkü gelişim çağında çocuğunuz sizi örnek alma eğiliminde olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun yapmasını istediğiniz davranışı kendinizin de yapıyor oluşu çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Eğer çocuğunuzu kitap okuyan bir birey olarak yetiştirmek istiyorsanız akşamları evde herkesin kitap okuduğu saatler düzenleyebilirsiniz.