Şubat ayında 22 kadın katledildi

Şubat ayında 22 kadın katledildi

Mart 3, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Şubat ayında 22 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Türkiye’de 2020 yılının Şubat ayında 22 kadın cinayeti işlendiğini açıkladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), şubat ayında işlenen kadın cinayetlerine ilişkin raporunu paylaştı. Raporda, 12 kadının ölümünün şüpheli olduğu belirtilirken, 15 kadının neden öldürüldüğünün bahanesinin tespit edilemediği, ikisinin ekonomik, 5’inin boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüklerine dikkat çekildi.

EN FAZLA CİNAYET ANKARA’DA

En fazla kadın cinayeti Ankara’da işlenirken, kadınlardan 10’u ateşli silahlarla, 9’u kesici aletle, 2’si darp edilerek, 1’i boğularak öldürüldü.

KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Şubat ayı cinayetleri incelendiğinde, kadınların en çok evlerinde öldürüldüğü görüldü. Evinde cinayete kurban giden kadın sayısı 13 olurken, 3’ü sokak ortasında, 1’i otelde, 1’i arazide, 1’i ıssız bir yerde öldürülmüştür. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN İSİMLERİ

Irmak Kravishvili, Zehra Erdem, Hatice Çetinbaş, Pervin Yıldırım, Manar Alahmed, Sevil Arslan, Özlem Pirdal, Meryem Sıdo, Yasemin Tüfek, Gönül Ö., Şeyma Yıldız, Hafize F., Lemia Zaitar, Melehat Ayhan, Emine Yıldıırm, Fatma D., Şükran Taşinen, Özlem Özen, Gülistan Özcan, Nurhan Erkan, Dursiye Sağlam, Zeliha Armağan

ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ OLAN KADINLAR

Mehtap Ateş, Gülay Elçi, Pakize Çavuşoğlu, Fatma Yıldızdal, Dilek Türel, Fatmagül Ordu Özen, Dilek E., Berna Y., Didem Turan., Zelal Yılmaz, Moreen Mikhael Yousuf ve kimliği tespit edilemeyen bir kadın

DİĞER ÜLKELERDEKİ GELİŞMELER :

“NASA’da görevli Christina Koch, 328 gün Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yaparak tek seferde uzayda en fazla kalan kadın astronot unvanını kazandı.

İskoçya Parlamentosu kadınların hijyenik pede ücretsiz erişim hakkını onayladı, bu uygulama dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Suudi Arabistan, kadınların stadyumlara girmesine 2 sene önce izin vermeye başlamıştı. Şimdi de kadınların spora katılımını sağlamak için kadın futbol ligi kurulacağını duyurdu.

Hacca giden bir trans kadın Suudi polisi tarafından “kadın kıyafetleri giydiği” bahanesiyle gözaltına alındı.
13 yaşındaki bir çocuğu istismar eden Roman Polanski, Cesar Ödül Töreni’nde ödül alınca, kadınlar tarafından protesto edildi. Oyuncu Adel Haenel, kararı sloganlarla protesto ederek salonu terk etti.

Açıklanan bir rapora göre son 14 ayda Meksika’da 3 bin 960 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu yüzden de Meksika, Latin ülkeleri arasında en yüksek kadın cinayeti rakamlarına sahip olan ülke oldu. Cinayetin duyulmasının ardından Meksikalı kadınlar, kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışırcasına “Aşk tanrısının suçu” başlığıyla sunan La Prensa gazetesinin bürosuna yürüdü, kadınlar anayasa mahkemesini ateşe verdi.”

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İÇİN BİR ARAYA GELECEKLER

Raporda 8 Mart için çok sayıda ile çağrıda bulunularak, “İstanbul, İzmir, Ankara, Afyon, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Düzce, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Isparta, Kars, Kıbrıs, Kırklareli, Kütahya, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Uşak ve Yalova 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazır. Türkiye’nin farklı bölgelerinden, farklı illerinden, farklı meydanlarından her biri birbirinden farklı kadınlar eşitlik ve yaşam hakları için “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla bir araya gelecek” dendi.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz