Köpekler, Covid-19’u koklayarak teşhis etmeleri için eğitilecek

Köpekler, Covid-19’u koklayarak teşhis etmeleri için eğitilecek

Mayıs 16, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Köpekler, Covid-19’u koklayarak teşhis etmeleri için eğitilecek

Köpeklerin koku yoluyla insanda koronavirüsü tespit edip edemeyeceğine dair araştırmalar İngiltere’de başladı. Hükümet bu çalışmaya 500 bin sterlin (600 bin dolar) maddi destekte bulundu.

Britanya’da, “Bazı kanser türleri, sıtma ve Parkinson gibi hastalıkların kokusunu almak üzere eğitilen köpekler Covid-19’un da kokusunu alabilir mi” sorusuna yanıt bulmak için deney süreci başlatılıyor.

Tıpta kullanılan bu köpekler, belli kanserlerin yanı sıra sıtma ve Parkinson hastalığını koku yoluyla tespit etmek üzere özel eğitime tabi tutulmuştu. Denemenin ilk safhası, Tıbbi Tespit Köpekleri (Medical Detection Dogs) adlı yardım kuruluşu ve Durham Üniversitesi ile Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Okulu’nda başlatılacak.

Sürecin ilk aşamasını başkent Londra’daki Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Durham Üniversitesi ve Medical Detection Dogs adlı, köpekleri tıbba destek amaçlı koku almaları yönünde eğiten dernek yönetecek. Hükümet, projeye 500 bin sterlinlik (4.17 milyon lira) fon sağlayacak.

Labrador ve cocker spaniel cinsi köpeklerin, hastalık belirtisi görülmeyen kişilerin virüsü taşıyıp taşımadığını anlayıp anlayamayacağı araştırılacak.

Londra’daki, hastalığa yakalanan ve yakalanmayan Ulusal Sağlık Sistemi çalışanlarının kullandığı maskelerden ağız ve burun yoluyla salgılanan koku örnekleri toplanacak. Sonra, saatte 250 kişinin örneğini inceleyebileceği tahmin edilen ‘Covid-19 köpekleri’ne eğitim verilecek.

İlk aşamada, adları Norman, Digby, Storm, Star, Jasper ve Asher olan altı köpek virüsü tanıma konusunda eğitilecek. Eğitim süresi altı ila sekiz hafta sürecek.

Üç aylık deney süresi tamamlanınca da köpeklerin corona virüsünün kokusunu alma konusunda işe yarayıp yaramadıklarına karar verilecek.

Bilim insanları, olumlu sonuç alınırsa, erken bir uyarı şansı elde edileceğini belirtirken, hastalığın kokusunu alan köpeklerin, havalimanı gibi ülkeye giriş noktalarında ve test yapılan merkezlerde kullanılabileceği vurgulandı.

Medical Detection Dogs’un kurucularından Dr Claire Guest, köpeklerin geçmişte kendileri tarafından bazı hastalıklar konusunda eğitildiğini anımsatarak Covid-19’un kokusunu alacağından emin olduğunu ifade etti.

Londra Hijyen ve Tıp Okulu’ndan Prof. James Logan ise şunları söyledi: “Geçmişteki çalışmalarımızda köpekleri belirgin bir kokusu olan sıtmayı teşhis etmeleri konusunda başarıyla eğitmiştik. Aynı şeyi Covid-19 için de yapacağız.”