‘Sakin şehirliler’ zehir istemiyor

‘Sakin şehirliler’ zehir istemiyor

Haziran 30, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

‘Sakin şehirliler’ zehir istemiyor

Ordu’nun sakin şehir (cittaslow) unvanlı ilçesi Perşembe’nin en özel alanlarından Selimiye Mahallesi sınırlarındaki Kurşunçal Ormanları’nda siyanürlü altın çıkarmak için yapılan maden arama ruhsatı ihalesi onaylandı. Ruhsatlı alan, Fatsa, Perşembe, Gürgentepe ilçelerini kapsıyor.

Altın maden sahası 1 milyon 967 bin 61 hektar alanı içeriyor. Bu alanın yarısı Perşembe topraklarında kalıyor.

Cumhuriyet‘ten Cemil Ciğerim’in haberine göre, Fatsa’yı etkisi altına alan siyanürlü altın madeni arama faaliyeti, yeni ruhsat ile Perşembe’yi de olumsuz etkileyecek.

”Her Karadenizliyi etkileyecek bir felakete sebep olabilir”

Maden mühendisi Ata Alkan, “Siyanürlü havuzlardan oluşacak olası taşma, sızıntı hepimizi, her Karadenizliyi etkileyecek bir felakete sebep olabilir. Bu nedenle hepimizin siyaset ayırmaksızın bu duruma tepki göstermesi gerekmekte. Doğrudan teması olmasa da, yağmur sularıyla denize inen siyanürlü suda beslenen balıkları yiyen insanlarımızın, toprağa karışan siyanürle yetişen fındığı, pancarı, maydanozu, elmayı, dutu yiyen vatandaşlarımızın, sağlığını çok ciddi etkileyecek. Soru şu olmalı; bir insanımızın hayatı, bir gram altından önemli midir” sözleriyle tepkisini dile getirdi.