Ekoloji için yeni tehdit: Çevreye atılan kullanılmış maske ve eldivenler tehlike saçıyor!

Ekoloji için yeni tehdit: Çevreye atılan kullanılmış maske ve eldivenler tehlike saçıyor!

Temmuz 1, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Ekoloji için yeni tehdit: Çevreye atılan kullanılmış maske ve eldivenler tehlike saçıyor!

Covid-19 salgınının başından bu yana dünyada on milyarlarca tek kullanımlık maske kullanıldı. Maske ve eldivenlerin sokaklara bilinçsizce atılması, toplum sağlığı ve çevre için tehlike yaratıyor. Maskelerin yoğun kullanımı nedeniyle özellikle kentlerde yaşanan kirlilik, okyanuslara ulaşmış durumda.

Dünyada son yıllardaki ekolojik dengeyi en fazla tehdit eden sigara izmaritleri, plastikler ve selofan ambalajların ardından şimdi de virüsün başka bireylere bulaşmasını önlemek için gerekli olan maskeler dünyayı tehdit ediyor. Tek kullanımlık maskelerin doğaya atılması halinde içerdiği yoğun plastik türlerinden polipropilen nedeniyle tehlikeyi büyütüyor. Bu madde, doğaya karışması yüzlerce yıl sürmesi nedeniyle geri dönüşü olmayan bir kirliliğe neden oluyor.

Bu da salgınla birlikte üretim ve tüketimdeki gerileme nedeniyle atmosfere salınan gazların azalmasıyla ümitlenilse de şimdi kullanıldıktan sonra bilinçsizce atılan maskelerin yarattığı çevre kirliliğiyle mücadele edilmesi gerekecek. Birçok ülkede bireyler veya çevreci kuruluşlar tarafından çekilen fotoğraf ve videolarda, kullanılan maskelerin sokaklar, parklar, plajlar ve ormanlık alanlarda gelişigüzel atıldığı görülüyor.

 

Büyük bir çevre kirliliğine neden oluyor

Yeni tip korona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgınının başından bu yana dünyada on milyarlarca tek kullanımlık maske kullanıldı. Sadece Çin mart ayı başından nisan ayının ilk haftasına kadar dünya ülkelerine 4 milyar maske satışı yapmıştı. Ancak virüsün başka bireylere bulaşmasını önlemek için gerekli olan maskeler, son aylarda büyük bir çevre kirliliğine neden oluyor.

 

Kirlilik, okyanuslara ulaşmış durumda.

Fransa’da deniz kirliliğiyle mücadele eden ‘Operation Mer Propre’ adlı dernek tarafından paylaşılan bir videoda, son bir aydır yaygın olarak kullanılan maskelerin şimdiden Akdeniz’de derin sulara ulaştığı anlaşılıyor. Maskelerin yoğun kullanımı nedeniyle özellikle kentlerde yaşanan kirlilik, okyanuslara ulaşmış durumda.

Greenpeace tarafından yapılan bir açıklamada, Asya ülkelerinde maske ve ıslak mendillerin özellikle doğal parklarda ciddi bir kirliliğe neden olduğuna dikkat çekilmişti.

OceansAsia adlı bir başka kuruluş ise, özellikle okyanus ve deniz kıyılarında biriken maskelere dair görüntüleri paylaşmıştı. Bu maskelerin kimi plajları ziyaret eden kişilerce veya gemilerden atılıyor.

Eninde sonunda insan mutfağına kadar gelebilir

Tek kullanımlık maskelerin doğaya atılması halinde içerdiği yoğun plastik türlerinden polipropilen nedeniyle tehlikeyi büyütüyor. Bu madde, doğaya karışması yüzlerce yıl sürmesi nedeniyle geri dönüşü olmayan bir kirliliğe neden oluyor. Ayrıca tıpkı sigara izmaritleri veya tek kullanımlık plastiklerin neden olduğu parçacıklar gibi deniz ve okyanuslara dökülmeleri halinde su canlılarının geleceğini tehdit ediyor.

İnsan sağlığını riske atıyor

Öte yandan maskelerin su canlılarınca yutulması sonrasında oluşturduğu sağlık problemlerine de dikkat çekiliyor. İsviçre Federal Çevre Dairesi (OFEV) ile çalışan bilim insanı Amanda Finger’e göre, bu maskeler doğrudan insanlara geri dönüyor. Buna göre, atılan maskeleri yutan başta balıklar olmak üzere su canlılarının sağlık dengeleri bozuluyor ve sonrasında yeniden insanlara geri dönüyor. Bu da insan sağlığını riske atıyor.

Maskelerin ayrı bir çöpe atılması gerekiyor

Bugüne kadar yapılan açıklamalarda, kullanılan maskelerin normal çöplere atılması ve kesinlikle açık çöplere atılmaması isteniyordu.

OFEV uzmanı Amanda Finger’e göre, kullanılan maskelerin ayrı bir çöpe atılması ve sonrasında ayrı ayrı toplanarak yakılması etkili bir önlem olabilir.