Vahim tablo: İki yılda 30 bin 601 kadın şiddet ihbarında bulundu!

Vahim tablo: İki yılda 30 bin 601 kadın şiddet ihbarında bulundu!

Temmuz 20, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Her gün 38 kadın şiddet butonuna basıyor

KADES’in (Kadın Destek Uygulaması) hayata geçtiği 24 Mart 2018’den 2 Haziran 2020’ye kadar toplam 30 bin 601 kadın ihbarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı CHP’li İlgezdi’nin kadına yönelik şiddette KADES uygulamasının kullanımına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Mobil aplikasyonu indiren kadın sayısı ise 453 bin 12. Uygulamayı indiren ortalama her 15 kadından 1’i şiddet gördüğü ya da şiddet görme riski yaşadığı konusunda resmi makamlara ihbarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi; “Bildirimde bulunabilen kadınlar KADES uygulamasını yükleyebilenler. Yani açıklanmayan veriler çok daha yakıcı sorunu ortaya çıkarıyor” dedi.

Rekor artış: İki yılda 30 bin 601 kadın şiddet ihbarında bulundu

İlgezdi, İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verileri, 17 ay önce yapılan resmi açıklamayla karşılaştırdı. Buna göre şiddet endişesiyle uygulamayı indiren kadın sayısı ve ihbarda bulunan kadın sayısında rekor artış yaşandığı da ortaya çıktı.

İlgezdi, iktidarın şiddetle mücadele yerine kadını koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldırmak için çaba harcadığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Günde 38, saatte 1.5 kadın şiddet gördüğünü akıllı telefonlarından bildirmiş. Uygulama ilk 9 ayda 34 bin 424 kadın tarafından indirilmişti. Bu sayı 17 ay sonra yüzde bin 216 artmış. Yine ilk 9 ayda 6 bin 822 kadın tarafından şiddet şikayeti yapılmış. Bu sayı da 17 ay sonra yüzde 348 artış göstererek 30 bin 601’e çıkmıştır.”

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre KADES uygulamasının hayata geçtiği 24 Mart 2018 tarihinden 2 Haziran 2020 tarihine kadar günde ortalama 38 kadın şiddet ihbarında bulundu. Başka bir deyişle her 2 saatte 3 kadın panik butonunu kullandı.

İçişleri Bakanlığı’nın yanıtında 2020 yılının ilk 5 aylık döneminde önleyici tedbir kararlarında yüzde 59, koruyucu tedbir kararlarında ise yüzde 70 oranında artış yaşandığı belirtildi.

‘İstanbul Sözleşmesi ile uğraşacağına, şiddeti önleyin’

İlgezdi; İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin kadına şiddetin arttığının itirafı olduğunu belirterek “KADES uygulamasını kullanan kadından cinayete kurban giden sayısının kaç olduğuna bakanlık tarafından yanıt verilmedi. İktidar, kadına yönelik şiddetin boyutlarını gizleyerek bir başarı elde edilmez. Eğer gerçekten kadına yönelik şiddet ve cinayetleri çözüm derdinde olsaydı kadını koruyan İstanbul Sözleşmesi ile uğraşacağına, şiddetin önüne geçebilecek önlemler alırdı” dedi.