Covid-19 nedeniyle Dünya genelinde en az 366 gazeteci yaşamını yitirdi

Covid-19 nedeniyle Dünya genelinde en az 366 gazeteci yaşamını yitirdi

Eylül 15, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Covid-19 nedeniyle Dünya genelinde en az 366 gazeteci yaşamını yitirdi

İsviçre’nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), mart başından beri 47 ülkede en az 366 gazetecinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde sunum yapan sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign’in Genel Sekreteri Blaise Lempen, dünya genelinde en az 366 gazetecinin korona virüsü nedeniyle öldüğünü açıkladı. Yıl başından bu yana 54 gazetecinin ise öldürüldüğü aktarıldı.

Lempen, 47 üyeli İnsan Hakları Konseyine çağrıda bulunarak, gazetecilerin küresel sağlık krizlerinden korunmasını güçlendirecek karar almalarını istedi. PEC, dünya genelinde yıl başından bu yana 54 gazetecinin de çeşitli nedenlerle öldürüldüğünü, bu nedenle yıl içinde hayatını kaybeden gazeteci sayısının 400’ü geçtiğini bildirdi.

Covid-19 nedeniyle 47 ülkede en az 366 gazeteci hayatını kaybetti

PEC verilerine göre, dünyada mart başından bu yana Covid-19 nedeniyle 47 ülkede en az 366 gazeteci öldü. 1 Temmuz’dan eylül başına kadar geçen iki ayda Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden gazetecilerin sayısı da ikiye katlandı.

Latin Amerika ülkelerinde 250 gazeteci hayatını kaybetti

PEC’in araştırmasına göre, Latin Amerika ülkelerinde 205, Asya’da 90, Avrupa’da 28, Afrika’da 22 ve Kuzey Amerika’da da 21 gazeteci virüs nedeniyle öldü. 82 gazetecinin öldüğü Peru listede ilk sırada yer alırken, Ekvador’da 40, Hindistan’da 36 ve Bangladeş’te 31 gazeteci korona virüsü nedeniyle öldü. Covid-19 nedeniyle 26 gazetecinin öldüğü Meksika listede beşinci sırada bulunurken, ABD’de 20, Brezilya’da 19 ve Pakistan’da da 10 gazeteci hayatını kaybetti.

Bolivya, İngiltere ve Nijerya’da sekizer gazeteci, Honduras’ta yedi, Nikaragua’da altı, Rusya ve Dominik Cumhuriyeti’nde beşer, İspanya ve Fransa’da ise dörder gazeteci virüs nedeniyle öldü. İtalya, Kamerun, Mısır, Guatemala ve El Salvador’da üçer gazeteci, Afganistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Cezayir, Kolombiya, Endonezya, Nepal ve İsveç’te ise ikişer gazeteci öldü. Suudi Arabistan, Arjantin, Avusturya, Belçika, Kanada, Irak, İran, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Fas, Panama, Paraguay, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Tacikistan, Togo, Venezuela ve Zimbabve’den ise birer gazeteci Covid-19 nedeniyle öldü.

Kaynak: AA