İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi: 2019’da başvuruların yüzde 98’i ev içi şiddet

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi: 2019’da başvuruların yüzde 98’i ev içi şiddet

Eylül 30, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi: 2019’da başvuruların yüzde 98’i ev içi şiddet

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosu’na başvuran şiddet mağduru kadınlara atanan avukatlar tarafından 6284 sayılı kanun kapsamında alınan koruyucu ve önleyici tedbir kararlarını inceleyerek bir rapor hazırladı.

Rapora göre 2019 yılında 13 bin 975 kişi baroya adli yardım başvurusu yaptı. Başvurulardan 12 bin 101’ini kadınlar yaparken şiddet mağduru kadınların 2 bin 842’si doğrudan bilgi sahibi olduğu yasa kapsamında koruma istedi. Rapora göre ev içi şiddet yüzde 98.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar imzalı habere göre, incelenen 125 kadın dosya içinde 313 dosyada uzaklaştırma ve müşterek konutun şiddet mağduruna tahsis edildiğinin kaydedildiği raporda, şiddet mağduru kadınlardan sadece 1’inin işyerinin değiştirildiği kaydedildi.

Verilen koruyucu tedbirlerden “Aile konutu şerhi konulması ve ayrı yerleşim yeri belirlenmesine” ilişkin karara rastlanmadığı da aktarıldı.

Şiddet mağduru ile şiddet faili arasındaki yakınlık derecesine de bakılan raporda, kadına yönelik şiddetin yüzde 92 oranında eşi tarafından uygulandığı; yüzde 4 oranında eski eşi, yüzde 2 oranında aile bireyleri tarafından uygulandığı kaydedildi.

” 6284 sayılı kanunda önemli bir eksik yok, eksiklik uygulamada.”

Raporu değerlendiren İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı hukukçu Nazan Moroğlu şunları söyledi: “Bu rapor, bir süredir bazı kesimlerce artarak devam eden ‘İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı kanun kadına yönelik şiddeti, kadın cinayetlerini artırıyor’ iddialarının doğru olmadığının kanıtı.

Yasal haklarını öğrenmiş binlerce kadın, şiddete uğradığında ve şiddetten korunmak için adli yardıma başvuruyor. Kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurunun korunması için çıkarılan 6284 sayılı kanunda önemli bir eksik yok, eksiklik uygulamada.”