Bill Gates’ten koronavirüs aşısı ile ilgili yeni açıklama

Bill Gates’ten koronavirüs aşısı ile ilgili yeni açıklama

Ekim 12, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Bill Gates’ten koronavirüs aşısı ile ilgili yeni açıklama

Kovid-19 aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen ABD’li milyarder Bill Gates, koronavirüsün olumsuz etkilerinin üstesinden gelmenin tek yolunun etkili ve erişilebilir bir aşının elde edilmesi olduğunu belirtti.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, NBC televizyonuna verdiği demeçte insanlığın koronavirüsün olumsuz etkilerinin üstesinden gelmesinin tek yolunun etkili ve uygun fiyatlı bir aşının elde edilmesi olduğunu ifade etti.

Gates, “İnsanların normal yaşama dönmelerinin tek yolu, süper etkili ve uygun fiyatlı bir aşı elde etmek” açıklamasını yaptı.

ABD’li milyarder, toplu aşılamanın enfeksiyonun yayılmasını durduracağına ve hastalığı küresel olarak sona erdireceğine inandığının altını çizdi.

Gates, eylül sonlarında Birleşmiş Milletler’in (BM) aşılara erişime adanan üst düzey bir etkinlikte benzer açıklamalarda bulunmuştu.

“Bu hastalıktan kaynaklanan tehdidi bir yerlerde ortadan kaldırmanın tek yolu, onu her yerde ortadan kaldırmaktır” diyen Gates, çözümün aşı üretiminin herkese ulaşacak şekilde küresel çapta artırılmasından geçtiğini ifade etmişti.

Gates gelişmekte olan ülkelerde de aşının finanse edilmesi ve dağıtımının desteklenmesi gerektiğini söyledi. Böylelikle insanların hayatlarının kurtarılacağını, siyasi istikrar sağlanacağını, Avrupa ve ABD’de virüsün yeniden yayılması tehlikesinin azaltılacağını belirten iş insanı, “Bu işi küresel olarak sonlandırmamız gerekiyor” dedi. Hastalığın dünyadan sililnmesi için dünya nüfusunun en az yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini belirten Gates, aşı geliştirilene kadar birçok ülkede bahar aylarındaki gibi yüksek sayıda ölümlerin meydana gelebileceği uyarısında da bulundu.

Kaynak: Sputnik