Shakespeare’in eserlerinden oluşan nadir koleksiyon 10 milyon dolara satıldı!

Shakespeare’in eserlerinden oluşan nadir koleksiyon 10 milyon dolara satıldı!

Ekim 15, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Shakespeare’in eserlerinden oluşan nadir koleksiyon 10 milyon dolara satıldı!
William Shakespeare’in Komedileri, Geçmişleri ve Trajedileri, William Shakespeare’in 1623’te yayınlanan oyunlarından oluşan bir koleksiyon olan İlk Folyo’ya ait nadir bir ilk kopya 10 milyon dolara açık artırmada satıldı. Shakespeare’e ait eser bir açık artırmada satılan en pahalı edebiyat eseri oldu.

CNN’de yer alan habere göre, William Shakespeare’in ölümünden sonra basılan 36 oyunluk koleksiyon açık artırmada satıldı. 6 ay süren pazarlık sonunda kitap antikacı Stephan Loewentheil tarafından 9.6 milyon dolara satıldı. Loewentheil, aldığı kitabı “kitapların kutsal kadehi” sözleriyle tanımladı.

Shakespeare’in İlk Folyo isimli koleksiyonundan 750 baskı üretildiği bilinse de bugüne yalnızca 235 tanesi kalabildi. Kalanların 56’sının tam hâlde olduğu ve pek çoğunun Britanya ve ABD’de kurumlarda tutulduğu biliniyor.

2001’DE BAŞKA BİR KOPYA DA SATIŞA SUNULMUŞTU

Satılan versiyon , 2001’de beri açık artırmada çıkan ilk tam kopya oldu.  Kalifornia’daki özel bir sanat okulu olan Mills Collage tarafından açık artırmaya çıkarılan Birinci Folyo’nun bir başka kopyası 2001 yılında Christie’s’de gerçekleşen açık artırmada 6.2 milyon dolara alıcı bulmuştu.

1623 YILINDA BASILMIŞTI

Birinci Folyo, Shakespeare’in ölümünden yedi yıl sonra, yani 1623 yılında basılmış, oyunlarını bir araya getiren ilk derlemedir. Shakespeare kariyeri boyunca 36 tanesi Birinci Folyo’da yer alan 37 civarında oyun yazdı. Bu oyunların çoğu, 1599’da Thames’in güney kıyısında inşa edilen açık hava tiyatrosu Globe’da sahneye taşındı. Shakespeare’in orijinal el yazmaları günümüze kadar dayanmadığı için çalışmalarını yalnızca basılmış kitaplar aracılığıyla biliyoruz. Birinci Folyo olmasaydı “On İkinci Gece,” “Macbeth,” “Julius Caesar” ve “Fırtına” dahil olmak üzere Shakespeare oyunlarından birçoğu asla günümüze ulaşmayabilirdi.