Dr. Fauci’den aşı açıklaması: Covid-19’a karşı geliştirilen aşılar virüsü değil, semptomları engelliyor

Dr. Fauci’den aşı açıklaması: Covid-19’a karşı geliştirilen aşılar virüsü değil, semptomları engelliyor

Ekim 27, 2020 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Dr. Fauci’den aşı açıklaması: Covid-19’a karşı geliştirilen aşılar virüsü değil, semptomları engelliyor
ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, mevcut aşı çalışmalarının virüsü yok etmeyi değil, semptomları ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi.

Amerika’da Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi’nin başındaki isim Doktor Anthony Fauci, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların virüsü tamamen yok etmeyi değil, bu virüsün yol açtığı hastalıkların öldürücü semptomlarını engellemeye yönelik olduğunu söyledi.

Corona virüsü dünya çapında can almaya devam ederken, herkesin gözü kulağı aşı ve ilaç çalışmalarında. Ülkeler adeta yarışa girerken, aşılarla ilgili birbiri ardına muhtemel tarihler açıklanıyor.

Aşının nasıl ve ne zaman uygulanacağı, hangi ülkelere dağıtılacağıyla ilgili soru işaretleri ise sürüyor. İşte bu belirsizlik ortamında ABD’de salgınla mücadelede en önemli isimlerden biri olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’den önemli açıklamalar geldi.

Yahoo Finance tarafından düzenlenen ‘Piyasa Zirvesi’ toplantısında konuşan Dr. Anthony Fauci, ABD’de koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında, AstraZeneca (AZN), BioNTech-Pfizer (BNTX-PFE), Moderna (MRNA) ve Johnson and Johnson (JNJ) şirketlerinin son aşamaya geldiğini belirtti.

‘ÖNCELİK, ÖLÜMCÜL SEMPTOMLARI ENGELLEMEK’

Aşının insanlar üzerindeki etkisine ilişkin beklentilere yönelik konuşan Dr. Fauci, “Ancak aşı salgını yok etmede nihai bir çözüm değil” diyen Dr. Anthony Fauci yaptığı açıklamada, “Çünkü şu anda odaklanılan konu virüsün ölümcül semptomlarını engellemek” ifadesini kullandı

Fauci, “Eğer insanlar enfekte olur ise, onların hasta olmalarını engellemeliyiz ve eğer hasta olmalarını engellersek, onların ölümcül şekilde hasta olmalarının da önüne geçmiş oluruz” açıklamasında bulundu.

Dr. Anthony Fauci.

Halihazırda geliştirilen aşıların pandemiyi kökten bitirecek bir çözüm sunmayacağını belirten Fauci, “Şu an için önceliğimiz eğer insanlar enfekte oluyorsa onların hastalanmasını önlemek. Semptom göstermelerini engellemek ve durumun hayati tehlikeye ulaşmasının önünü kesmek. Salgını tamamen bitirecek gerçekçi bir çözüm ise bundan sonra geliyor” dedi.

‘AŞININ GERÇEK DÜNYADAKİ ETKİSİNİ BİLMİYORUZ’

Koronavirüs’ün yayılma oranının hızla artış gösterdiğini belirten Dr. Fauci, son birkaç günlük vaka sayısının 80 bine ulaştığını ve bunu da yeni bir rekor olduğunu söyledi. “Aşı ile ilgili hayatın içinden gerçek bilgilere muhtacız” diyen Dr. Fauci, “Laboratuvarlardan aldığımız veriler olumlu olsa bile, aşının gerçek dünyada nasıl bir etki yaratacağını bilemiyoruz. Enfeksiyonu engelleyip engellemeyeceğini sahada göreceğiz. Yani şu an aşı bulunsa bile pandemiyi bitirecek bir çözüm olarak görmüyorum ” dedi.

AŞILAR SON AŞAMADA

Mevcut aşı çalışmalarının hiçbiri yüzde 100 koruma sağlamıyor. Aşıların koruyuculuk süresi de henüz kesin olarak kanıtlanmış değil. AstraZeneca ile Oxford, Pfizer ile BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson’ın sürdürdüğü çalışmaların hepsi son klinik test aşamasında.