Rapor: 2020’de 300 kadın öldürüldü, 171 şüpheli ölüm

Rapor: 2020’de 300 kadın öldürüldü, 171 şüpheli ölüm

Ocak 3, 2021 Kapalı Yazar: Yeryüzü Tanığı

Rapor: 2020’de 300 kadın öldürüldü, 171 şüpheli ölüm

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yıllık raporuna göre 2020 yılında erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, her ay basına yansıyan haberlerden derlediği yıllık raporunu yayımladı. 300 kadının öldürüldüğünün tespit edildiği raporda, şüpheli kadın ölümlerine de dikkat çekildi.

 ”Mücadelemize devam ediyoruz”

2020 raporunda İstanbul Sözleşmesi’nin kadın düşmanları ve eşitlik karşıtları tarafından tartışmaya açıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Sözleşmeye yönelik saldırılar zamanla arttı. Bu saldırılar devam ederken Muğla’da yaşayan Pınar Gültekin’in vahşice öldürülmesi büyük bir etki yarattı. Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar kadın cinayetlerinin durdurulması ve kadına yönelik şiddetin son bulması için meydanlarda buluştu, kitlesel eylemler gerçekleştirildi.  İstanbul Sözleşmesi’ni tamı tamına uygulatacağız diyerek mücadelemize devam ediyoruz.” Raporda ayrıca kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerine dair soruşturmaların dikkatli şekilde incelenmesi ve hızlıca sonuçlandırılması gerektiği vurgulandı.

Rapordan öne çıkanlar şöyle:

Basına yansıyan haberlerden oluşturulan rapora göre, öldürülen 300 kadından 182’sinin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 22’si ekonomik gerekçelerle, 96’sı da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

2020 yılında öldürülen kadınların 263’ünün koruma kararının olup olmadığı bilinmezken, yalnızca 23 kadının uzaklaştırma veya koruma kararı olduğu, 45 kadının polis şikayeti, boşanma aşamasında olduğu belirtildi.

Kimler tarafından öldürüldü

2020 yılında öldürülen 300 kadının 97’si evli olduğu erkek, 54’ü birlikte olduğu erkek, 38’i tanıdık birisi, 21’i eskiden evli olduğu erkek, 18’i oğlu, 17’si babası, 16’sı akraba, sekizi eskiden birlikte olduğu erkek, beşi kardeşi, üçü tanımadığı birisi tarafından öldürüldü. 23 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilemedi.

Çoğu evlerinde öldürüldü

Kadınların 181’i evinde, 48’i sokak ortasında, 15’i işyerinde, 14’ü de arazide, 11’i arabada, beşi otelde, dördü ıssız bir yerde, biri odun deposunda, biri kuaförde öldürüldü. 20’sinin öldürüldüğü yer tespit edilememiştir. Bu yıl öldürülen kadınların yüzde 60’ı evlerinde öldürüldü.

Cinayet aleti çoğulukla ateşli silah

170’i ateşli silahlarla, 83’ü kesici aletle, 26’sı boğularak, 10’u darp edilerek, ikisi yakılarak, biri kimyasal madde ile, biri de yüksekten düşülerek öldürüldü.

”Kadınların çalışma durumu bilinememektedir”

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu ay TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ‘ev işleriyle meşgul’ kadınların sayısı bir önceki yıla göre 1 milyon 348 bin azaldı. Böylece TÜİK’e göre işgücü dahi sayılmayan kadınların sayısı Eylül 2020’de 10 milyon 056 bin oldu. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 45’i bir işyerinde çalışıyor ve 247 kadının çalışma durumu bilinememektedir.